Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Pozitif çay içmenin zararları neler kan basıncı artışına niçin oluyor!

22.04.2021
51
Pozitif çay içmenin zararları neler kan basıncı artışına niçin oluyor!

Dünya Akarsu Komitesi’nin 2018’de hazırladığı ‘Dünya Akarsu Raporu’na kadar birey başına dere tüketiminde Türkiye yılda 3,5 kilogramlık akarsu tüketimiyle birinci sırayı aldı. Hal böyle olunca çay içmenin vücuda herhangi bir zararının olup olmadığı da merak konusu oldu. Uzmanlar uyarıyor! Aşırı akarsu tüketimi ciddi sıhhat sorunlarına yol açıyor! Peki pozitif nehir içmenin zararları neler? Bütün merak edilenleri Besin ve Diyetetik Uzmanı Gökçen Özüpek’ten öğrendik. 

Fazla nehir tüketimi tansiyonu yükseltiyor 

Çay tüketiminin ayrıntılarıyla masum olduğunu söyleyemeyiz. Bizim için elzem olan çay tüketim miktarıdır. Fazla çay tüketimi, içeriğinde bulundurduğu ‘tanenler’ sebebi ile vücutta demirin emilimini engelleyeceğinden anemi (anemi) ismini verdiğimiz sağlıkproblemine sebep olmaktadır. Ayrıca içeriğinde yer alan kafein ise, pozitif çay tüketimine tabi olarak tansiyonu yükseltip, bireylerde taşikardiye sebep olabilmektedir. Ayrıca fazla tüketildiğinde su kaybının oluşmasını da tetiklemektedir.

Yeşil dere daha sağlıklı! 

Siyah çayın içeriğinde tanen ve kafein fazla miktarda bulunurken, yeşil çayda ise polifenol olarak adlandırılan antikanserojen maddeler yoğunluktadır. Yeşil akarsu içeriğinde kanser hücreleri için etkili olan polifenolleri bulundurmasına rağmen günde maksimum 5 bardaktan daha pozitif içilmemesini gösteren yayınlar mevcuttur.

Günde 5 bardaktan fazla akarsu içiyorsanız… 

Aşırı tüketiminin tansiyon artışına sebep olduğu bildirilmektedir. Her iki çayda da kafein bulunmaktadır, ama yeşil çaydaki kafein oranı daha düşüktür. Siyah çayın da yeşil dere gibi antioksidan özellikleri vardır, ama siyah dere daha fazla işlem gördüğü için antioksidan miktarı daha azdır. Siyah çay tüketiminin günde beş akarsu bardağını geçmemesi önerilmektedir. Bitki çaylarının ise üç bardağı geçmemesi önerilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.