Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Fazla kilonuzun suçunu genlere atmayın

17.02.2021
191
Fazla kilonuzun suçunu genlere atmayın

Genlerimize fazla ağırlığımızın suçunu yüklemeyi genelde uygun buluruz. Bilimsel araştırmalar, her ne kadar genlerin obezitede kayda değer rol oynadığını göstermiş olsa da, obezitenin oluşumunda hiçbir zaman tek etmen rol oynamaz. Genlerimiz kadar biz de de kusur olabilir. İşte acilen yüzleşme zamanı!

1: Ailemde kimse perhiz ile zayıflayamadı…

Hakiki 1: Genetik olarak diyabete yatkınlık, tiroid hastalıkları riski taşıyor olabilirsiniz. Öncelikle zorunlu kan bulgularını bir bilirkişi hekim eşliğinde denetleme ettirmelisiniz. Eğer pozitif kilolarınıza sebep bir hormonal bozukluğunuz yok ise genlerinizi suçlamaktan vazgeçmenin zamanı geldi. Ayrıca aile fertlerinin perhiz ile netice alamamalarının sebebi ola ki de besin programlarını bütün anlamıyla uygulamamış olmalarından kaynaklanıyordur. Bu gerçeği de göz ardı etmemelisiniz.

Adım 1: Ailenizde genetik yer alan hastalıklar açısından zorunlu tetkikleri yaptırın. Eğer bir sıhhat probleminiz var ise mutlaka hekim kontrolünde gerekli tedaviyi almanız gerekiyor. Bir sıhhat probleminiz yok ise bir perhiz uzmanı eşliğinde perhiz programına başlayın ve ailenizde, sosyal çevrenizde size fiilen takviye olacak kişileri bulun ve bu konuda size muavin olmalarını rica edin.

2: Ailemde hiç kimse sağlıklı beslenmiyor…

Reel 2: Ailenizin veya birlikte yaşadığınız şahısların beslenme alışkanlıkları sağlıklı olmayabilir. O zaman olur ya de ilk adımı siz atmalısınız. Eğer diğer bir aile ferdi yemekleri hazırlıyorsa, ondan kızartma yiyecekler yerine yemekleri ızgara, haşlama, fırında yapmasını rica etmelisiniz. Bir tencere yemeğe eklediği yağ miktarını yarıya indirmesinin bile bir açılış olduğunu unutmayın. Eğer yemekleri siz hazırlıyorsanız, yemeklere eklediğiniz yağ miktarını azaltın, sağlıklı pişirme yöntemleri tercih etmeye başlayın. Evdekiler aniden ısınamayabilir, lakin yapacağınız minik değişiklikleri de fark etmeyeceklerdir.

Adım 2: Birlikte yaşadığınız kişiler ile yediğiniz yemekler konusunda iletişime geçin. Dışardan fazla pozitif sipariş veriyorsanız daha sağlıklı olanları seçim etmeye başlayın. Her hafta mutfağınızda ufak ve dinç bir değişim yapın.

3: Spor yapmaya alıştırmadılar…

Gerçek 3: Ailenizdeki herkes sportif olmayabilir. Egzersizden hoşlanmayan bir fazla aile ferdi olabilir. Bunun bir olmadığını unutmayın. Bedeninizi korumak ve iyileştirmek ayrıntılarıyla sizin sorumluluğunuzda.

Adım 3: Bir Anda bütün hayat tarzınızı değiştiremeyebilirsiniz. Küçük şansın dönmesi ile başlayın. Asansör yerine merdiven kullanın, kendinize bir adım sayar alın ve günde 10.000 adım atmaya çalışın. Ailecek çıkacağınız akşam yürüyüşlerinin keyifli olabileceğini göz ardı etmeyin.

Bahane 4: Büyük bir aileyiz, organizasyonlar bitmiyor…

Gerçek 4: Kalabalık bir aile olduğunuzdan ötürü akşam yemekleri, beş çayları, düğünler sona ermek bilmiyor olabilir. Böyle ortamlarda her ne kadar “Bir kereden bir şey olmaz”, “Ölümü gör” gibi sözler söylense de, yapılan her çeşidi yemek yemek zorunda olmadığınızı unutmayın. Üzerinizde çok zorlama varsa her çeşitten tadımlık alıp durmayı öğrenmenin vakti geldi de geçiyor.

Adım 4: Aile toplantılarında her çeşit besinden tüketmek zorunda olmadığınızı unutmayın. Nazikçe teşekkür etmenin yetmediği yerlerde, “diyetteyim” aramak yerine tok olduğunuzu söylemek ısrarın önünü kesebilir.

Beslenme Uzmanı&Yaşam Koçu
Gizem Şeber

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.