Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Fazla nem alerjik hastaları korkutma ediyor

18.02.2021
188
Fazla nem alerjik hastaları korkutma ediyor

Ilk Kez İstanbul almak üzere Türkiye üstünde bir süredir etkisi devamlı fazla nem, hayatı olumsuz etkiliyor. Yoğun nem olan bölgelerde sıvı kaybına yan kramplar, baygınlık, baş dönmesi gibi şikayetler yaşanırken hissedilen sıcaklığın artması en fazla hamileleri, yaşlıları, nörolojik hastalığı olanları ve kalp damar hastalarını korkutma ediyor.

Bir süredir mevsim normallerinin üstünde seyreden hava sıcaklıkları ve aşırı nem, sağlığı önemli ölçüde etkiliyor. Öğle saatlerinde % 90’nın üzerine meydana çıkan nem oranı ve 50 derecenin üstüne ulaşan hissedilen sıcaklıklar, sağlık için de istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Nem oranı arttıkça alerjik hastalıkların da artabileceğine dikkat çeken Emsey Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadriye Pulak, ıslak bölgelerde akıcı kaybına ast kramplar, baygınlık, baş dönmesi gibi belirtilerin görüldüğünü ve bilhassa astım, alerjik rinit, alerjik deri hastalıklarının yoğun nem dolayısıyla sıklığını artırabileceğini belirtti.

Hamileler, yaşlılar, nörolojik hastalığı olanlar, kalp damar hastaları ve diğer kronik hastalığı bulunan kişiler için manâlı uyarılarda bulunan Dr. Pulak, bu kişilerin daha fazla risk aşağı olduğunu ve fazla ıslak havalarda çok artı tedbirli olmaları gerektiğini söyledi.

Soğuk beslenmeyi seçim edin

Sıcak ve ıslak havalarda bilhassa risk aşağı yer alan şahısların nelere uyarı etmesi gerektiğini anlatan Dr. Pulak şunları söyledi: “Yoğun nemin olduğu sıcak havalar, hissedilen sıcaklık miktarını artırdığı için alerjik hastalıklar artabilir ve kronik hastalığı bulunan kişileri etkileyebilir. Bunun için nemin yoğun olduğu günlerde dışında artı kalınmaması gerekir. Akıcı kaybı fazla olacağından jurnal sıvı alım miktarı artırılmalıdır. Yağlı yemeklerden, kızartmalardan, ağır yemeklerden kaçınılmalı özellikle akışkan içeriği yüksek yiyecekler tercih edilmelidir. Ayran, cacık, soğuk çorbalar, tatsız soğuk çaylar, limonata, soda gibi içecekler ile besin desteklenmelidir. Güneş ışığını yansıtan açık renkli kıyafetler giyilmeli, sentetik giyecekler yerine daha pamuklu giyecekler tercih edilmelidir. Uyarı edeceğimiz bu hususlar, sıcak ve nemli havaların sağlık durumu üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltmasına önemli ölçüde yardımcı olacaktır”

Klima kullanımında şu önerileri de dikkate alın

Terlemenin canlılar için doğal bir soğuma mekanizması olduğunu, havadaki yüksek nemin ise tendeki buharlaşmayı yavaşlattığını söyleyen Dr. Pulak, sözlerine şöyle devam etti: “Sıcak ve ıslak hava sıcak ve kuru havadan daha rahatsız edicidir. Çünkü havadaki yüksek nem tenin buharlaşmasını yavaşlatır. Böyle bir ortamda klimaların dürüst kullanılması, oda havasının nem miktarına dikkat edilmesi ceset sağlığı için fazla manâlı. Huysuz halde klima nemi fazla düşürmekte, klima aracılığıyla bulaşabilen mikroorganizmalar ve iç-dış etraf aşırı sıcaklık farkları da solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarmaktadır. Bu da üstteki solunum yollarına hasar verebilmektedir. böylece klimanın uygun bir şekilde ayarlanması, etraf sıcaklığının 20-22 derecelerde, nemin %30- 50 aralarında tutulmasını önermekteyiz”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.