Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Gaz sıkışması neden olur süratli yemek yemek sebeplerinden!

02.04.2021
54
Gaz sıkışması neden olur süratli yemek yemek sebeplerinden!

Gaz sıkışmasını çekenler bilir! Şiddetli bir karın ağrısına neden olan bu problem kişinin günlük yaşamını oldukça negatif etkilemektedir. Gaz sıkışması beraberinde sindirim rahatsızlıklarını da ortaya çıkaran bir problemdir. Peki gaz sıkışması niçin olur? Gaz sıkışmasına ne iyi gelir? Gaz sıkışması nasıl çare edilir? İşte tüm merak edilenleri sizler için araştırdık 

Gaz sıkışmasının başlıca nedeni yemek yerken havada olan bakterilerin mide ve bağırsaklara yerleşmesinden kaynaklıdır. Çok artı ciddiye alınmayan bu koşul tedavi edilmezse ve gaz vücuttan atılmazsa ilerleyen zamanlarda ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Gaz çıkaramayan kişilerde sindirim hastalıklara meydana gelmeye başlamaktadır. Bunun yanı sıra gaz oluşumuna tesir eden bir başk faktör ise tükettiğimiz besinlerdir. Bilhassa Kuru fasulye, lahana, soğan, karnabahar, enginar, mercimek, kuru üzüm, brokoli, soğan, erik kurusu ve elma gibi besinler gaz oluşumuna sebebiyet vermketedir. 

Kaslarda sızı, nefes alıp vermede zorluk belirtileri

Dışkılama da zorlanma ve ağır koku, şiddetli karın ağrısı ve kasılma, kasılmalara emrindeki gelişen nefes alıp vermede zorluk çekme kaslarda sancı, terleme ve mide bulantısı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Gaz sıkışması tedavisi

Yukarıda saydığımız belirtilere sahipseniz mutlaka bir uzmana görünmelisiniz. Gneellikle uzmanlar birincil belirtilerde hafif bir ilaç tedavisi uygulamaktadır. Bunun yanı sıra alerji testi de uygulanmaktadır. Gerisinde kişiye özel perhiz programı hazırlanır. Ve uyarı edilmesi gereken en manâlı noktanın yavaş ve tane tane yemek yenilmesi önerilir. 

Gaz sıkışmasına ne iyi gelir?

Papatya çayı gaz sıkışmasına epeyce iyi gelmektedir. Gaz sıkışmasının önlenmesine asistan olan papatya çayı aynı zamanda kuytu bir dışkılama sağlanmasına da muavin olur. 

1 tatlı kaşığı kabartma tozu ile bir kadeh ılık suyu karıştırın.Günde bir bardak tüketin. Sancıya ve gaz sıkışmasına sebep olan midedeki pozitif asidin azalmasında asistan olur.

Gaz sıkışmasını çoğu kez yaşıyorsanız. Sıcacık giyinmekten kaçınınız.Dar kıyafetlerde gaz sıkışmasına niçin olan en manâlı problemlerden biridir. 

 Gaz sıkışması sırasında yavaşça bir bardak ılık su içerek, sancının olduğu yere masaj yapabilirsiniz. Bu da sancınızın azalmasına yardımcı olacaktır. 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.