Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Gebe olduğunu fark etmeden yapılanlar

24.10.2021
378
Bir kadının hamile kaldığından şüphelenmesini sağlayan ilk belirti genellikle adet gecikmesi olduğu için bu zaman sürecinde hamile olduğunu bilmeden hasarlı veya hasarsız bazı tavırlarda bulunan hasta sayısı çok fazladır. Sonradan hamile olduğunu kavradığında bu vaziyet “hamile kaldığımı bilmiyordum, acaba gebeliğe ve bebeğe hasar verir mi?” biçiminde kafalarda sual işaretleri oluşmasına neden olur. Gebeliğin fark edilmediği bu ilk yarıyılda hastalar tarafından en çok merak edilen ve sık karşılaşılan vaziyetler altta açıklanmıştır:

Hamile olduğunu bilmeden uçağa binmek:
Gebeliğin bu erken yarıyıllarında uçak ile veya araba ile yolculuğun gebelik üzerinde bir hasarı olmaz. Havaalanlarında bulunan güvenlik kapıları röntgen kapsamadığı için gebeliğe hasar vermez. Gebeliğin ilerleyen aylarında uçak ve araba yolculuğu gibi mevzularda ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hamile olduğunu bilmeden denize girmek:
Deniz veya havuza girmek, yüzmek gebeliğin erken yarıyılında bile olsa gebelik üzerinde bir hasarlı tesir oluşturmaz. Hatta yüzmek gebelik boyunca en çok önerilen spor etkinliklerinden birisidir.

Hamile olduğunu bilmeden doğum hakimiyet hapı OKS kullanmak:
Korunma emelli doğum hakimiyet hapı kullanırken hamile kalanlarda gebelikte buna bağlı bir problem izlenmemiştir.

Bu cins hastalar genellikle kutu bittikten sonra adet görmediklerinde gebeliği fark ederler. Bu biçimde gebeliği ilk ay farkedene kadar doğum hakimiyet hapı kullananlarda bebekte anomali tehlikesinde çoğalış izlenmemiştir kaynak.
Gebelik boyunca aylarca çok fazla sayıda kutu doğum hakimiyet hapı içmisseniz bu gidişatta ilaca bağlı yan tesirler alana gelebilir. Bu cins vaziyetlerde kesinlikle hekiminize danışmalısınız.

Hamile olduğunu bilmeden ertesi gün hapı kullanmak:
Ertesi gün hapları yüzde surat koruma sağlamaz. Ertesi gün hapını kullandığı halde hamile kalanlarda bebekte anomali çoğalışı izlenmemiştir kaynak. Gebeliğin ilerleyen aylarında ertesi gün hapı içmisseniz progesteron hapları yan tesirler mevzusunda hekiminize danışmalısınız.

Hamile olduğunu bilmeden ağrı kesici veya antibiyotik kullanmak:
Gebe kaldığını farketmeden kullanılan her cins ilaç gidişatında hekime başvurulması gerekir. Ağrı kesicilerin çoğu gebelikte kullanılmaması gereken ilaç grubuna girer. Antibiyotiklerin bir kısmı gebelikte rahatlıkla kullanılabilen bebek üzerine hasarı olmayan ilaçlardır ancak bir kısmı terotejenik tesir yaratabilmektedir.Hamile olduğunu bilmeden içki içmek, sigara içmek:
İçkili alkoller ve sigara gebeliğin her yarıyılında hasarlıdır. Gebelik planlayan kadının gebe kalmadan evvel içki ve sigara gibi hasarlı alışkanlıklardan uzak durmaya kendini alıştırması gerekir zira gebelik boyunca az ölçüde bile alması hasarlı tesirler gösterebilecektir.

Hamile olduğunu bilmeden adet geciktirici söktürücü kullanmak:
Mikronize progesteron kapsayan ilaçlar progestan, progynex gebelik sırasında da düşük tehtidini önlemek gibi muhtelif sebeplerle sıkça kullanılmaktadır bu sebeple bunlar adet söktürücü olarak kullanıldığında gebelik mevcutsa bir hasarı bilave edilmez. Öteki bazı progesteron türevi faktör madde kapsayan ilaçlar medroksiprogesteron, noretisteron, didrogesteron gebelik üzerinde negatif tesirler gösterebilir, bu mevzuda kesinlikle hekiminize danışmalısınız.

Hamile olduğunu bilmeden operasyon olmak:
Gebeliği farketmeden erken yarıyılda geçirilen bir operasyonun kendisinin gebelik üzerine bir negatif tesiri bilave edilmez rahim veya yumurtalıklar ile alakalı bir operasyon olmadıktan sonra. Ancak operasyon sırasında kullanılan anestezik ilaçlar ve antibiyotikler, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesici maddelerin bazılarının hasarı olabilir.Bu ilaçlarla alakalı harekâtı uygulayan hekime danışılması gerekir. Diş röntgeni çok az dozda röntgen ışını kapsayacağı için gebelik üzerinde negatif tesiri bilave edilmez, Hamile olduğunu bilmeden ağır yük kaldırmak:
Ağır kaldırmanın gebeliğin ilk aylarında bir hasarı yoktur. Düşük v.b problemlere neden olmaz. Konut işleri yapmak veya dükkanında çalışmanın gebelik üzerine bir hasarı yoktur. Seyrek bazı problemler tespit etilen gebeliklerde iş yapmak, ağır kaldırmak, fazla yorulmak menedilir.

Hamile olduğunu bilmeden spor yapmak:
Gebeliği farketmeden spor veya muhtelif egzersiz etkinliklerinde bulunmanın bir mahzuru yoktur. Spor ve egzersiz, yürüyüş gebelikte önerilir, faydalıdır.

Hamile olduğunu bilmeden oruç yakalamak:
Gebe olduğunu farketmeden ilk yarıyıllarda kısa bir vakit oruç yakalamanın bir mahzuru olmaz. Gebeliğin ilerleyen aylarında oruç yakalanması önerilmez, orucun gebelik üzerine tesirleri hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilisiniz.

Hamile olduğunu bilmeden emzirmek:
Gebeliğin ilk yarıyıllarında hamile olduğunu kavramadan emzirmenin gebelik üzerine bir hasarı yoktur.aylarından sonra emzirmek rahim kasılmalarına neden olacağı için mahzurludur.

Hamile olduğunu bilmeden lazer epilasyon veya ağda yaptırmak:
Bu cins ağda, iğne aspirasyon veya lazer epilasyon gibi operasyonların hamileyken yapılmasının bir hasarı yoktur.

Hamile olduğunu bilmeden bilgisayarlı tomografi, MR emar, röntgen filmi sürükletmek:
MR röntgen ışını kapsamadığı için gebelik üzerinde negatif tesir göstermez hatta gebelikte zorunlu hallerde teşhis emeliyle kullanılabilir. Bilgisayarlı tomografi CT, BT röntgen ışını kapsadığından gebelikte yüksek dozda uygulandığında hasarlı olabilir, bu mevzuda hekiminize kesinlikle danışmanız gerekir.
Göğüs filmi, karın filmi, böbrek filmi IVP, mamografi gibi düz röntgen grafileri belli dozların üzerinde terotojenik tesir alana getirebilir, bu mevzuda hekiminize danışmanız gerekir.
Hamile olduğunu bilmeden cinsel ilişkiye girmek:
Gebe olduğunu farketmeden cinsel ilişkide bulunmanın hasarı yoktur. Gebelikte hekim tarafından belirtilen kanama veya benzeri özel bir tehlike yoksa cinsel ilişki sayısı veya vaktinde bir kısıtlama yoktur.

Hamile olduğunu bilmeden saç boyatmak:
Gebeliğin farkedilmeden ilk aylarında kuaförde saç boyatılmasının bir mahzuru yoktur, Gebelik sırasında veya gebeliğim en başında alana gelen vajinal kanamalar acilen hekime başvurmayı gerektiren durumlardır.Düşük, erken doğum veya başka bir karmaşıklığa neden olmaz. Hamile olduğunu bilmeden bitkisel ilaç, soğan suyu kürü v.b içmek:
Bu cins bitkisel kür v.b uygulamalar gebelik sırasında hasarlı tesirler alana getirebilir zira içeriklerinde çok muhtelif maddeler olabilmektedir. Bazı maddeler hormon benzeri tesir gösterebilmektedir. Bu sebeple gebelikte netlikle bu cins uygulamalardan uzak durulmalıdır. Bitkisel çaylardan yaygın bilinenleri içilebilir, . Hamile olduğunuzu farketmeden bu cins uygulamalarda bulunmuşsanız kesinlikle bitkisel karışımın içeriği ve müddetini belirterek hekiminize başvurmalısınız

 

.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.