Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Göğüs ağrısının nedeni demir eksikliği olabilir

17.02.2021
200
Göğüs ağrısının nedeni demir eksikliği olabilir

Dünya nüfusunun yüzde 30’unun demir eksikliği anemisi çektiğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Satı Sena Çoraoğlu, aneminin mektep öncesi çocuklarda ve doğurganlık çağındaki kadınlarda öteki yaş gruplarına tarafından daha sık görüldüğünü belirtti.

Demir eksikliği belirtileri şiddetinin kişiden kişiye çeşitlilik gösterebileceğini bildiren Uzm. Dr. Çoraoğlu, demir eksikliği anemsi belirtilerini ve yapılabilecekleri anlattı.

Demir eksikliği anemisi belirtileri

– Göğüs ağrısı

– Kulak çınlaması

– Saç dökülmesi

– nefes darlığı

– Solukluk

– Çarpıntı

– Çivi kırılması

– Baş ağrısı ve dönemsi

– Uyarı dağınıklığı

– Ellerde anestezi

– Uyku hali

– Rahatsızlık

– Böbrek fonksiyon bozukluğu

– Adale güçsüzlüğü

– Sindirim problemleri

– Dilde yanma ve yutma güçlüğü

– Sık enfeksiyon tekrarı

Uzm. Dr. Çoraoğlu, ayrıca artmış demir kaybına niçin olan aşırı adet kanaması, mayasıl, idrarda kanama, balgamla kan gelmesi gibi durumların tedavi edilmesi gerektiğini belirtti. Beceriksiz alımı önlemek için diyette demirden varlıklı gıdaların alınmasını öneren Çoraoğlu, kırmızı et, kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, nane, kimyon, tofu, fındık, yulaf gibi besinlerin tüketilebileceğini söyledi.

Demir eksikliği tedavisi hakkında da bilgilendiren Uzm. Dr. Çoraoğlu, “Demir eksikliğinin tedavisi için 3 yol var. Bunlar, ağızdan, adale içinden ve damardan demir tedavisidir. Çare için hangi yolun seçileceği hastanın semptomlarına, çevre kanındaki hemoglobin miktarına, aneminin oluş hızına, eşlik eden hastalıkların olup olmamasına ve hastanın yaşına tarafından belirlenir. Bazı durumlarda da hastaya kan takılması gerekebilir.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.