Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Grip kalkanı probiyotik smoothie

18.02.2021
178
Grip kalkanı probiyotik smoothie

İçeriğinde vitamin ve enzim bulunduran probiyotik bakterilerin ürettiği esas besinler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek, zararlı mikroplardan vücudumuzu korumaya asistan olur. Mikroplara saldırarak onların büyümesini engellerken, grip, nezle, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde olumlu sonuç almayı sağlar. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu düşünenler bu bakterileri içeren süzme peynir, yoğurt, kefir ve ayran tüketimini artırarak, kışa daha sağlıklı karşılayabilir.

Probiyotik ve prebiyotik gıda hakkında önemli bilgiler veren Beslenme Uzmanı Emre Uzun, gribe aleyhinde etkili probiyotik smoothie tarifi verdi.

Bakteri dendiğinde daima hastalık yapıcı ve vücuda zarar verici mikroorganizmalar akla gelir. Lakin bağırsağımızda yaşayan ve vücudumuza faydası yer alan yararlı bakteriler de bulunuyor. Prebiyotikler bağırsakların hareketlerini düzene sokan ve probiyotiklerin etkisini artıran sindirilmemiş, suda çözünebilen liflerdir. Bunlar da mikroorganizmaların çoğalmasını önlemekte etkilidir. aynı zamanda kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin emilimini artırırlar. Prebiyotiklerin en iyi kaynakları soya fasulyesi, kuru baklagiller, enginar, soğan, sarımsak, muz, yulaf, pırasa, keten tohumu ve arpadır.

muz yulaf

Probiyotik bakterilerin ve prebiyotiklerin bağışıklık sistemini yükseltmek dışarıya da vücuda böylece çok faydalı etkileri mevcuttur. Besinlerin bağırsaktaki sindirimlerini kolaylaştırarak kabızlık sorununu ortadan kaldırırken, kanseri önleyici etkisi, yağ emilimini azaltması ve kan kolesterol seviyelerini düşürmesi de kalbe iyi geliyor.

Probiyotik yoğurt

Probiyotik yoğurtlara normal mayaya ek olarak probiyotik bakteriler ilave edilerek hazırlanıyor. İçerik olarak yüksek miktarda yararlı bakterileri içerse de, meyvelileri şeker ilaveli olduğundan uyarı edilmelidir. Kilo problemi olanların bilhassa sade olan probiyotik yoğurtlara yönelmeleri gerekiyor.

probiyotik yoğurt

Kefir

Yoğurttan daha besleyici olan Kafkas içeceği iyi bir koruyucudur. İçerdiği probiyotiklerle savunma sistemini artırır. aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmaya tezgâhtar olur. Kefir, bol miktarda B vitamini, kalsiyum ve fosfor içerir. Hem probiyotiklerle zararlı bakterilerin bağırsak duvarına yapışmasını engellemeye yardımcı olur.

Yoğurt

Ekşi bir süt ürünü olan yoğurt süte kadar içeriği azıcık daha zengindir. Süt Şekeri intoleransı olan kişiler için iyi bir süt alternatifidir. Asit konsantrasyonu yüksek olduğu için zararlı bakteriler çoğalamaz. Yoğurt oluşumu sırasında probiyotik yükü artarak savunma sistemine tezgâhtar olurlar. Gribe aleyhinde korunmak için her gün minimum 1 kase yoğurt tüketilmelidir.

Probiyotik + prebiyotik karışımı taşıyan grip kalkanı smoothie

Malzemeler

1 çay bardağı kefir + 1 yemek kaşığı keten tohumu + 1 adet muz

Nasıl hazırlanır

Blendırdan geçirildikten daha sonra servise hazırdır.

1 su bardağı: 150 kkal’dir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.