Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Günde 10 bin adım atarak vücudunuzdaki farkı görün

18.02.2021
205
Günde 10 bin adım atarak vücudunuzdaki farkı görün

Dinç bir yaşama adım atmak için hiçbir vakit geç değil. Günde 10 bin adım atarak daha dinç bir yürek, daha geç yaşlanan bir beyin olası. Sokakta, alışveriş merkezinde, parkta ya da koşu bandı üstünde yürüyerek kilo verebilir, tansiyonunuzu düşürebilir ve kolesterolü aşağıya çekebilirsiniz. Liv Hospital Check up ve Sağlıklı Yaşam Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Eren Eroğlu ve Nöroloji Uzmanı Dr. Aydan Tandoğan Sarp ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, yürümenin sıhhat için faydalarını anlattı.

İlaç gibi çare edicidir

Yürek dolaşım sistemi üzerine en yüksek faydayı sağlamak için haftanın en düşük 4 günü asgari 30 dakika tempolu yürümek gerektiğini söyleyen Liv Hospital Check-up Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Eren Eroğlu “Yürümeye ek olarak haftanın iki günü de şiddet egzersizleri gerçekleştirmek bedenin bütün kas yapısını kuvvetlendirecek ve şekillendirecektir. Yürümek tüm bedene faydalıdır lakin özellikle etap ve kalça kaslarını fazla çalıştırır. Bazı hastalıklarda yürümek az kalsın ilaç değin tedavi edicidir. Mesela şeker hastalarına tedavinin üç bacağı vardır, yürümek de minimum hap ve perhiz dek önemlidir.

Beyin sağlığı için maddesel sağlık da olmalı

Son yıllarda bilişsel bozulmaya karşı bedensel aktivitenin rolünün, beyin yaşlanmasını önleyici bir davranış stratejisi olarak dikkat çektiğini söyleyen Liv Hospital Nöroloji Uzmanı Dr. Aydan Tandoğan Sarp “Yaşlandığımızda bilhassa frontal lob edinmek üzere beyin volümü azalır, damar yapıları yaşlanır, hafıza fonksiyonlarında azalma görülür. Egzersiz beyinde yeni bağlantılar oluşmasını sağlayarak, beyin plastisitesini (uygunluk yeteneğini) ve volümünü arttırarak beynimizi yılların etkisinden korur. Bu konuda yapılan birçok bilimsel çalışma ahenkli yapılan egzersizin beyin yaşlanmasını yavaşlattığını, hatta Alzheimer hastalığını önlemede rolü olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla fiziki sağlık bununla beraber beyin sağlığı için gereklidir.

Tansiyon tedavisinde aracısız etkin

Derme Çatma beslenmenin, tuz tüketiminin, stresin, artı kiloların ve hareketsizliğin hipertansiyonu kolaylaştıran alışkanlıklar olduğunu söyleyen Liv Hospital İstanbul İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, “Kan Basıncı keza hayat kalitesini bozan hem de hayat süresini kısaltan bir hastalıktır. bu nedenle tedavisi değin önlenmesi de önemlidir. Bunun için alışkanlıkların değiştirilmesi, hayat düzeninin dinç ülkü getirilmesi gerekir. Hareketsizlik yalnızca tansiyona yol açmaz, şeker hastalığı, yürek hastalığı, felç gibi birçok soruna da niçin olur. Hareketin, emin dozda sporun (haftada 3-5 defa, en az 30-45 dakika) tansiyon tedavisine doğrudan olumlu etkileri iyi bilinmektedir. Düzenli alıştırma büyük kan basıncını 4-9 mmHg düşürebilir. Jurnal yaşantımızdaki hareketi arttırmak için günde 10 bin adım ulaşılabilir bir hedeftir. Günde 10 bin adım tansiyon dahil birçok hastalığı önler, tedavi eder.

Günde 10 bin adım atmanın yararları

– Stresin azalması

– Daha eksik yemek yemek

– Daha az yemek yiyince daha az tuzlu elde etmek

– Daha eksik yemek yemek yiyince daha eksik tatlı yemek yemek

– Akşam saatlerinde zamanı mutfak yerine dışarıda devretmek

– Akşam daha eksik yemek yemek yiyince daha iyi uyumak

– Hiddet kontrolü

– Pak hava

– Doğa ile baş başa kalabilmek

– Kilo saptamak

– Sigarayı bırakabilmek

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.