Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Günde ne değin ekmek yemeli

17.02.2021
192
Günde ne değin ekmek yemeli

Az Daha hiç bir öğünün ekmek olmadan tüketilmediği Türkiye’de bununla birlikte yöresel olarak fazla değişik ekmek türleri üretiliyor ve neşeyle tüketiliyor. Fakat bu dek büyük bir ekmek kültürünün olmasına karşın maalesef bilinçli ekmek tüketiminin olduğunu anlatmak güç ve bu koşul kilo problemlerinden tutun da hastalıklara kadar o kadar çok sorunun da baş müsebbibi. Günde ne dek ekmek yemeli diye düşünenler ise pozitif tüketimden uzakta durmak için ilk adımı atmışlar demektir.

Dürüst ekmek dürüst şekilde tüketildiğinde keza bedenimiz için gerekli olan şekerin temini kolay yoldan gerçekleşiyor hem de vitamin ve minerallerden tutun da sindirimi kolaylaştıran liflere kadar onlarca yararlı madde vücudumuza giriş yapıyor. Fakat ülkemizde sıklıkla yenilen beyaz ekmeğin, buğdayın yardımsever olan tüm kısımları atıldıktan sonradan elde edilen undan hazırlanması dolayısıyla maalesef bu faydalardan uzakta kaldığı açık. Tercihen kepek ekmeği yahut ayrıntılarıyla arındırılmamış undan yapılan ekmekleri seçim ederek daha yardımcı bir tüketim gerçekleştirebilirsiniz.

Ekmek tüketiminde uyarı etmeniz gereken ilk nokta herkesin tüketmesi gereken ekmek miktarının öbür oluşudur. Bilhassa tahıl ürünlerinden yapılan besinleri çoğunlukla tüketenlerin ekmek yeme ihtiyacı adeta değil gibidir diyebiliriz. Zira pirinçten tutun da tatlılar ve patates kızartmalarına dek onlarca yiyecek ekmek ile aynı kategoride sayılmaktadır ve bunların ülkemizde fazla yendikleri dikkate alındığında hali hazırda her gün ekmek tükettiğimizi ayrım edebiliriz.

Eğer tahıl ürünlerini çok tüketmiyorsanız günde bir kaç dilim ekmek esas ihtiyaçlarınızı yerine getirmek için tatmin edici olacaktır. Doymak için ekmeği daha artı yemeye başlarsanız yükselen insülin hormonunuz sebebiyle çok daha çabuk acıkacaksınızdır ve dolayısıyla doymak için yediğiniz ekmeğin bütün tersi bir etkiye sahip olduğunu göreceksinizdir. böylece ekmeği bir doyma aracı değil, yemeğin yanına şeker ihtiyacınızı tamamlayacak ve enerji üretiminizi hızlandıracak bir vasıta olarak görmeniz gerekmektedir.

Hiç ekmek tüketmemek her ne kadar perhiz yapanların seçim ettiği bir usul olsa da bunun kendine özgü zararları vardır. Zira gereken şeker miktarını elde edemeyen bedeninizdeki kaslar yavaşça eriyeceklerdir ve çalışmaları için gereken enerjiden mahrum kalacaklardır. Bunun yanında ekmek ve tahıldan uzak durarak proteine yüklenmeniz de kemik erimesi gibi kadınlarda sık rastlanan rahatsızlıkların ortaya çıkmasını hızlandıracaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.