Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Gut hastalığı nedir dünya genelinde çoğalış gösteriyor!

01.04.2021
203
Gut hastalığı nedir dünya genelinde çoğalış gösteriyor!

Dünya genelinde çoğalış olan rahatsızlıklardan biri olan gut hastalığı bedende sızı, şişme ve ateş gibi bulguları bulunan bu hastalık eklem rahatsızlığıdır. Adı oldukça enteresan olan gut hastalığı nedir? Gut hastalığı rehabilitasyon usulleri neler? İşte gut hastalığı hakkında öğrenilmesi gereken tüm ayrıntıları İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sedat Özdemir elmaelma.com okurları için bilgilendirdi. Gut hastalığı bulaşıcı mı? Gut hastalığı rehabilitasyonu var mı? İşte gut hastalığı hakkında öğrenilmesi gereken ayrıntılar…

Gut Hastalığı Bulguları Neler?

Gut hastalığı, eklemlerde Monosodyum Ürat Monohidrat MSU birikimi ve kristalleşmesi sonrası oluşan inflamatuar bir artrittir. Başka Bir Deyişle eklemlerde MSU kristallerinin birikmesi sebebiyle oluşan sızı, şişme, kızarıklık, ateş eklemlerde ısı çoğalışı ile izleyen romatizmal bir hastalık tablosunun oluşmasıdır. Hastalığa tutulma tehlikeyi erkeklerde daha fazla Gut erkeklerde ve yaşlı bayanlarda sık görülen bir eklem hastalığıdır. Hastalık ile karşılaşma dünya genelinde çoğalış göstermektedir. Hastalığın sebebi kanda ve beden akışkanlarında ürat iyonlarının fazla artmasıdır.

Normal koşullarda kanda ürik asit ölçüsünün 6.8 mg/dl üzerinde olması fazla yükseklik olarak kabul edilmektedir. Gut hastalığı büyümesi için ürik asit yüksekliği lüzumlu olmakla beraber, ürik asit seviyeleri yüksek olanların tamamında gut hastalığı oluşmamaktadır, az bir kısmında oluşmaktadır %15-%25. Kanda ürik asit seviyesi yükseldikçe gut olasılığı da yükselmektedir. Gut hastalığı bacak eklemlerinde saldırılarla izleyen bir ya da birkaç eklemi yakalayan, ilerleyici bir hastalıktır. Seneler içerisinde kronikleşerek, eklemin işlev kaybına neden olabilir. Ürik asit yumuşak dokuda ve böbreklerde de birikerek, sellülit yaradılışına, böbrek taşı oluşmasına ve böbrek hastalığına neden olmaktadır.

Hastalığın görülme sıklığının çoğalmasında;

İnsan ömrünün uzaması, Hipertansiyon, Metabolik belirti ve obezite, Bazı ilaçlar düşük doz asetilsalisilik asit ve tiyazid diüretiklerin sık kullanımı Tatlandırıcı olarak yüksek fruktozlu darı şurubunun fazla kullanımı, Perhiz meyli farklılıkları, Son yarıyıl böbrek yetmezliği hastaları, Uzuv nakli hastaları tesirli nedenler arasında gösterilmektedir.Gut hastalarında
%90 oranında böbreklerden ürik asit atılımı eksilmiştir. Gut hastalarının %10 ’unun sebebi, fazla ürik asit yapımı ya da hem fazla yapım hem de böbreklerden atılımın eksilmesinin beraber olmasıdır.

Böbreklerden atılımda eksilmenin sebepleri;

Genetik etmenler Primer hiperürisemi, Böbrek hastalıkları, Endofon organik asit birikimi Bazı ilaçlar olabilir.

 

gut hastalığı nedir

Bazı ilaçlar ise böbreklerden ürik asit atılımını çoğaldırmaktadır. Ürik ait yaradılışının çoğalmasının sebepleri ise;

Bazı enzim yetersizliğiyle oluşan hastalıklar, Bazı kan hastalıkları, Kan tahribinin artırdığı vaziyetler, Obezite, Sedef hastalığı, Bazı ilaçlar, İçki, Kırmızı et, sakatat, kabuklu deniz hayvanı, Fruktoz.

 

Gut hastalığının seyri 3 evrelidir;

1 Asemptomatik Hiper Ürisemi: Kanda ürik asit yüksek ama hastalığın oluşmadığı dönemdir.
2 Akut İntermittan Gut: İlk Gut hastalığı hamlesinin oluştuğu, 5-8 günlük hamlelerin yinelediği yarıyıl.
3 Kronik İlerlemiş Gut

Semptomların, hastalığın olmadığı fakat ürik asit yüksekliğinin olduğu birinci yarıyıl suskunca senelerce sürebilir, her ürik asit seviyesi yüksek olan şahısta Gut hastalığı oluşmaz.

Klasik Gut hastalığı genellikle bir veya bazen iki eklemde süratle büyüyen ısı çoğalışı, şişlik, kızarıklık ve fazla sızı ile karakterizedir. En sık yakalanan eklem, ayakta 1. parmak eklemidir. podagra olarak adlandırılır. Bunu ayak bileği ve diz eklemleri izler. Seneler sonra el bileği, dirsek ve el parmak eklemleri de yakalanabilir.

Bazen ateş, titreme ve halsizlik eklem belirtileriyle beraber kollanabilir. Bu gut hamlesini travmalar, cerrahi operasyonlar, açlık, yüksek proteinli meşrubatların fazla tüketimi, serum, ürik asit seviyesinin etkileyen ilaçlar tetikleyebilir. Cilt altında ürik asit birikimiyle oluşan ufak şişliklere tofüs denir. Bunlar Gut hastalığının ilerlediğinin göstergesidir. Tofüsler en çok parmaklarda, el bileklerinde, kulaklarda, dizlerde, kollarda görülür.

Gut Hastalığı Rehabilitasyonu Nasıl İlerler?

Perhiz ve kilo verilmesi, akışkan alımının çoğaldırılması, Yüksek protein pürin kapsayan besinlerden sakınılması, İçki alımının eksiltilmesi, Ürik asit seviyesinin düşürülmesi ve İlaçlar önerilmektedir.

.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.