Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Haftada bir kez çamaşır suyu kullanınca neler oluyor?

24.11.2022
57
Haftada bir kez çamaşır suyu kullanınca neler oluyor?
Harvard Üniversitesi ile Fransa Ulusal Sağlık Durumu ve Tıbbi Incelemeler Enstitüsü’nce 55 binden artı hemşireyle yapılan çamaşır suyu araştırmasının sonuçları açıklandı.
Bunun sonucunda düzenli olarak haftada minimum bir kez dezenfektan kullanan hemşirelerin KOAH’a yakalanma riskinin yüzde 22-32 arttığı görüldü.

43182_7.jpg
Araştırma Harvard Üniversitesi ve Fransa Ulusal Sağlık ve Tıbbi Incelemeler Enstitüsü göre 55 binden pozitif hemşireyle yapıldı.
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya genelinde her sene takriben 3 milyon kişinin ölümüne yol açan rahatsızlık hava yollarının daralması nedeniyle akciğerlerde hava giriş ve çıkışını zorlaştırıyor.

43182_1.jpg
Daha önce dezenfektan kullanımının astım gibi solumun yolları hastalıklarına yakalanma riskini artırdığı biliniyordu.

43182_2.jpg
Ancak yeni araştırmayla ilk kez KOAH ile dörtlü amonyum bileşikleri adı verilen temizlik kimyasalları aralarında temas saptandı.

43182_3.jpg
BBC Türkçe’nin İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesinin haberinden aktardığına tarafından; Fransa Ulusal Afiyet ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü’nden Orianne Dumas, “Daha önce Avrupa’da temizleme görevlisi olarak çalışanların yüksek tehlike aşağı olduğuna sinyâl eden iki araştırma yapılmasına karşın, dezenfektanların potansiyel zararlı etkilerine maruz kalmanın KOAH ile ilişkisi bilinmiyordu” dedi.

43182_4.jpg
Her gün çamaşır suyu kullanımının sağlığa etkileri konusunda data yok oysa uzmanlar bunun da araştırılmasını umuyor.

43182_5.jpg
663 HEMŞİREDE KOAH TESPİT EDİLDİ

Harvard Üniversitesi kadın hemşirelerle araştırmayı 1989’da başlattı. 2009’da hâlâ hemşire olarak çalışan ve KOAH geçmişi olmayan sıhhat görevlilerine odaklanıldı. Bu yılın Mayıs ayına dek hemşirelerin sıhhat verileri incelendi. Bu zaman içinde 663 hemşirede KOAH saptandı. Araştırmada, yaş, kilo ve etnik köken gibi faktörler de dikkate alındı.

43182_6.jpg
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.