Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Hamileler gribe uyarı

18.02.2021
186
Hamileler gribe uyarı

Mevsim geçişlerinde, bilhassa sıklığında yükselme gördüğümüz gribal enfeksiyonlar, jurnal hayatımızı zora sokan hastalıkların başında geliyor. adeta cümbür cemaat senede en az bir kere bu bulaşıcı hastalığa yakalanıyor. Genelde ayakta atlatılan ve herzamanki tabiri ile ‘ilaç ile 1 haftada ilaçsız 7 günde geçer’ denilen bu hastalığın sebebi ise bir virüs: İnfluenza virüsü. Temas ve solunum yolu ile kolayca bulaşabilen bu virüs 1- 4 gün içinde hastalığa dönüşebiliyor. Özellikle mevsim geçişlerinde risk oluşturan bu hastalığın, gebeler için risklerini ve alınması gereken önlemleri Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Üyesi Doç. Dr. Emre Pabuçcu özetleyerek manâlı önerilerde bulundu.

Kolay bir grip deyip geçmeyin

Her sene dünya üstünde takriben 3 ila 5 milyon kadar önemli grip vakası bildiriliyor ve bunların 500 ila 600 bin kadarında da solunum yolu enfeksiyonlarına emrindeki ölümler meydana geliyor., Özellikle tehlikeli gruplarda -ki bunlar bağışıklık sisteminde sorun olanlar-, gebeler, kronik ilaç kullanan kişiler, çocuklar, afiyet çalışanları olarak sayılabilir, oldukça dikkatli olmak ve önlem elde etmek gerekiyor.

Gebelerde şart fazla daha önemli

Hamilelik, başlı başına özel bir durumdur. Her şeyden önce iki can söz konusu. Ayrıca gebeliğin getirdiği birtakım bağışıklık sorunları da var. O nedenle gebelere özel olarak dikkatli olmak gerekiyor. Gebelikteki gribal enfeksiyonların, zatürre öncelikle elde etmek üzere önemli solunum yolu hastalıklarına neden olma riskleri, gebe olmayanlara tarafından çok daha artı. Geçtiğimiz yıllarda özellikle 2009 salgınında ciddi sayıda ölümlerin olduğunu biliyoruz. İlerleyen gebelik haftası ile de riskin arttığını anlayışlı olmak kayda değer.Gebelerin bireysel hijyene dikkat etmeleri gerekiyor. Bunların başında el yıkamak ve diğer kişiler ile yakın temasta bulunmamak geliyor. Temel önlemlerin yanında, jurnal akışkan tüketimi ve beslenme alışkanlıkları da bağışıklığı destekleyen unsurlar. minimum 2 lt. su harcamak ve elleri sık sık yıkamak her zaman akılda tutulmalı.

Bu belirtiler varsa hemen hastaneye başvurun

Bir Takım durumlarda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulması gerektiğini belirterek sözlerine devamlı Doç. Dr. Emre G. Pabuçcu, gebelerde bilhassa uzamış öksürüğe eşlik eden yüksek ateş, nefes darlığı, önemli halsizlik varsa vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmasını ve gereken tetkiklerin çabucak yapılıp önlemlerin alınmasını öneriyor.

Gebelerin %80’i grip aşısından korkuyor

Gebelikte grip aşısı güvenle uygulanabiliyor ve bebeğe herhangi bir zarar da vermiyor ama gebelerin %80’i bu aşıyı olmayı kabul etmiyor. Bu konuda hekimlere fazla meslek düşüyor. Gebelerin aşı hakkında bilgilendirilmeleri ve gebelere hastalığın risklerinin dikkatlice anlatılması gerekiyor. Gebelikte olunan aşının en kayda değer etkisi, grip enfeksiyonunun daha hafif atlatılması ve gebelerin ciddi solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle hastaneye yatışların azaltması. İnaktif grip aşılarının, gebeliğin her döneminde uygulanabilmesi de bir fayda.

Aşı, doğmamış bebeği bile koruyor

Gebe iken olunan grip aşılarının bir diğer faydası da doğumdan daha sonra ancak ilk 6 aylık dönemde bebekleri de koruması. Bunun nedeni, anneden bebeğine geçen doğal antikorlar. Özellikle birincil 6 aylık dönemde, bebeklere grip aşısı yapılamadığı için, gebe iken aşı olunmuş ise bu dönemde bebek de korunmuş oluyor.

Özet Olarak:

– Grip, bilhassa riskli grup için ciddi bir ırk sağlığı problemi.

– Hamilelik de tehlikeli bir dönem, o nedenle bireysel hijyene, beslenmeye ve el yıkamaya dikkat edilmeli.

– Gebelikte grip aşısı güvenle yapılabilir, mutlaka gebe takibi yapan hekime danışılmalı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.