Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Hamilerin uyku düzeni hakkında bilmesi gerekenler

17.02.2021
227
Hamilerin uyku düzeni hakkında bilmesi gerekenler

Uyku hepimiz için en temel ihtiyaçlardan biridir. Bilhassa gebelik döneminde değişen uyku düzeni, fiilen; anne ve babanın bebeğe alışma sürecini pekiştiren bir doğa mucizesidir. Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, anne adaylarının uyku düzeni ile ilgili merak edilenleri yanıtladı. Anne adaylarının uyku düzeninin keza kendilerinin hem de bebeklerinin sağlığı için son derece manâlı olduğunu gösteren Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, “İlk aylarda progesteron hormonu etkisiyle her fırsatta uyuklamak isteyen gebeler, 2. trimester denilen 4., 5. ve 6. aylarda bayağı uyku düzenine yaklaşsalar da; son üç aylık dönemde gelişen karın ve buna ast sık idrara çıkma gibi rahatsızlıkları sebebiyle uyku problemleri yaşarlar.” diye konuştu.

Uyku düzenindeki değiştirme bebeğe alışma sürecinizi destekliyor

Gebeliğin ilk aylarında hamilelerin öyle çoğunda dermansızlık ve yoğun uyku ricası şikayeti görüldüğünü bildiren Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, “1. trimester denilen bu birincil 3 aylık süreçte görülen bu şikayetler gerçekten, bedeninizin gebeliğe alışma sürecinin belirtileridir. Bir mucize olan bedenimiz, gebelik sürecinde harika bir ritim ve ahenk tablosu çizer. Çoğalan uyku ihtiyacı, hamilelik sürecinde beyninizin sağlıklı olarak işlevini yerine getirebilmesini ve vücudunuzun bu süreçte ihtiyaç duyacağı gerekli maddelerin depolanmasını sağlar.” diye konuştu. Ağır, öte taraftan anne adayının uykuya ayırdığı sürenin artması ile, derhal her hamilenin yaşadığı bulantı sorununda da azalma gözlendiğini ve bu sayede sigara dumanı gibi toksik maddelerden kaçınmanın sağlanabileceğini belirtti.

İkinci trimester dar, üçüncü trimester gergin

İkinci 3 aylık dönemin anne adayının karnındaki bebeğe, vücudundaki değişimlere en kolay adapte olduğu ve minimum bıkkınlık yaşadığı dönem olduğunu gösteren Meriç Çağrı Ağır, “Bu süreçte ara sıra dermansızlık ve bilhassa çalışan anne adaylarında verim düşüklüğü gibi şikayetler görülmektedir. Anne adayı özellikle gün içinde küçük şekerlemeler yaparak ya da en azından vücudunu dinlendirmeye özen göstererek bu durumla savaşabilir.” dedi. Op. Dr. Ağır, bebeğin geliştiği ve karnın büyüdüğü bu süreçte, bebeklerin % 90’ının anne karnında vücutlarını sola döndürdüklerini ve bu sayede annenin omurgasının sağında bulunan büyük toplardamara zorlama yapmayarak dolaşımı rahatlattığını belirtti. “Anne adayının gebelik her tarafında sırt üstü yatmaktan kaçınması, olası oldukça sola yatarak daha kuytu uyuması sağlanabilir.” diye konuştu.

Üçüncü trimesterda annenin bebeğinin doğumuyla ilgili coşku, beklenti ve stres yaşayabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Meriç Çağrı Ağır, “Anne adayının bu süreçte bebeğinin sağlığı ve hayatına getireceği değişikliklerle ilgili kaygı duyması son derece normaldir. bu nedenle uykuya dalmada sorun yaşanabilir. öte yandan çoğalan karın ve buna tabi gelişen idrara çıkma ricası de nitelikli uykuya engel olur” diye konuştu. Bu süreçte doğum ve bebekle ilgili sık görülen rüyaların da etkin olduğunu gösteren Ağır, uykunun kaçması halinde ayağa kalkılıp hareket edilmesinin yararlı olacağını belirtti. “Annenin gün içindeki hareketliliği bebeğin sallanmasını, dolayısıyla rahatlayıp uyumasını sağlar. Gece annenin dinlenmesi esnasında uyanan bebek, kesintisiz tekme atarak anneyi uyandırır. Bu şart bebeğin, doğum ardından yaşanacak uykusuzluklara anneyi hazırlama biçimi olarak yorumlanabilir” dedi.

Tekrar son aylarda çoğunlukla görülen kramplara karşı magnezyum açısından varlıklı yiyecekler tüketilmeli ve doktorunuz göre zorunlu görülmesi halinde magnezyum tabletleri alınmalıdır.

Daha kuytu uyuklamak mümkün mü

Alınacak bazı önlemler ile hamilelikte daha sıcacık bir uykunun mümkün olabileceğini gösteren Meriç Çağrı Ağır, önerilerini şöyle sıraladı:

– Aynı saatlerde yatıp kalkarak metabolizmanızı eğitmeye çalışın.

– Oda sıcaklığını 21 dereceye sabitleyin.

– Yatacağınız odayı mutlaka havalandırın.

– Yatmadan en düşük 1 saat önce televizyon, telefon, bilgisayar gibi elektronik cihazlarla irtibatınızı belli.

– Fiziki ve ruhsal açıdan sizi zorlayan aktiviteleri gündüz saatlerinde gerçekleştirmeyi tercih edin.

– Gün içinde mutlaka yürüyüşe çıkın.

– Gece yatmadan birkaç saat önce akıcı almayı keserek tuvalet ihtiyacınızı yönetmeye çalışın.

– Midede oluşan ekşime sorununa aleyhinde pat diye fazla yastık kullanın.

– Son aylarda gelişen sağa sola dönme problemini en aza indirgemek için bacaklarınızın arasına ve sırtınıza yastık koyabilirsiniz.

– Yatmadan önce hafif egzersizler yaparak laktik asit miktarını artırıp uykuya daha rahat geçiş yapabilirsiniz.

– Yatmadan önce ılık bir duş alın, dilerseniz ılık bir kadeh süt tüketebilirsiniz.

– Bakımlı nefes alabilmek için mümkün olduğunca sol yanınıza yatmaya çalışın.

“Kaliteli bir uykunun size daha mutlu ve devingen bir hamilelik sağlayacağını ve bu durumun sizin ve bebeğinizin sağlığına olumlu katkı maddesi yaptığını unutmayın.” diyen Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Meriç Çağrı Ağır, dinç bir hamilelik ve lohusalık dönemi için yaşanan uyku şikayetlerinin anne adayları kadar doktorları ile paylaşılmasının altını çizdi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.