Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Hatalı diyet kemik sağlığını olumsuz etkiliyor dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

30.11.2022
65
Hatalı diyet kemik sağlığını olumsuz etkiliyor dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kemikler canlı dokulardan oluşurlar. Eski kemik dokusu sürekli olarak yeni kemik dokusu ile değiştirilirip yenilenir. 30 yaşlarından sonra yenilenenden daha fazla kemik dokusu yıkılır. Osteoporoz yenilenenden daha pozitif kemiğin yıkıldığı süre yani kemiklerin güçsüzleştiği vakit oluşur. Osteoporozun erken safhalarında genel olarak belirti görülmez.Oysa kemiklerinizi ne dek çok korursanız bu sorunla da bir pek geç karşılaşırsınız.

KEMİKLERİNİZİ KORUMAK İÇİN BASİT ADIMLAR!

En iyi tedbir çocuklukta başlar. Oysa kemik kaybını geciktirecek, hatta kemik kaybını geri döndürecek etkili önlemler olmak için hiçbir süre geç değildir. Büyüyen osteoporoz riskiniz 25-30 yaşları arasında ne kadar kemik kütlesi oluşturduğunuza ve yaşlandıkça bunu ne değin çabuk bir şekilde kaybettiğinize göre değişir ve buna kemik kütlesi denir. Tatmin Edici miktarda kalsiyum ve D vitamini (kalsiyum emilimi için esas) almak ve ahenkli çalışma yapmak kemiklerinizin kuvvetli kalmasını sağlar.

kemik sağlığı

Kalsiyum – İskelet yapımız beden kalsiyumunun %99’unu içerir. Kalsiyum kalbin, sinirlerin, kasların uyumlu çalışması için gereklidir ve adale kasılmasından, kan pıhtılaşmasına dek bir çok kayda değer mekanizma için hayati tartma taşır. İskeletinizin sağlığı bu, esas beden fonksiyonları için bu kadar önemli olan ve vücudunuzun %1’i hariç tüm kalsiyumunu kullanan bu minerale bağımlıdır. Kalsiyum açısından açısından çelimsiz olan bir diet vücudunuzun osteoporoz riskini arttırır. Süt, süt ürünleri ve yapraklı sebzeler gibi ürünler kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyumu içerir.

D Vitamini vücudun kalsiyum emmesi için gereklidir. Yeterli miktarda D vitamini almamak, vücudunuzun kemiklerinizde depoladığı kalsiyumu kullanmasına sebep olabilir. Esas D vitamini kaynakları; sütte, balık yağında, yumurta sarısında, ciğerde ve somon gibi yağlı balıklarda bulunur. Egzersiz sağlıklı kemikler için kritiktir. Özellikle, ağırlık idmanları (tartı kaldırma, koşu, yürüyüş, şınav, merdiven çıkmak gibi şeyler içerebilir) kemiklerinizin güçlenmesine asistan olur. Bir alıştırma programına başlamadan önce, lütfen doktorunuza danışın.

kemik sağlığında dikkat edilmesi gerekenler

yaşam tarzı-Sigara içmeyi bırakın.Tütün kullanmak sağlık açısından beğenilmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu listeye kemik kaybını da ekleyebilirsiniz. Alkolü sınırlandırın. Fazla içki tüketimi kemik kaybını arttırmakla doğrudan ilgilidir. Moda dietlerden kaçının. Moda olan dietler başlıca vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri tüketmenizi yasaklar. Eğer kilo belirlemek ihtiyacınız varsa, iyi dengelenmiş bir diet yapın ve doktorunuza danışın.

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz son olarak şunları açıklama etti; Daha pozitif bilgi ile yetişkin nüfusun %80’ini etkileyen, insanların doktora gitmekteki en büyük ikinci sebebi olan sırt ağrısından kaçınabilirsiniz. Eğer sırt ağrınız varsa ve bundan kurtulmak istiyorsanız anında bir beyin ve asap cerrahisi uzmanına danışın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.