Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Hatalı diyet kilo aldırabilir

17.02.2021
207
Hatalı diyet kilo aldırabilir

Gıda ve Diyet Uzmanı Fatma Merve Kalelioğlu, ‘Farklılıklara bakılmadan yapılan kalorilik diyetler kilo verdirmek yerine aldırabilir’ dedi.

Fatma Merve Kalelioğlu, her bireyin günlük alması gereken kalori öbür olduğunu belirterek, “Farklılıklara bakılmadan yapılan kalorilik diyetler kilo verdirmek yerine aldırabilir” dedi.Türkiye’de bundan böyle çoğu kez kalorilik perhiz yapmak moda olduğunu ifade eden Kalelioğlu, herkes birbirine diyetinin kaç kalori olduğunu sorduğunu söyledi. ‘Bu bisküvi bu kalori ben o zaman gün içinde bundan ne kadar yesem?’ gibi soruları çok sık duyar olduklarını gösteren Kalelioğlu, “Yemek Yemek, atıştırmak bir pek renkli ve zevkli iken sonu acı oluyor. Ilk Olarak alınan her 1 kilogramı siz hissetmeseniz de tartıda fazla net olarak görünüyor. Kolay yoldan vermeye çalışıp derhal kalorilik diyet çalışmalarına giriyoruz. Alması eğlenceli ise vermesi azıcık zahmeti olmalı ancak yeniden geri almayınız kilolarınızı derim ben” diye konuştu.

Her bireyin günlük alması gereken kalori öbür olduğunun altını çizen Kalelioğlu, “Kalori denilen olay, kısaca aldığınız besinlerin enerji değeri toplamıdır. Cisim her yediğinizi yakmaz yakamaz, ihtiyacı olanı harcaması gerekeni yakar ve geri kalanı depolar. Kimi perhiz uygulamalarda kaloriler aynı olsa da içerik farklıdır. Herkesin diyeti kişiye özgüdür. Kimse bir başka biri ile benzer kaloriyi yakamaz, aynı hormon seviyesine aynı hayat tarzına sahip değildir. Kişinin irtifa uzunluğu, ağırlığı, yaşı, cinsiyeti, yaşam tarzı, mesleği, maddi aktivitesi alması gereken kaloriyi etkiler. Evet şayet benzer zirve ve kiloda olan iki dost hesaplarında günlük kalorisi aynı çıkıyordur, lakin acaba hayat tarzları günlük uyku saati somut aktivitesi benzer mı? Farklılıklara bakılmadan yapılan kalorilik diyetler kiloverdirmek yerine aldırabilir de. Her bireyin alması gereken vücudunun kendi kendine yaktığı bazal metabolizma hızı vardır. Bu değerinde sizin uyurken yaktığınız enerji gibi düşünebilirsiniz. Hem bundan başka sizlerin jurnal yaşantınıza tarafından değişen bir metabolizma hızınız vardır” şeklinde konuştu.

Kişinin alması gereken kalorinin jurnal yakılan enerjisine tarafından ayarlandığını ifade eden Kalelioğlu, açıklamalarına şöyle devam etti: “Yani ben 1600 Kkal’lik diyet yapayım yada 1200 Kkal’likdiyet perhiz yapayım seslenmek hatalı. Jurnal alacağınız kaloriye takılmak yerine jurnal tüketeceğiniz besinlere içeriklerine yağ protein karbonhidrat oranlarına bakmakta fayda var, kalorinin önemliliğinin yanına bu kalori nerden daha fazla geldi ona bakılmalı. Unutmayınız, size özgü bir diyet size uyumlu kaloridir.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.