Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Hava değişikliği neden eklem ağrılarını tetikliyor

17.02.2021
171
Hava değişikliği neden eklem ağrılarını tetikliyor

Hava ile ilgili tıbbi incelemeler yapmak zordur. Diğer değişkenler için olduğu gibi hava durumunu teftiş edemezsiniz, bu nedenle tutarlı kontrollü incelemeler oluşturmaya amaçlamak zordur. aynı zamanda, havanın hangi yönünün ağrıya niçin olabileceği konusunda kesinkes bilgi vermek zordur. Bu sınırlamalar hava kaynaklı eklem ağrısına ilişkin kararın demin net olmadığı anlamına geliyor. bununla birlikte, bunun neden olabileceği konusunda pek fazla tıbbi kuram vardır.

Eklem ağrısı için sorunlu hava koşulları

Soğuk, yağmurlu ya da ıslak hava, eklem ağrılarınızı tetikleyebilir.

Düşük barometrik basınç: Bu, hava basıncı ya da üstümüzdeki havanın ağırlığıdır. Teoriler düşük barometrik basıncın eklemleri etkileyebileceğini göstermektedir.
Düşük sıcaklıklar: Soğuk hava da çoğunlukla eklem ağrısını tetikleyebilir. Sıcaklıktaki şartların değişmesi özellikle eklemlerdeki sıvıyı etkileyebilir.
Yüksek nem/yağış: Nem ve yağış, özellikle de yağmur yaygın olarak eklem ağrılarını tetikleyici olarak kabul edilir.

Barometrik basınç teorisi

Bilim adamları, eklem sıvılarınızın barometrik basınçtaki değişikliklere duyarlı olduğuna inanıyor. Barometrik basınç değiştiğinde tendonlarınız, kaslarınız ve dokularınızın genişler ya da büzüşür ve ağrıya neden olabilir. Barometrik basınç düşük olduğunda, eklem sıvılarının daha eksik basınç aşağı kaldığını ve bu nedenle şişerek iltihaplandığı düşünülüyor. Sıvıların iltihabı ile sonra kaslar da etkilenir. Düşük barometrik basınç genellikle fırtına öncesi meydana geldiğinden, çoğu hasta eklem ağrısının hava durumundan etikelndiğini düşünür.

Sıcaklık teorisi

Hastalar ayrıca daha düşük sıcaklıklarda eklem ağrısı olduğunu da bildirmişlerdir. Yeniden, buradaki anahtar eklem sıvılarıdır. Araştırmacılar, düşük sıcaklıklarda eklem sıvılarının daha yoğun ışık halkası geldiğini düşünüyor. Bu, eklemlerinizin normalden daha sert ve daha eksik esnek olmasına yol açar. Bilhassa, ani düşük sıcaklıklar bu sakin eklem hissine niçin olabilir.

Nem/yağış teorisi

Nem ve yağış, eklem ağrısına ilişkin öteki bir yaygın teoridir. Yağış çoğu süre düşük barometrik basınç içerdiğinden, koşulları yarmak zordur.

Kan akışı teorisi

Bir Takım araştırmalar, soğuk havalarda vücudun yürek ve akciğerler gibi en kritik organları kullanarak ısıyı korumaya çalıştığını göstermektedir. Bu, vücudun öteki bölgelerinin, bilhassa bacaklardaki, dizlerdeki ve ellerdeki eklemleri etkileyebilecek gönder noktalar daha sınırlı kan akışı olmasına yol açar.

Durağanlık teorisi

En yaygın teori yağmurlu veya soğuk hava gibi fena havalarda insanların daha fazla kapalı alanlarda kaldıkları ve faal olmadıklarıdır. Bu durağanlık, eklemlerin hareket etmemesi nedeniyle sert ve ağrılı olmalarına neden olur.

Hava kaynaklı eklem ağrıları nasıl rahatlatılır

Havanın neden olduğu eklem ağrıları hakkında çalışılacak fazla şey olsa da, gerçek şu oysa, insanlar soğuk ve yağışlı günleri acı ile ilişkilendirmeye devam ediyor. Bu tesir artrit hastalarında gerçektir, bu nedenle hava kaynaklı eklem ağrısını nasıl azaltacağınız ve böyle günlerde nasıl dar edebileceğinizi bilmeniz önemlidir.

Ağrıyı rahatlatabilmek için bir takım önleyici stratejiler:

Sıcak kalmak: Vücudunuzu sıcak ve bakımlı tutarak kan akışını hızlandırabilirsiniz. Dıştan çıkarken çorap ve eldiven giydiğinizden belirli olun. Ilık bir banyo yapmayı ya da geceleri sıcak su şişesi kullanmayı düşünebilirsiniz.
Aktif kalmak: Yağmurlu günlerde bile, eklemlerinizi hareket ettirmek ve sertleşmelerini ya da gerilmelerini alıkoymak için bir yol bulmaya çalışın. Evde esneme harektleri veya yoga yapabilirsiniz.
İyi dinlen: Geceleri iyi uyuduğunuzdan emin olun. Ekran süresini sınırlandırın ve sakinleştirici müzik dinleyin. Eklem ağrılarından uzakta kalabilmek için dinlenin.
İltihap önleyici bir diyet: Besin tarzınız eklemlerinizi ağır şekilde etkileyebilir. Havanın neden olduğu eklem ağrısından kaçınmak için beslenmenize uyarı edin. İşlenmiş gıdaları emin ve taze meyveler, sebzeler, balıklar, kepekli tahıllar ve zeytinyağı ağırlıklı beslenin.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

email protected

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.