Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Havuzda ve denizde kulak enfeksiyonuna dikkat

18.02.2021
200
Havuzda ve denizde kulak enfeksiyonuna dikkat

Kulağın aralıksız nemli kalması ve bilhassa havuz suyunun yeteri değin dezenfekte olmaması, dış kulak yolunda enfeksiyon oluşmasına yol açıyor. Enfeksiyonların önlenmesinde doğru kulak temizliğin fazla önemli bir yer tuttuğuna işaret eden uzmanlar, kulak içinin sadece havlu ile kurulanmasını öneriyor.

kulak sağlığı

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Murat Topak, yaz aylarında kulak-burun-boğaz yönünden maksimum rastlanan hastalıkların genel olarak havuza ve deniz suyuna maruz kalınması sonucunda gelişen dış kulak yolu hastalıkları olduğunu söyledi.

İşitme kaybı yaşayabilirsiniz

Dış kulak yolu enfeksiyonlarının yaz aylarında daha sık görüldüğünü ifade eden Uzmanı Prof. Dr. Murat Topak, şunları söyledi:

“Serumen tabakasının suyla teması sonucunda azalması ya da buradan kaybolması sonucunda dış kulak yolunun korunma faktörlerinin azalması, ayrıca suyla teması sonucunda burasının durmadan nemli kalması, girilen havuz suyunun yeteri dek dezenfekte olmaması, burada bakterilerin dış kulak yolunu etkilemesine ve sonucunda enfeksiyon gelişmesine niçin olabilir. Yaz aylarında havuza ve denize girme sonucunda biriken serumen kulak yolunu tıkamadan bir şikâyete yol açmaz; ama suyla karşılaştığında şişmesi durumunda dış kulak yolu ayrıntılarıyla tıkanırsa bu durumda bir işitme kaybına yol açar. Genelde hastalarımızın bize geliş şekli havuza ya da denize girdikten ya da banyo yaptıktan sonra ‘Kulağım tıkandı acaba su mu kaçtı’ şeklinde oluyor. Burada tetkik sırasında zaten bu biriken tıkaç görünür, tedavisi de oldukça kolay.”

kulak sağlığı

Kulak pamuğu kullanmayın!

Kulak sağlığını korunmasında ve enfeksiyonların önlenmesinde kulak temizliğinin kayda değer olduğunu bildiren Uzmanı Prof. Dr. Murat Topak, “Enfeksiyona zemin hazırlayan bir öteki faktör de havuz ya da denize girdikten daha sonra dış kulak yolunun içeride su kalmış olması düşüncesi ile temizlenmeye uğraşılmasıdır. Bu temizleme esnasında kulak pamuğu, kibrit çöpü gibi sivri şeyler kullanılırsa eğer, zaten serumen miktarı azalmış olan dış kulak yolu, bundan başka bu şekilde zedelenecek olursa, tamamen buradaki bakterilerin girişine açık ülkü kazanç ve enfeksiyon gelişir” uyarısında bulundu.

kulak sağlığı

Sancı ve kaşıntı enfeksiyon belirtisi

Enfeksiyon gelişirse, öncelikle başlangıçta biraz ağrı ve hafif kaşıntı meydana geldiğini bildiren Uzmanı Prof. Dr. Murat Topak, “Özellikle ağrı; çene hareketleri ve yemek yemek yeme sırasında ortaya çıkar. Enfeksiyonun ilerlemesi sonucunda, sancı daha pozitif şiddetlenir. Burada dış kulak yolu, tabii enfeksiyona bağlı şişkinliği artacağı için yolu daralttığından, işitme kaybı da ortaya çıkabilir; enfeksiyona alt akış da meydana gelebilir” dedi.

Suyu çıkarırken dikkat

Tedavide, enfeksiyonlu bölgenin uzmanlar göre temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Murat Topak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ara Sıra dış kulak yoluna herhangi bir şey koymayız; ama bazen de eğer iltihap ilerlemişse, buraya antibiyotikli tamponlar yerleştirebiliriz. Birkaç jurnal pansumandan sonra durum geriler. Burada vurgulamak istediğimiz şey; koruyucu önlem olarak dış kulak yoluna kaçan suyun çıkartılması için herhangi bir cisimle dış kulak yolu ile oynamamak gerekiyor. Sadece bir kuru havluyla havuz veya denize girdikten sonra kurulamamız gerekli. Onun açık havada içeriye bir şey sokmamamız gerekiyor. Nemli kalmaması için de bir saç kurutma makinesinin düşük hızı ile kulak yolundaki nemin bir arz alınması yardımsever olabilir. bunun dışında bu enfeksiyonlar ara sıra bakteri etkenlerle meydana gelebilir.”

Mantar enfeksiyonlarına uyarı

Dış kulak yolunu etkileyen mantar enfeksiyonlarının da yaz aylarında daha sık görüldüğünü gösteren Prof. Dr. Murat Topak, “Mantarlar çoğunlukla ıslak ve karanlık bölgeleri sevdiği için buraya yerleşirler. Koruyucu önlemlerle bu giderilebilir. Mantar enfeksiyonu tedavisi de natürel diğerinden daha farklı. Ilk Kez sık sık temizlenmesi gerekiyor ve bu mantarlara etkili ilaçlar kullanabiliyoruz” şeklinde konuştu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.