Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Her kadının bilmesi gereken kalp sağlığı ipuçları

17.02.2021
242
Her kadının bilmesi gereken kalp sağlığı ipuçları

Günlük rutin hayatınızı yaşarken, kalbiniz şipşak çalışıyor, vücudunuzun her yerine kan yolluyor. Bu da stresli meslek hayatına üçgenin taban olmayan kenarı uydurmanıza, konut ödevlerinde çocuğunuza yardım etmenize ve bir patron gibi evinizi yönetmenize izin veriyor. Ne yazık ki, bu ekstra manâlı organ sonsuza dek kuvvetli kalamayacak. İşte Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin’e göre her kadının kalp sağlığıyla ilgili bilmesi gereken önemli bilgiler.

Bir numaralı vefat nedeni

Kalp hastalıkları kadınların vefat nedenlerinde başı çekmektedir. Kalbinizi sağlıklı tutmak için birçok neden var, ama bu en büyüğü olabilir. Kalp hastalığı, erkeklerle daha sık ilişkili olsa da, kadınlar için de ölerin önde gelen nedenidir.

Göğüs ağrıları

Anjina veya yürek hastalığının bir dikkat işareti olan göğüs ağrısı yaşadığınızda, bu büyük bir sorun gibi görünmeyebilir. Kadınlar birçok bunun sadece hazımsızlık ya da stresten kaynaklı olduğunu düşünerek hareket ediyor. Bu yüzden yoklama ettirmeyi öyle seçim etmiyorlar. Ama önemli bir problem yaşamadığınızdan belli olmak için, herhangi bir sızı ve acının kontrol edilmesi iyi bir fikirdir. Çünkü göğüs ağrıları düşündüğünüzden daha ciddi olabilir.

Şeker Hastalığı – Yürek hastalığı

Diyabet, yürek sağlığı için olumsuz etkiler yaratabilir ve kalp hastalığı riskini arttırı. Sadece kalp hastalığına yakalanma olasılığını arttırmakla kalmaz, bununla beraber yürek krizi ya da felç riskini de doğurur. Bu yüzden diyabeti sürükleyici bir şekilde yönetmek çok önemlidir. Eğer diyabeti yönetemezseniz, hayatınız bunun yüzünden bitebilir.

Ayak şişliği

Bacaklardaki şişlikler büyük sorunların işareti olabilir. Bacaklarınızda bir şişkinlik farkettiğinizde, kalbin bacaklarınızdaki kanı akıcı şekilde geri pompalayamadığını belirten bu durumu hafife almayın. Ayrıca solunum yetmezliği ve halsizlik gibi belirtiler bu duruma eşlik ediyorsa, yürek yetmezliği yaşıyor olabilirsiniz.

Sigara

Sigara, kalbiniz için düşündüğünüzden daha fena. Başlıca, sigara içmek akciğerler için korkunç olmakla ilişkilidir, oysa kalbiniz için de kötüdür. Sigara kan basıncında artışa neden olduğu için, damarlarınızda kalbinizi tehlikeye atabilecek bir plak birikimi gelişebilir. Bu şart yürek krizi ve felç riskini iki katına çıkarır.

Tatmin Edici uyku

Yeterli ve dengeli bir uyku almanız gerekiyor. Hayatınızın diğer alanlarında süper sağlıklı olabilirsiniz, fakat gece yeterince uyuyamıyorsanız yüksek kalp hastalığı riski ile karşı karşıya olabilirsiniz. Vücudunuzda iltihaplanma ya da yüksek kan basıncı geceleri gizli uyumanıza engel olur. Şart daha fazla ciddileşmeden afiyet durumunuzu yoklama ettirmek iyi bir fikirdir.

Migren

Migren geçmişiniz varsa, doktorunuzun bildiğinden kesin olun. Çünkü migren kalp sorunlarına yan olabilir. Geçmişte yapılan incelemeler, migrenin yürek hastalığına yakalanma riskini ve inme riskini arttırabileceğini gösteriyor. böylece sağlığınızın muhtemel olduğunca erken kontrol altında olduğundan emin elde etmek iyi bir fikirdir.

Buhran

Depresyon, kalp sağlığınızda rol oynayabilir. Benzeri depresyonla uğraş etmek yeterince şiddet değilmiş gibi, depresyonda olanlar yürek hastalıklarını daha hızlı geliştiriyor. Bunalım kadınlarda erkeklerden daha yaygın olduğundan, genel mutluluğunuz ve iyiliğiniz için bununla beraber vücudunuz için derhal zihinsel sağlığınıza odaklanmanız önemlidir.

Menopoz

Menopoz, kalbinizi etkileyebilir. Menopoza girdiğinizde, takâtsizlik, ateş basması, uykusuzluk gibi can sıkıcı belirtilerle uğraşıyorsunuz. Ama sonra ortaya meydana çıkan düşük östrojen seviyeleri kalbinizi etkileyebilir. Menopoz, yürek hastalığı için kayda değer bir tehlike faktörüdür.

Kısıtlayıcı diyetler

Fazla kısıtlayıcı diyetler kalbinizi olumsuz şekilde etkileyebilir. Deli diyetler yapmak yerine, yıllarca sürdürebileceğiniz bir beslenme programına vefalı kalın. Geçmiş araştırmalara tarafından özellikle menopoz sonrası aralıksız kilo tahsis etmek hem ani kalp krizleri keza de koroner kalp hastalığı riskini artırabilir.

Hamilelik

Gebe kalmayı düşünüyorsanız, kalbiniz üzerindeki etkilerini kavramak iyi bir fikirdir. Hamilelik sürecinde bu dokuz ay boyunca yüksek tansiyona sahip olmak, kalp üstünde çok pozitif stres yaratabilir ve bu da yürek hastalığı riskinizi artırabilir.

Kadınların daha minik kalbi var

Birçoğumuz bunun farkında değiliz fakat kadınların kalpleri sahiden erkeklerinkinden daha küçük. böylece, kadınların kalp atış hızı daha yüksek ve kan damarları daha minik olur. Bu da damar tıkanmalarının ve bir takım afiyet sorunlarının daha basit gelişmesine niçin olabilir.

Kırık bir kalbe sahip almak mümkün

Birçok insan yaşamları baştan başa bazı noktalarda bir yürek kırılması yaşamıştır. Ancak bu doğrusu ciddi bir tıbbi durumdur. Kırık kalp sendromu, stresli bir durumdan sonra genel olarak geçici olan önemli bir kalp kası düzensizliğine niçin olabilir. Öyleyse, ne olursa olsun moralinizi sürükleyici tutun ve kendinize iyi bakın; kalbinizin buna ihtiyacı var.

Faal kalmak

Kalp sağlığınızı en iyi durumda yetişmek için, etkin kaldığınızdan kesin elde etmek önemlidir. Bu, her hafta en düşük 2 saat 30 dakika egzersiz yapmaya hedeflemek anlamına geliyor. Ahenkli alıştırma zihinsel refahı, uyku kalitesini ve enerji seviyelerini arttırır. Güvenli bir şekilde egzersiz yapabilmenizi etkileyebilecek bir sıhhat sorununuz yahut, gün içinde fiziki aktiflik genel sağlığınız için çok yardımsever olacak.

Öteki sağlık durumu sorunları

Sağlığınızla ilgilenmiyorsanız, kalbinizle ilgili sorunlardan kaçmak zorlaşır. Vücudunuzdaki sıhhat sorunları, yürek sağlığınızı aracısız etkiler. Mesela, yüksek tansiyonunuz veya yüksek kolesterolünüz varsa, kalp krizi riskinizi kolayca artırabilirsiniz. Bu tarz rahatsızlıkları acilen teftiş altına alınmasına odaklanmazsanız ileride hayati risk oluşturabilirler.

Beslenme düzeni

Yedikleriniz büyük bir ayrım yaratır. Dinç, tatmin edici ve dengelenmiş bir diyet genel sağlığınızı etkiler. Bu özellikle konu yürek olduğunda geçerlidir. Az tuzlu, düşük sodyumlu gıdalar tüketmeli, trans yağları sınırlandırmalı ve ek şekerli gıdaları tamamen bırakmalısınız.

Gerginlik

Gerginlik, kalp sağlığında büyük rol oynuyor. Ne eyvah fakat, kadınların kalpleri erkeklerden daha çok strese maruz kalıyor. Yürek hastalığı geliştirme riskinizi düşürebilmek için günlük alıştırma, meditasyon veya bir terapist gerginliğinliğinizin bir kısmını onarmak için size tezgâhtar olabilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.