Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Her mevsim güneş gözlüğü kullanın

18.02.2021
197
Her mevsim güneş gözlüğü kullanın

Bir günde dört mevsimin yaşandığı ve hava durumunda kararsızlığın gözlemlendiği mevsim geçişlerinde; ince ama kat kat giyinerek vücudun soğuğa ve terlemeye karşı korunması gerektiği gibi göz sağlığının da yüksek blokaj özellikli gözlüklerle korunması gerekiyor. Peki ya koruma için kullanılan gözlüğün başka ne gibi özelliklerinin olması ve koruma için gözlük alırken hangi kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekiyor?

Zararlı ışınlar ve göz sağlığı dendiğinde akla başlangıçta güneş, güneşli havalar, yaz mevsimi ve UV ışınları geliyor. Bu ışınlardan gözü korumak içinse sadece sıcak yaz günlerinde gözlük kullanmak gerektiği gibi bir sezgi oluşuyor. Fakat doğru bu yok; çıplak gözle görülmeyen, göz sağlığını negatif etkileyen, fazla sayıda göz hastalığına davetiye çıkaran UV ışınları mevsim gözetmeksizin yeryüzüne geliyor ve göze ilk elden ya da dolambaçlı olarak bağlantı ediyor. Bu temastan gözü koruyabilmek için gözlük alışverişine çıkıldığında optik mağaza tarafından önerilen gözlüğün en yüksek ışık dalgalarına (555nm) karşısında koruma sağlayıp, sağlamadığını öğrenmek gerekiyor. Piyasada çok eksik sayıda markanın ağırlık verdiği bu kıstas kullanıcının göz sağlığını azami düzeyde koruyor ve kullanıcıya konforlu görünüm sunuyor.

Işık değişimlerinde bakış kaybı yaşatmayan gözlük

Mevsim geçişlerinde havanın güzelliğine aldanır gözlük takarsınız, yola çıktığınızda hava pat diye bozar ve kararır gözlüğü çıkartmak zorunda kalırsınız. Tak çıkar yaparak geçirilen süre dilimi gözlük kullanmaktan soğutuyor dolayısıyla zararlı ışınların göze ulaşmasına da zemin hazırlıyor. Gözlüğü çıkartmak yerine fotokromik teknolojiye sahip gözlük uygulamak işi oldukça kolaylaştırıyor. Çünkü fotokromik teknoloji ile üretilen yüksek kaliteli gözlük camları ışığın şiddetine tarafından renk değiştirerek yoğun ve az ışıklandırılmış ortamlara ahenk sağlıyor, görüş kaybı yaşatmıyor. Bu durum sadece havanın güneşli veya bulutlu olduğu dönemlerde ortaya çıkmıyor. Seyahat sırasında tünele ya da battı çıktı olarak bilinen araç alt geçit yollarında da meydana gelebiliyor. Uzun tünellerde 3-5 dakika süren bu karanlık gezi daha alçak geçitlerde 10 – 15 saniye sürebiliyor. Karanlığa tabi olarak yaşanan bu görüş kaybını durdurmak için gözlüğü çıkartmak yerine fotokromik teknolojideki sürücü gözlüklerini tercih etmek gerekiyor.

Gözü dinlendiren gözlükler seçim edin

Doğadaki renklerin oluşumunu karşılayan kaynak ışınlardır. Dolayısıyla gözlük alırken önerilen gözlüğün camlarının doğada yayılan tüm ışınların birbirine karışmasını engelleyen türden olduğuna dikkatli olmak gerekiyor. Bu gözlük camları öteki gözlüklere göre daha kontrastlı bir görüş oluşturuyor ve renk geçiş noktalarını birbirinden ayırıyor. Gözlük kullanıcıları bu gözlüklerle doğayı daha net, renkleriyse kendi canlılığıyla görüyor. Bilhassa güneşin en üstte olduğu ve tepede olan açı ile geldiği durumlarda renkler birbirine karışıyor, silik ve puslu görünüyor.

Yardımsever ışınların gözle buluşmasına müsade veren gözlükleri seçim edin

Göz sağlığı dostu, göz doktorları tarafından sürücülere önerilen ve sürücü gözlüğü olarak bilinen erken katarakt oluşumlarını ve retinada oluşabilecek zedelenme risklerini yeni teknolojilerle önlemek mümkün. Bu teknolojideki gözlükler sadece zararlı ışınları filtreliyor ve yararlı ışınların göze bağlantı etmesine müsade veriyor.

Modanın bitmeyin akımı klasiklerdir

Moda deyince akla renkler, öbür stiller ve farklı tasarımlar geliyor. Kesintisiz değişen trende ne cep dayanıyor ne de bu uğurda doyuma ulaşılıyor. Uzun ömrüyle ve vakitsiz stiliyle olağan tasarımlar her dönem ravet görüyor ve ilgiyi üstüne çekiyor. Herkesin modaya uyduğu yerde yeniden en farklı duruş klasik severlerde görülüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.