Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Hiç yemeden kilo alabilirsiniz

17.02.2021
206
Hiç yemeden kilo alabilirsiniz

Bilirkişi Beslenme Uzmanı Dilara Koçak meyve suyu, aromalı kahveler, şekerli çaylar gibi yüksek kalorili içeceklerin özellikle hareket azsa ciddi bir risk yarattığına dikkat çekiyor…

Hiç yemeden kilo alabilirsiniz

Değişen alışkanlıklarla beraber istikrarsız kaloriler, manâlı bir risk olarak kendini göstermeye başladı. Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, bir kadeh limonata, meyve suyu, şekerli akarsu ya da kremalı kahvenin göründüğü kadar masum olmadığını belirterek, özellikle hareket azsa bu kalorilerin vücutta yakılamayınca yağa dönüştüğünü ifade ediyor. Keza istikrarsız kalorilerin mideyi yemekkalorileri kadar doldurmadığını, uzun zaman tokluk sağlamadığını ve özlem hissini benzer derecede memnun etme etmediğini de ekliyor.

Beyaz’a uyarı!

1 kadeh bütün yağlı sütle üretilmiş ve krema eklenmiş mocha’nın takriben 300-400 kalori olduğunu biliyoruz. Beyaz çikolatalı mocha için 100 kalori daha eklememiz gerekiyor ve sonuç olarak içtiğinizde 500 kalori almış oluyorsunuz. Bu da yaklaşık olarak bir öğünlük yemek yemek kalorisi. Oysa dişleriniz hareket bile etmedi ve zahmetsizce içtiniz. Bilhassa genç kuşak aromalı kahveleri epeyce fazla tüketiyor. Bu konuda onları bilinçlendirmekte büyük menfaat var. Durağan gençler için akıcı kaloriler daha da tehlikeli olabilir.

Miktar fazla manâlı!

Koçak, kahvelerin yağsız süt ya da soya sütü ile hazırlandığında ise daha düşük kalorili olacağını, ama her gün kontrolsüz içildiği takdirde yeniden fazladan kalori alınacağı için bunun da belli bir çözüm olmadığını söylüyor.

Sıvı kaloriler acıktırıyor!

Dilara Koçak’a kadar bir diğer uyarı edilmesi gereken nokta da yüksek fruktozlu mısır şurubu ve ölçülü tatlandırıcı kullanılması… Hem karbonhidratları içmek yerine yemek de daha sağlıklı bir çözüm. Örneğin meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini yemek, kilo kontrolüne asistan oluyor. Bütün bunların yanı sıra aşırı şekerli tüm içeceklerin kullanımının obeziteye yol açabildiğini araştırma sonuçları da kanıtlıyor.

Alkol akışkan yağ içmek gibidir!

Alkollü içkilerden gelen kalori konusunda da içkilerdeki alkol oranına tarafından kalori miktarının etkilendiğini unutmamak gerekiyor. 1 gram içki 7 kalori enerji veriyor. 1 gram yağın 9 kalorilik enerji verdiğini hatırlarsak alkollü içkilerden nasıl yoğun bir kalori alındığını zahmetsizce görebiliriz.

Su için!

Bilirkişi Beslenme Uzmanı Dilara Koçak’ın bu konudaki önerisi ise kalorisiz içecekleri seçmek ve suya daha fazla ağırlık vermek… Çünkü akıcı kaloriler, günlük ihtiyacınız olan kalorileriniz için zekice bir yatırım olmayabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.