Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kahvaltıda çavdar tok tutuyor

17.02.2021
173
Kahvaltıda çavdar tok tutuyor

İsveç’te yapılan bir araştırma, çavdar kaynaklı yüksek-lifli bir kahvaltı yapmanın doygunluk hissini artırdığını ve günün ileri saatlerinde daha eksik gıda tüketilmesini sağladığını ortaya koydu.

İsveç Üniversitesi Ziraat Bilimlerinden Hanna Isaksson liderliğindeki bilim adamları, “Nutrition Journal” adlı besin konusundaki bir dergide yayımladıkları çalışmada, çavdar ağırlıklı bir kahvaltı yapmanın, buğday ağırlıklı bir kahvaltıdan daha uzun süreli olarak, peşine düşüp takip eden 3 saat boyunca açlığı bastırdığını belirtti.

Çalışmada, araştırmayı finanse eden ve test ekmeklerini üreten İsveçli Unlu Mamuller Kooperatifi ile işbirliği yapan araştırmacılar, ekmeklerde kullanılan çavdar oranının lezzetli, hacimli bir ekmek üretmek için gerekli realist miktarlar alınarak belirlendiğini ifade etti.

Araştırmada, ekmek porsiyonunun, ek kahvaltılık gıdalarla birlikte, alışılagelmiş bir kahvaltılık öğünün nasıl olabileceği dikkate alınarak oluşturulduğu ve kalori miktarının da önerilen alıma karşılık gelecek şekilde ayarlandığı belirtildi.

Bambaşka miktarlarda çavdar kaynaklı diyet lifi ile formüle edilmiş çavdar ekmeğinin etkilerinin incelendiği çalışmada, tüm ekmeklerin benzer kalori bedel üretildiği vurgulandı.

Araştırmacılar, çalışmanın sonuçlarının, kahvaltı öğününe dahil edildiğinde çavdar ekmeğinin öğle yemeğinden ayrıca önce hem de daha sonra özlem hissini eksilmek için kullanılabileceğini gösterdiğini bildirdi.

Bilim adamları, benzer kalori değerindeki porsiyonlarda sunulduklarında çavdar kepeğinin, doygunluk üstüne çavdar kırması ve elenmiş çavdar unundan daha kuvvetli bir etkiye sahip olduğu sonucuna varıldığını da kaydetti.

Okan Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu, Avrupa’da erkeklerde yüzde 27’den, kadınlarda yüzde 38’den yüksek oranlarda görülen obeziteye karşısında mücadelede doygunluğun belli başlı niyet olarak görüldüğünü belirterek, İsveçli bilim adamlarının, uzun süren araştırmalarıyla buldukları çavdarın doygunluk hissini artırmasının, obezitenin önlenmesi açısından büyük tartma taşıdığını kaydetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.