Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kahvenizi daha dinç ayla getirin

18.02.2021
216
Kahvenizi daha dinç ayla getirin

Cleveland Clinic’in yaptığı araştırmalar; düzenli kahve içenlerde kalp rahatsızlığı, solunum hastalığı, kanser, inme, diyabet ve böbrek hastalığı gibi risklerin daha düşük olduğunu gösteriyor. Oysa, vücudunuzun alması gerekenden daha pozitif kahve tüketimi ya da eklediğiniz zararlı ilave gıdalar beklenmedik, ast etkilere niçin olabilir. Mesela eklenen şeker, yürek hastalığı riskinizi artırabilir. Bunun yerine bal ya da pekmez seçim edebilirsiniz. Bu, birçok kahve tiryakisi için kuvvet olabilir lakin her gün içtiğiniz kahvenin vücudunuz için yararını atırmak, zararlarını azaltmak için birkaç küçük ekleme veya çıkartma yapmanız zorunlu.

Kronik bir alışılmışlık

Kahve alışkanlığınızın sağlıklı olduğundan muhakkak olun çünkü bu alışılmışlık size ufak bir teferruat gibi gelse de hayatınızın bütününü kapsayan kronik bir alışkanlıktır. Bu yazımda sizlere bu konuda asistan olmaya çalışacağım. Sizlerle fazla kahve tüketiminin tabi etkilerini ve kahvenizi dinç, gövde dostu bir seçenek haline getirmenin yollarını paylaşacağım.

Tarçın

Kahve alışkanlığınızı değiştirmeye alışılmış bir yöntemle başlayın. Birkaç küp şeker yerine bir akarsu kaşığı tarçın, kahvenizi lezzetlendirir ve yumuşatır. Saf toz tarçın (tarçınlı şeker değil) kullandığınızdan belirli olun. Veya kahve çekirdeklerini birkaç tarçın çubuğu ile demleyerek tatlandırabilirsiniz. Yapılan bir araştırmada, her gün yalnızca 1/2 nehir kaşığı tarçın tüketiminin, hücrelerin insülin duyarlılığını artırabildiğini göstermiştir. Bu, insülin direncine niçin olan şekerin tam tersi etkidir.

Portakal suyu

Sizlerle Amerika’da ortaya meydana çıkan ve az önce birçoğunuzun duymadığı bir yöntem paylaşacağım. Birbirinden ayrı ve lezzette turunçgiller yetiştiren ülkemiz baştan sona evlerinizde bu karışımı rahatlıkla hazırlayabiliriz. Bu karışımı seçim etmenizdeki nedeni size şöyle açıklayabilirim: Portakal suyu, doğal şekerdir ve espressoyu keyifli ışık halkası getiren bir tatlılığa sahiptir. Sadece 3/4 su bardağı portakal suyu, jurnal C vitamini ihtiyacınızın yüzde 155’ini içerir. Eğer kahvenizle portakal suyunu karıştırmaya böylece hazırlanmış değilseniz, soyduğunuz portakalın kabuklarını kahve fincanınızın ağız bölgesine yerleştirin ya da kahvenizin içine birkaç damla portakal suyu ekleyin. Bu Nedenle bu dinç içeceğe adım adım alışabilirsiniz.

Vanilya Özü

Eğer vanilya vazgeçilmezlerinizdense şanslısınız. Çünkü şekerinizi denetleme altında tutmak için favori lezzetinizden caymak zorunda değilsiniz. Unutmayın ama vanilya sadece bir lezzettir; bir şeker takviyesi yok. bu nedenle şeker yerine kahvenize birkaç damla vanilya özü ekleyebilirsiniz. Vanilya özü, 0 kalori ve 0 şeker içerir. Eğer vanilyayla aranız böylece yahut işe bir damla vanilya şurubunun tadına bakmakla başlayabilirsiniz.

Hindistan cevizi

Kahvenizin içine ekleyeceğiniz tatsız Hindistan cevizi rendeleri ayrıca şeker ihtiyacınızı karşılayacak, hem de kahvenizi yumuşatacaktır. Kahvenizi demlerken çekirdeklerin yanına Hindistan cevizi koymayı unutmayın. Beyaz veya kahverengi şekerden daha dinç olan organik Hindistan cevizi şekeri gibi bir tatlandırıcı seçin. Büyük bir değiştirme ayrım etmeyeceksiniz; ama zamanla, hemen hemen hiç uğraş harcamadan, kahvenizin şeker içeriğini yüzde 25 oranında azaltmış olacaksınız. Hindistan cevizi şekeri vücudunuzdaki şeker metabolizmasına muavin olan krom ve öteki doğal mineralleri içerir.

Organik kahve

Kahve yetiştirilirken üstüne haşere ilacı gibi kimyevi maddeler püskürtülür; böylece, organik olmayan bir şey seçtiğinizde sadece bir kahveden daha fazlasını vücudunuza sokmuş olursunuz. Kahvenizin güvenilir olmasına dikkat edin.

Kahvenin tabi etkileri

– Fazla sinirliyseniz, kahve tüketiminize dikkat edin. Kahve, yalnızca merkezi asap sistemi uyarıcısı değildir; bununla beraber adrenalin, dopamin ve glutamat artırırken, adenozin reseptörlerini bloke eder. Sinir sistemi aktivasyonu anksiyete, titreme, artan kalp atış hızı, asabiyet ve ara sıra de öfke patlamalarına neden olabilir. Yürek rahatsızlığı olanlar kahve tüketime uyarı etmeliler.

– Kendinizi gün baştan başa bezginlik hissediyorsanız bunun bir sebebi olabilir. Evet, bir bardak kahve sizi o an yük ediyor gibi görünse de sonrasında daha büyük bir çöküşe sebep olabilir. Yurt dıştan yayınlanan Nöropsikofarmakoloji dergisinde yer alan bir araştırmada kafeinin verimliliği düşürebileceği ve sıkı çalışanların gevşemesine sebep olabileceği ortaya çıkmıştır. Birçok birey gün içinde açıkgöz kalmak için kafein takviyesine güvenir; fakat bu sahiden yanlış bir düşünce olabilir. Gün baştan başa enerjinizin bitmemesi için en güvenilir yol, dinç yiyecekler tüketmektir.

– sıkça gözleriniz seğiriyorsa kahve tüketiminize uyarı edin. Göz seğirmenizin sebepsiz yere ortaya çıktığını düşünüyor olabilirsiniz fakat Milli Sağlık Durumu Enstitüsü, göz seğirmesinin kafeinin üç etkisi arasında olduğunu söylüyor. Çalışmalar, kafeinin serotonin ve noradrenalin salgılanmasını tetiklediğini, bunun da nörotransmitteri uyararak adale ve asap sisteminin aktivitesini artırıp serbest kalmasına niçin olduğunu gösteriyor. Çoğunlukla göz seyirmesi yaşıyorsan, kahve tüketimini azaltarak su tüketimini arttırmalısınız.

– Kahve bir idrar söktürücüdür. İnsanların takriben yüzde 30’unda müshil etkisi yaratabilir. Bilim adamları, kahvenin tuvalet yolculuğunu neden tetiklediğinden bütün olarak emin değiller. Ancak ayrıca kahvenin asidik içeriği, hem de bağırsak ve sütun üzerindeki uyarıcı etkisinin bunu tetikleyebileceği düşünülüyor. Bu etkiyi fazlasıyla yaşayanlar için espresso gibi koyu renkli kahveler önerilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.