Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kalp krizi riskini artıran yiyecekler neler beyaz çikolataya uyarı!

16.12.2022
69
Kalp krizi riskini artıran yiyecekler neler beyaz çikolataya uyarı!

Sıhhat sorunları arasında uyarı edilmesi gereken rahatsızlıklardan biride kalp krizidir. Yürek krizine genelde neden olan durumlardan biri de koronerdir. Koroner, Kolesterol, olağan somut işlev için yaşamsal öneme sahiptir fakat fazla pozitif olması da zararlıdır. Jurnal hayatta severek beyaz çikolata şekerleme gibi tükketiğimiz bir fazla besin karaciğerde parçalanarak kolestrole yol açar.  Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak, kalp krizi riskini azaltmak için uzakta durulması gereken yiyeceklerden bahsetti.

Yürek krizi, kalbe kan akışı bir anda engellendiğinde oluşabilir. Ciddi bir tıbbi acele şart olarak kabul edilir ve yaşamı tehdit edici sonuçlar doğurabilir. Peki, bundan korunmanın bir yolu olabilir mi? Evet, beslenmenizde bazı yiyeceklere yer vermeyerek kalp krizinden korunmanız olası!

Yürek krizi riskini azaltmak için bu besinleri azaltın

Beyaz çikolata, bonbon, kek, puding ve bisküvi, hamur işleri, börek, poğaça, sosis, hamburger, pastırma ve kebap gibi yağlı etler, Margarin, palm yağı, hindistan cevizi, Hindistan cevizi kreması, hurma yağı krema, süt, yoğurt, krem peynir gibi tam yağlı süt ürünleri bilhassa dikkat edilmesi gereken besinlerdir.

Birçok gıdanın üstünde doymuş ve doymamış yağların bir listesi vardır. Doymuş yağ oranı yüksek yiyecekleri kesmeye, daha pozitif doymamış yağ içeren yiyeceklerle değiştirmeye çalışın” diyen Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barışma Çaynak, “Enerjimizin üçte biri, bir kadın için günde takriben 70 g. ve bir erkek için günde 90 g. yağdan gelmelidir. Fakat dolu yağların bunun üçte birinden fazlasını içermemesi önerilir (kadınlar için 20 g. ve erkekler için 30 g.)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.