Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kansızlığı önleyen 5 faktör

18.02.2021
208
Kansızlığı önleyen 5 faktör

Bitkinlik, halsizlik, nefes darlığı ve nabızda süratlenme gibi belirtilerle ortaya meydana çıkan anemi tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık durumu sorunlarına neden olabiliyor. Ilk Olarak mide ve bağırsak kanseri olmak üzere çoğu önemli hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilen anemi, yorgunluğa niçin olduğu için yaşam kalitesini düşürüyor. İşte kansızlıkla çaba eden şahısların alması gereken önlemler.

Kansızlığa karşı bu uyarıları dikkate alın

Hayvansal gıdalar: Karaciğer, kırmızı et, balık gibi hayvansal besinleri ahenkli olarak tüketilmelidir.

C vitamini: İçeriğinde C vitamini yüksek olan meyve ve taze sıkılmış meyve sularını içecek olarak tercih edilmelidir. Dere ve kahve tüketimi mümkün olduğunca sınırlandırılmalıdır.

Demir ilaçları: Demir eksikliği durumunda yerinde tedavinin yapılması, hekim kontrolünde tablet ya da iğne ile beceriksiz olan değerlerin yerine konulması gerekir. Çare, kişinin kendi isteğine göre kesilmemeli, tedavinin tamamlanmasına hekim kadar karar verilmelidir.

Folik asit: Vücudun alyuvarları üretebilmesi için folik aside ihtiyacı vardır. Folik asit eksik olduğunda kan hücresi üretimi azalmakta ve kansızlık sorun olmaktadır. Vücuttaki folik asit düzeyinin teftiş edilmesi, eksikliği durumunda gerekli tedavinin yapılması gerekir.

B12 vitamini: Alyuvarların kemik iliğinden üretilmesi için B12 vitamini gerekmektedir. B12 vitamininin eksikliği kansızlığa yol açmaktadır. B12 vitamini emiliminin olması için pankreas, mide ve ince bağırsağın fonksiyonlarının adi olması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.