Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Karoser ısısını yükselten besinler

18.02.2021
195
Karoser ısısını yükselten besinler

Vücut ısısının düşmesi, soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmada manâlı bir rol oynuyor. Bunun nedeni ise karoser ısısının düşmesi ile birlikte bağışıklık sisteminin yavaşlaması. Bu da vücudunuzu enfeksiyonlara açık ayla getirebiliyor; ısının düşmesi ile birlikte dayanıklılık düşüyor, ortamda hastalık yapan bir mikrop varsa hücrelerinize yerleşip üremeye başlıyor. “Üşütme” tabiri de buradan geliyor ve kışın en büyük sorunumuz bu hastalıklar oluyor. Gerçekten herhangi bir sıhhat probleminiz yoksa üşümenizi büyük oranda önleyebilirsiniz. Mesela; bir takım besinleri düzenli olarak harcamak gibi…

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Gıda ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Akıllı, dondurucu soğuklarda cisim ısısını yükselten besinleri ve bunların nasıl tüketilmesi gerektiğini anlattı.

Tarçın

Eğer soğuk havalardan fazla basit etkileniyorsanız, ısıtıcı özelliğiyle tarçın diğer baharatlar içinde hemen öne çıkıyor. Soğuk havaya çıkmadan önce, dilinizin üzerine koyacağınız 1 çay kaşığı toz tarçın, kan akımının beden yüzeyine dürüst hamle etmesine yardım oluyor, bu da vücudun ısınmasına destek ediyor. Tarçını kış mevsiminin vazgeçilmez içeceği olan sahlebin üzerine ekleyerek kış günlerinde içinizi ısıtabilirsiniz. İsterseniz çaylarınızı kabuk tarçınla demleyerek de tarçından faydalanabilirsiniz.

Taze zencefil

Taze zencefil ceset ısısını dengede tutan ve vücutta artan hipoterminin düzelmesine katkı karşılayan bir bitki kökü. Besin ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili düşen beden ısınızı çoğaltmak ya da soğuk kış gecelerinde ısınmak için toz haline getirilmiş zencefil kökünden 1 dere kaşığı dek çorbalarınıza katmanızın tatmin edici olacağını belirtiyor. Zencefil ve tarçını keza sıcak suda 5-10 dakika demleyerek akarsu halinde de içebilirsiniz. İsterseniz toz zencefilden kurabiyeler yapabilir ve akarsu saatlerine size eşlik etmesini sağlayabilirsiniz.

Ihlamur

Ihlamur

Ihlamur; tanen, müsilaj, hesperidin, sudorific glikozit, saponin ve uçucu bir yağ içeriyor. Bu sayede, virüs ve bakterilerin sebep olduğu rahatsızlıklara iyi gelerek bağışıklığı güçlendiriyor. Ihlamur terlemeyi de teşvik ediyor. İçindeki müsilaj ise göğüs yumuşatıcı nitelik veren bir madde. Dolayısıyla kış aylarının vazgeçilmezi olmaya namzet bir bitki. Kurutulmuş çiçek ve yaprak karışımından 1 tatlı kaşığı alıp üstüne 1 su bardağı kaynatılmış su ilave edin ve 10 dakika süreyle demlendirin. Bu karışımdan günde 3 defa birer kadeh içebilirsiniz.

Havlıcan

İsmi çok fazla meçhul havlıcan, zencefilgillerden olan bir bitki. Çin zencefili olarak da biliniyor. Fakat tadı zencefile çok benzemiyor. Havlıcanın kökünün sap kısımları baharat olarak kullanılıyor. Karoser ısısını artıran bir bitki olan havlıcanın kök kısmı, dere biçiminde de demlenerek kullanılıyor. Bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı kadar ince kıyılmış havlıcan kökü ekleyip 10-15 dakika demleyebilirsiniz. Aklınızda olsun, demi süzerek tüketmelisiniz. Acı tadını bastırmak için içine ılıdıktan daha sonra bal ek edebilirsiniz.

Acı biber

Bazı baharatlar termojenik, bir başka deyişle vücut ısısını yükseltici özelliğe sahip oluyorlar. Kırmızı acı bibere acılığını veren kapsaisin maddesi de termojenezi arttırıyor. Kapsaisin taşıyan bir yemek yedikten derhal daha sonra daha fazla enerji harcamaya başlıyoruz. Bunun sonucunda da karoser ısımız yükseliyor ve metabolik hızımız da artıyor.

Karabiber

Karabiber

Karabiber bakteriyel enfeksiyonlara karşısında iyi geliyor. İçerdiği manganez, potasyum, A ve C vitaminleri, demir ve diyet lifleri karabibere etkili bir antioksidan ve doğal antibiyotik özelliği kazandırıyor. Karabiberde bulunan piperin maddesi de asap sistemini uyararak vücudun ısı üretmesini destekliyor. Bu durum metabolik hızı da arttırıyor. Tuz tüketimini azaltıp onun yerine her öğün yemeklere yarım çay kaşığı kadar karabiber ilave ederek yemekleri tatlandırabilirsiniz.

Zerdeçal

Hint safranı olarak da aşina zerdeçalın etmen maddesi kurkumindir. Termojenik etkisiyle cisim ısısını arttırıyor. Beslenme ve Diyet uzmanı Şeyda Sıla Bilgili zerdeçalın günlük 1-3 gr alınmasının yeterli geleceğini belirterek şu bilgileri veriyor: “Zerdeçalı balla karıştırıp kullanabilirsiniz veya yemeklere, çorbalara, salatalara ek edilebilirsiniz. Dışarı çıkmadan önce zerdaçallı süt de seçim edebilirsiniz. 1 su bardağı ılık süte yarım dere kaşığı zerdaçal, çeyrek nehir kaşığı zencefil, bir çay kaşığı tarçın ve bal ekleyin, bu lezzetli içecekle içinizi ısıtın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.