Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kegel egzersizi usulleri

07.11.2021
142
Kegel egzersizi usulleri
Bayanların bir çoğunda yaştan bağımsız az ya da çok idrar kaçırma problemi olabilir. İdrar kaçırma ile idrar yakalayamama karıştırılmamalıdır. Bunlar değişik şeylerdir. İdrar kaçıran bayanların çoğunda öksürürken, aksırırken, gülerken yada zorlu işleri yaparken idrar kaçar. Bunlar kaçan idrar ölçüsünü eksiltmek için pelvik taban egzersizi yapabilirler.Bu egzersizlerin ismi kegeldir . Bu egzersizlerin nasıl yapıldığı ehemmiyetlidir. Egzersiz esnasında çalıştıracağınız kasları bulmak için vajeninizde bir tampon olduğunu düşünün ve onun düşmesini yasaklamak için kaslarınızı sıkın. Kastığınız bu kaslar egzersiz yaptırmanız gereken kaslardır. Egzersiz yaptıracağınız kaslarınızı bulmanın öteki bir yolu idrar yaparken idrarınızı durdurmak için yaptığınız harakettir.

Pelvik egzersizler evvelleri hafif hareketlerle yapılır. Gitgide artan bir şekikde tesirli harekete geçilir. Bu egzersizler rastgele bir yerde ve zamanda yapılabilir. Günlük yaşamın her aşamasında misalin telefonda konuşurken, kitap, gazete okurken, bulaşık devirirken, yemek yaparken v.s. Ehemmiyetli olan bu hareketleri hayatınızın ufalamaz bir parçası haline getirmektir.

Başlangıç:
Günde 3 defa 25 kasma hareketi toplam 75 kere yapınız. Her bir kasmayı 6 ’ya kadar sayarak yapınız ve 6 ’ya kadar sayarak hafifletiniz.

1. hafta:
Kasma sayısını 50 ’ye çıkarınız ve 3 defa toplam 150 defa yapınız.

2. hafta:
Kasma sayının 75 ’e çıkarınız ve 3 defa yineleyiniz toplam 225 defa.

3. 4-24 hafta:
Pelvik taban kaslarınızı 20 dakika süreyle 100 defa ve herbiri 6 saniye olacak biçimde kasınız. Bunu 3 defa yineleyiniz toplam 300 defa

24 haftadan sonra:
Günde 3 defa 10 dakika süreyle 150 egzersiz yapınız. Başlangıçta pelvis taban kaslarında bitkinlik hissedilebilir. Bu vaziyet zamanla geçecektir. Bu egzersizler etkisini 6 aydan sonra gösterecektir.

 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.