Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kekik yağının faydaları neler uzmana danışmadan sakın kullanmayın!

26.04.2021
71
Kekik yağının faydaları neler uzmana danışmadan sakın kullanmayın!

Sosyal medyadan kekik yağının virüse iyi geldiği ile ilgili yapılan paylaşımların ardından bu bitkiye ve yağına olan istek patladı. Peki, kekik yağı faydaları nelerdir? Kekik yağı virüs ve bakterilere karşı korur mu? Kekik yağının koronavirüsün DNA zincirini ayrıntılarıyla değil ettiği doğru mu? Tıbbi Farmakoloji Uzmanı Prof.Dr. Hakan Parlakpınar, kekik yağı kullanımında dikkat edilmesi gerektiğini belirterek uyarılarda bulundu

Koronavirüse karşısında iyi geldiğine karşın bir alıştırma yok 

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hakan Parlakpınar, kekik yağının koronavirüse karşı iyi geldiğine karşın bir egzersiz olmadığını belirterek, “Kekik türlerinin koronavirüs ilişkili üretilmiş bir alıştırma yok. Bu yapılan araştırmalar daha fazla kekiğin içerisindeki faktör madde olarak karşımıza meydana çıkan çeşitli bileşiklerde flavonoid ve terfenadinlerden kaynaklanıyor.Kekiği kekik olarak harcamak veya kekiği kekik yağı olarak tüketmekten bahsedilebilir.Kekiğin içerisindeki faal maddeyi standardize bir şekilde elde edip onu tedavide göstermek bunlar çok farklı şeyler” dedi.

Doktor önerisi olmadan katiyen kullanmayın! 

Yemeklerde kullanılan kekiğin tedavi amaçlı kullanımına uyarı edilmesi gerektiğini ifade eden Parlakpınar şöyle konuştu:”Kekik ve kekik ürünleri tamamlayıcı ve destek çare içerisinde yer alabilir.Hastalarımızın da hekimlerine danışmadan bu ürünleri alıp kullanmalarını ben önermiyorum. Tekrar Afiyet Bakanlığı’nın Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu çatısı aşağı tıbbi bitkiler listesi ve monograflar var. Bu uyarılara dikkat etmemiz lazım. Geniş deri yaralanmalarında, açık yaralarda, yüksek ateş dolaşımla ilgili bozukluklarda, hormon duyarlı kanser tiplerinde, kanamalı şiddetlilerde ve enfeksiyonlarda görüldüğü durumlarda kullanılmamalı. 12 yaş altı çocuklarda toprak üstü kısımları yani çiçekler ve yaprakları, 18 yaş altı çocuklarda ise buharlaşan yağı dahilen ve dışarıya kullanılmamalı. Bunların banyo yapılarak başvuru yolu da var. Dere olarak içilebiliyor, topik krem olarak sürülebiliyor. Ancak bu da mutlaka hekim önerisiyle yapılmalı.”

Kekik ve kekik yağı satışları yüzde 300 arttı 

Baharat satışı yapan aktarlar ise kekik yağı satışlarının pandemi süresi baştan başa arttığını, fiyatının da böylelikle yükseldiğini belirterek, “Satışlarımız koronavirüs öncesine kadar yüzde 300 arttı. Bu istek doğrultusunda kekik yağının 20 gramı önceden 18-19 liraydı, şimdi 30 lira oldu. Salgın devam ettikçe dilekçe ve fiyatı da artar” dedi.

Kaynak: Pembenar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.