Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kemikleri güçlendiren besinler nelerdir süt ürünlerinden vazgeçmeyin!

09.01.2023
65
Kemikleri güçlendiren besinler nelerdir süt ürünlerinden vazgeçmeyin!

Fizik Çare ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Ahmet İnanır  konu hakkında kayda değer bilgiler verdi. Vücudun temel yapısını meydana getiren kemik ve eklemler, yıllara yenik düşüyor. Yaşın ilerlemesi ile beraber Osteoporoz(kemik erimesi), eklem kireçlenmesi(osteoartrit) gibi problemler sık görülmektedir.Kemikleri  dinç  yakalamak için öncelikli olarak yapılması gereken şey doğru beslenmedir. Bu bakımdan kemiklerin sağlam bir yapıda olması için öncelikli olarak güneş ışığı alma ve  içinde D vitamini, kalsiyum ve mineral bakımından zengin olan gıdalar ile beslenilmelidir.

Dinç kemik için hangi besinleri tüketmek gerekiyor?

Güneş ışığı edinmek dinç kemik için olmazsa olmaz bir durumdur. D vitamini için güneş ışığı hayli önemlidir. Zinde kemiklerin bir öteki olmazsa olmazı da kalsiyum, ikincil olarak ise fosfordur. Kalsiyum süt ürünleri,  soya fasulyesi, fıstık, ceviz, badem, lahana, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler, balık, kurutulmuş meyveler, kuru baklagillerde; Fosfor ise en çok su ürünleri, tavuk ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. D vitaminin en manâlı görevlerinden biri kemik sağlığını korumaktır. D vitamini ayrıca Kalsiyumun  sindirim sisteminden emiliminde görevli ayrıca de kemik yapımında görevli olan hücreleri uyarıcı etkiye sahiptir. D vitamini  balık  yumurta, soya sütü, patates, süt ve süt ürünleri, mantar gibi gıdalarda keskin olarak bulunmaktadır.

Kemiklerin inşa taşlarından olan kollajen üretimini arttıran C vitamini, tatmin edici ölçüde alınmadığı süre kemikler dayanıksız ülkü geliyor. C vitamini  turunçgiller, kivi, çilek, yeşil biber, domates, karnabahar, biber gibi gıdalarda yoğun olarak bulunmaktadır. K vitamini kemik mineralizasyonunda tayin alan bileşiklerin aktivasyonunda tayin alıyor. K vitaminini zeytinyağı, yeşil sebzeler, ıspanak,  bamya, brokoli,  şalgam, pancar, yeşil çayda bol bulunuyor. Kemik kalite ve gelişimi için hayli manâlı bir konumda yer alan B12 vitamini eksikliğinde  kemik erimesi gelişmektedir. B 12 vitamini  kırmızı et, yumurta, süt ürünlerinde en fazla bulunuyor. Ayrıca cisim keza de kemiklerin alkali dengesinin temininde önemli rol alan potasyum, kalsiyumun vücutta uzun dönem kalmasında rol alıyor. Deniz  ürünleri, patates, muzda yoğun olarak bulunmaktadır. A vitamininin de kemik gelişiminde önemli ölçüde katkısı saptanmıştır. Omega-3 ve 6 balık, keten tohumu, ceviz ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol bulunmakta ve kalsiyum emilimine tezgâhtar olmaktadır.

Kemik sağlığını korumak neden kayda değer?

İlerleyen yaş ile beraber zorunlu takviyelerden mahrum bırakılan kemikler sağlamlığını yitirmekte ve kırılgan hale gelmektedir.

Kemikleri güçlendiren besinler nelerdir?

Süt  ürünleri,  soya fasulyesi, fıstık, ceviz, badem, lahana, brokoli, balık, kurutulmuş meyveler, kuru baklagiller, mercimek, su ürünleri, tavuk, turunçgiller, kivi, incir, çilek, domates, karnabahar, biber, zeytinyağı, yeşil sebzeler, ıspanak,  bamya, brokoli,  şalgam, pancar, yeşil akarsu, kırmızı et, yumurta, muz.

Kemik sağlığı için hangi besinlerden uzakta duralım?

Tuzlu ve fazla protein kalsiyum kaybına neden olarak kemik erimesine yol açabilmektedir. Sigara, alkol, stresli veya sedanter yaşamdan uzakta durulmalı, kafein, dere pozitif tüketilmemelidir. Asitli ve GDO’lu ürünlerden de titizlikle  uzakta kalınmalıdır.

Kemik erimesine karşısında önerileriniz?

Mutlaka spor ya da alıştırma yapılmalı, bol su tüketilmeli, bilinçli olarak ağır metal zehirlenmeleri ve toksisite ile de  çaba edilmelidir.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.