Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kilo almaya ve vücutta iltihaplanmaya neden olan 4 beslenme

17.02.2021
207
Kilo almaya ve vücutta iltihaplanmaya neden olan 4 beslenme

Enflamasyon (iltihaplanma), bizi enfeksiyon ya da yaralanmalardan gözetmek için vücutta meydana gelen doğal bir tepkidir. Oysa ceset kronik olarak iltihaplandığında ciddi sağlık durumu sorunları ortaya çıkabilir. Doğru yiyecekleri yemek yemek, vücudunuzun enflamatuar tepkisini yönetmenin ve kendinizi sağlıklı tutmanın anahtarıdır, ancak bunu yaparken hatalı yiyeceklerden uzak durmak da önemlidir.

Akut iltihaplanma, vücudu koruyan ve iyileşmeyi sağlayan türdür. Kronik iltihaplanma ise bağışıklık sisteminin uzun bir vakit boyunca fazla pozitif beğenilmeyen madde tarafından aşırı yüklenmesidir. Bu maddelere aralıksız maruz kalmak, vücudunuzu uzun süreli bir savunma durumuna sokar ve bu da sonunda astımdan kalp hastalığına ve kansere dek bir dizi sıhhat sorununa niçin olabilir. Dahası, kronik olarak iltihaplanma kilo alımına ve obeziteye neden olabilir.

Bazı besin türleri kronik iltihaplanmaya niçin olabilir ve onlardan uzakta durmak vücudunuzu iyi durumda tutmanıza yardımcı olabilir.

İşte kilo almaya ve vücutta iltihaplanmaya neden olan 4 gıda.

Rafine bitkisel yağ

Tüm yağlar eşdeğer değildir. Soya fasulyesi yağı ve kanola yağı gibi nebati yağların yüksek omega 6 yağ içeriği sebebiyle kronik iltihaplanmaya niçin olduğu düşünülmektedir. Omega 6 yağları, omega 3 ve omega 9 yağları ile dengesiz olarak tüketildiğinde kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve obezite ile benzer yıkım edici inflamasyona niçin olur.

Nebati yağlardan elde edilen omega 6 yağları genelde paketlenmiş gıdalarda saklanır. Güvenli bir tüketim için çoğunlukla tüm nebati yağlarda, etiketleri yoklama edin.

İşlenmiş karbonhidratlar

Sağlıklı besin ile ilgileniyorsanız, düşük karbonhidratlı diyetin bazı faydalarını duymuşsunuzdur. Karbonhidratlar doğal olarak sizin için fena değildir, ama beyaz ekmek ve makarna gibi bitmiş karbonhidratlar iltihabı tetikleyebilir.

Rafine karbonhidratlar, liflerinin çoğunu kaybetmiş olma eğilimindedir. Lif, şekerin kan dolaşımına emilimini yavaşlatan ve bağırsaktaki probiyotik bakterileri besleyerek bağışıklığı artıran kayda değer bir besindir. Lif olmadan, işlenmiş karbonhidratlar kan şekerinin yükselmesine niçin olur ve bu da iltihabı artırır. Bazı çalışmalar, beyaz ekmek gibi tamamlanmış karbonhidrat yemenin IBS ve obezite gibi durumlara niçin olabilecek iltihaplı bakterilerin büyümesini özendirme ettiğini göstermektedir.

Arıtılmış şeker

Şeker, sağlığınızı sabote etmek söz konusu olduğunda genel olarak en çok konuşulan suçlulardan biridir ve iltihaplanmada da durum öbür değildir. Arıtılmış şeker içeriği yüksek yiyecekler ve yüksek fruktozlu darı şurubu gibi bileşenler hastalığa neden olan iltihabı tetikleyebilir. Araştırmalar, arıtılmış şeker içeriği yüksek bir diyetin obezite, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer yağlanması ve daha fazlasının inflamatuar belirtilerini artırabileceğini göstermiştir.

Meyve ve sebzelerdeki eksik miktarda doğal şeker iltihabı tetiklemez, oysa gazlı içecekler ve meyve suları, tahıllar, şekerlemeler, hamur işleri ve daha fazlası gibi şekerli gıdalardan uzak durun.

Içki

Pozitif alkol tüketmenin önemli sonuçları olabilir. Aşırı alkol alımı bağırsak ve karaciğer sağlığınızla ilgili iltihaplanmaya niçin olabilir. Incelemeler, çok fazla içki tüketmenin enflamatuar belirteçleri artırdığını ve hatta bağırsak astarınızın kolondan kan dolaşımına toksinleri sızdırarak bir dizi sıhhat sorununa niçin olduğu “sızdıran bağırsak” denen bir duruma niçin olabileceğini göstermiştir.

Alkol tüketimine tabi iltihaplanmayı önlemek için, en ince ayrıntısına kadar bırakın.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.