Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kiloluluğun Temel Sebebi

05.05.2021
189
Kiloluluğun Temel Sebebi

Kiloluluğun temel sebebi, fazla yeme isteği, şeker ve şekerli gıdaları devamlı tüketimi, yemek yedikten sonra spor yapmamaktır.Obezite çağımızın en riskli hastalıklarından biri ve elbette sağlıklı perhizin gizemi her ferdin sağlık vaziyetine uygun bir perhiz programı uygulamasından geçiyor

Obezite çağımızın en riskli hastalıklarından biri ve elbette sağlıklı perhizin gizemi her ferdin sağlık vaziyetine uygun bir perhiz programı uygulamasından geçiyor. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Banu Hasılat, perhize başlarken dikkat edilmesi gereken ehemmiyetli noktaları, şok perhizlerin metabolizmaya verdikleri hasarı, psikolojik yeme isteğiyle nasıl başa çıkılacağını, perhiz listesi hazırlarken neleri göz önünde bulundurduğunu ve perhize başlayan şahıslarla kurulan sağlıklı ve şuurlu ilişkinin neticeyi ne denli etkilediğini anlattı.
Bir perhiz uzmanına müracaat etirken göz önüne alınması gerekenlerden ve bu mevzuda akademik eğitimin ehemmiyetinden laf eder misiniz? Beslenme ve diyetetik kısmı ayrı bir fakülte, ayrı bir eğitim. Beş senelik bir eğitim süreci. Bir perhiz programı uygularken bu eğitimi ve diplomayı alan beslenme ve perhiz uzmanı olan bireylere güvenin.Aynı biçimde perhiz uzmanı da hekimlik yapamaz.
Piyasada bir hayli insan hekimliğinin yanı gizeme perhiz uzmanlığı da yapmaya çalışıyor. 1996-1997 yarıyılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Perhiz Uzmanlığı Kısmı’nden mezun oldum. 10 seneyi aşkın bir vakittir muhtelif sağlık kurumularda, perhiz merkezlerinde ve besin işletmelerinde beslenme ve perhiz uzmanı olarak danışmanlık verdim, işimi hali hazırda sürdürüyorum. Hemen her kesimden kadın-erkek, çocuk olmak üzere her yaş grubundan ‘danışanlarım’ varm. İş dünyası, sanat dünyasından şöhretliler ve politikacıların da yer aldığı geniş ve farklı sosyal yapıda danışanlarıma sağlıklı beslenme mevzularında danışmanlık yapmaktayım.
Perhiz listelerinin şahsa özel olmaları gerektiği yazılır, çizilir her zaman. Bu mevzunun ehemmiyetini bir de sizden dinleyelim mi? Vurgulamam gereken ehemmiyetli bir nokta bu; perhiz listelerinin şahsa özel tertip edilmesi gerekir. Kilo yönetimi şahsa, cinsiyete, yaşa, sağlık bilgilerine hatta mevsimlere bağlı olarak da değişir. Yaşam stiliniz çok yoğun bir koşuşturma içinde olabilir, talebe veya konut hanımı olabilirsiniz.Kalp-damar hastalıkları, tansiyon ve şeker gibi sağlık problemleriniz olabilir. Gayeleriniz farklı olabilir, vereceğiniz kilo 20 kgın üstündedir veya 3-5 kilo aşırınız olabilir… Perhiz programları bu bilgiler ışığında hazırlanmalıdır.
Perhiz listelerini hazırlarken neleri göz önünde bulunduruyorsunuz? Hazırlanan perhiz listeleri öğün bazında, gün ve hafta bazında tasarlanmalıdır. Spektrumu, değişikliği olması gerekir, devamlı aynı biçimde beslenmelerini isteyerek insanları zayıflatmak olası olmaz. Bedenin kilo vermemeye katlandığı yarıyılda, kimi zaman kalori artırmak, farklı beslenme tasarıları ile misalin yoğun bir biçimde karbonhidratlar veya proteinler harcayarak metabolizmayı rutinden uzaklaştırmak, sanki bünyeyi aldatmak, donakaltmak gerekir.
Katıldığınız rastgele bir toplulukta sizden perhiz ile alakalı teklif isteyenler çok oluyor mu? Sıkça karşılaştığım bir vaziyet bu. Toplulukta diyetisyen olduğunuzu bilenler bir kağıt üzerine yazılmış, ayaküstü verebileceğiniz, mutlak suratlarına bakarak oluşturacağınız büyülü listelerin, mucize yöntemlerinizin olduğunu sanırlar, oysa bu yukarıyada da belittiğim gibi şahsa özel olmalıdır ve göz önüne almak gereken bir hayli parametre vardır.
Kilo verme eylemi öncelikle kararlılık ve muhakkak bir disiplin gerektiriyor sanırım… Netlikle ama bunun için altın anahtarlarım var.Bana geldiklerinde, zafersiz oldukları zayıflama teşebbüsleri ve perhiz ile alakalı tam bildiklerini unutmalarını, bana ve kendilerine güvenmelerini istiyorum.
Danışanlarınızın sağlık bilgilerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bireylerin perhizlerini tasarılarken, doktorla diyetisyenin beraber çalışması prensibi ile hareket ediyorum. Ayrıca, bireylerin duygusallıkları da benim için ehemmiyet taşır zira sıklıkla mutsuzluk, tatminsizlik hisleri ile fazla yemeğe yöneldiklerini kolladığım ve sualin biyolojik mi yoksa ruhsal kaynaklı mı olduğunu çözebilmek için, gerektiğinde uzmanların dayanağı ile takım olarak çalışmaktayım. Perhize başlamadan evvel beden bileşim incelemeyi aygıtı ile bireyin yağ, adale, su oranını, metabolizma süratini ve ideal ağırlığına tespit etiyorum. Danışanın fiziksel tetkikini ve laboratuvar testlerini yaptıktan sonra bireylerin kullanmak zorunda oldukları ilaçlar, insülin- şeker bedelleri açlık, tokluk, kolesterol bedelleri, karaciğer enzimleri, böbrek işlevleri, kan sayımı gibi parametrelere bakarım. Tiroid hormonları gibi ölçümler yapılarak sağlık gidişatının tanımlanması için endokrinoloji uzmanı, iç hastalıkları uzmanı, jinekoloji uzmanı, psikiyatri uzmanı, laboratuvar ve değişik lüzumlu dallardaki uzmanlarla koordineli bir çalışma yürütüyorum.
Oldukça yaygın olan duygusal yemenin önüne geçmek için ne gibi teklifleriniz oluyor? Danışanlarımın perhizlerini tasarılarken, kilo idaresinde duygusal güzergahlara dikkat etmeye çalışırım zira mutsuzluk, tatminsizlik hisleri ile fazla yemeğe yönelme neticeyi kilo alındığını gözlemekteyim.Perhiz yapmak evvelleri kolay gibi görünür, ilk haftalar genellikle kaybedilen kilolar ile sevinçler yerindedir. Ehemmiyetli olan koruma programını iyi idaremektir. Şahıs zamanla kendi kendini sabote etmeye başlar, daha önceki yemek alışkanlıklarına dönmeye çalışır. Bireylerin özellikle duygusal yeme tavırlarını ve düşünme kalıplarını değiştirmeleri gerekir. Stresle yemek yiyerek başa çıkmak yerine başka etkinliklere yönelerek savaşmayı, muhtelif hafifleme tekniklerini, yoga yapmalarını, müzik dinlemelerini öneririm. Sosyal civarlarda, dost buluşmalarında “Hayır, bu kadar yeter” diyebilmenin ehemmiyetini ve hakimiyetin tamamen ellerinde olduğunu vurgularım.
Perhiz listelerini hazırlarken danışanlarınızın özel yeme isteklerine nasıl çözüm getiriyorsunuz? Perhiz listelerini hazırlarken, en hoşlandıkları gıdaları eleyip, en hoşlanmadıklarını yemeğe zorlamam. Verilen perhizlerin balanslı olmasına, spektrum ve elastiklik kapsamasına dikkat ederim. Katı kurallar zinciri yerine ılımlı, bireylerin kendilerini özgür sezmelerini sağlamayı yeğlerim. Bu arada otoritemi sezmelerini de isterim, disiplinli olmak zaferin değişik bir şartıdır ama dikkat edin, vurgulamak istediğim asla zorlayıcı olmamaktır, zira kurallara günlük etkinlikleri gereği uyamayanlar, bu kez de daha çok yiyerek, kural ihlal zincirleri oluşturup, sanki gıdalarla kendilerini cezalandırıyorlar..

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.