Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kışın hangi besinlere öncelik verilmeli

17.02.2021
196
Kışın hangi besinlere öncelik verilmeli

Özellikle mevsim geçişlerinde, vücudun bağışıklık sisteminin düşebileceğine uyarı çeken Besin ve Perhiz Uzmanı Zülal Yalçın, her dönem jurnal beslenmeye eklenecek antioksidan içeriği yüksek sebze ve meyveler ile bağışıklık sisteminin güçlendirilebileceğini söyledi. Bilhassa okul çağı çocuklarının beslenmelerine ekleyeceğimiz antioksidan içeriği yüksek besinlerin; hastalıklara karşı uzun dönemde kalkan gibi sağlam bir etki gösterdiğini, antioksidanların insan vücudu için elzem bir madde olduğunu, bir kısmının vücudumuz tarafından üretildiğini ve geri kalan kısmının dışarıdan besinler yoluyla almamız gerektiğini açıkladı.

“Kırmızı meyveler hastalıktan korur”

Yalçın, “Bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan içeriği yüksek olan kırmızı meyveleri inceleyecek olursak; kırmızı meyveler içerdikleri proantosiyanidinler doğru, yürek hastalığı ve kanser gibi böylece fazla hastalıktan korur. Ayrıca nar, çilek ve böğürtlen ellajik asit içerir. Ellajik asit kanserle savaşan doğal nebati ajandır. Yabanmersini ise bilişsel fonksiyonları koruyan bileşenler içerir. Çocuğunuza vereceğiniz jurnal meyve porsiyonunun büyük çoğunluğunu orman meyvelerinden tercih edebilirsiniz. Özellikle nar iyi bir tercih olacaktır. Jurnal meyve hakkımızı nar olarak yoğurda ekleyebilir, salatalarda kullanabilir ya da bir ara öğün seçeneği olarak değerlendirebilirsiniz. Üzüm, resveratrol ve quarcetin içerir. Bu içerdiği bileşenler tamamen özgürlük radikaller ile savaşır, damar yapısını korur, damar sertliği gelişme riskini azaltır. Resveratrolün, kansere karşısında koruyucu olduğu, infilamasyonu azalttığı, gastrik ülser, osteoporoz ve inme riskini azalttığı bilinmektedir. Mevsiminde tüketeceğiniz günlük bir akarsu bardağı siyah üzüm tamamen o kadar fazla hastalıktan korunmak olası” dedi.

Yalçın; bağışıklık sistemini güçlendiren sebzeleri şöyle sıraladı:

Domates

Domatesin içinde bulunan likopenin, beta karotenden iki kat dinç bir antioksidan olduğunu vurgulayan Zülal Yalçın, besinlerin içeriğine bakıldığında en fazla domates, greyfurt ve karpuzda bulunduğunu söyledi. “Yapılan son çalışmalara göre, domates veya domates suyunu her gün tüketen erkeklerde, prostat kanseri görülme riski daha düşük bulunmuştur. Likopen prostat kanseri açık havada akciğer, sütun ve meme kanserine karşı da koruyucudur. Domates pişirilmeyle birlikte de likopen oranını arttırmaktadır. Domates likopen haricinde glutatyon da içerir, bu sayede bağışıklık sistemini de güçlendirir. Domatesi mevsimi geçmeden en doğal hali ile söğüş olarak salatalarda veya yemeklerinizde bolca tüketebilirsiniz.

Brokoli

Brokoli ve öteki sülfür taşıyan; lahana, karnabahar, frenk lahanası gibi sebzeler, kanser ve yürek hastalıklarına aleyhinde içerdikleri antioksidanlar baştan sona koruyucudurlar. Bu sebzeler içerisinde bulundurduğu indol-3 karbinol denilen bileşen tamamen yüksek antioksidan aktivite gösterirler, östrojeni baskılayarak meme kanseri öncelikle olmak üzere serviks kanseri ve yumurtalık kanserine karşıda korurlar. Ayrıca brokolide yüksek miktarda karoten de vardır. Beta karoten kanser ve yürek hastalıklarına aleyhinde koruyucu bir A vitamini türevidir. Günlük beslenmenizde ister çorbalarda isterseniz yemek veya salata olarak bu sebzelere yer vermeniz bağışıklık sisteminizi de kuvvetlendirecektir.

Sarımsak

Sarımsaktaki anahtar nokta, içerdiği sülfürlü bileşendir. Bu bileşenler, verdikleri lezzet ve kokudan öte o kadar çok rahatsızlık riskini de azaltır. Antioksidan öteki sebze ve meyvelerde olduğu gibi sarımsak yürek hastalıklarına ve kansere karşı koruyucudur. Doğal antibiyotiktir. Yemeklerde kullanımı ile tuz tüketiminin sınırlandırılmasına tezgâhtar olur. Vücuttan yaşlılık izlerini değil eder.

Ispanak

İçerdiği lutein baştan sona göz sağlığımızı korur, kataraktın gelişme riskini azaltır. Keza lutein güneş ışınının retinaya verdiği zararı azaltır. Bu sayede bağımsızlık radikallerden korur. Yemeği dıştan salatalara ve detoks içeceklere ham olarak eklenmelidir.

Yeşil dere

Yeşil çayın inme, kalp hastalıkları, kanser ve öteki pek çok hastalığa karşı koruyucu etkisi bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Antioksidan aktivitesinin yüksek olmasının yanı sıra zayıflama diyetlerinde metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımına muavin olması da fazla kayda değer özelliklerinden biridir.

Gün içinde 2 adet seçim edilip tüketilmelidir.

Havuç

Turuncu rengiyle öne meydana çıkan havuçta beta karoten deposudur. Yapılan bir çalışmada beta karotenin kanser riskini % 30 Artrit riskini % 70 azalttığı saptanmıştır. 10 dakika kadar haşlanmış ya da pişirilen havuçtaki antioksidan aktivite daha da artmaktadır. Sebze yemeklerine ve çorbalarına havuç ilavesi yapmak öğündeki antioksidan alımını arttıracaktır.

Bütün tahıllar

Bütün tahıllar antioksidan etkisi yüksek olan E vitamini içerirler. Yapılan çalışmalar E vitamininin prostat kanserinden koruduğunu göstermektedir. Keza kısırlığın tedavisinde etkin olduğu, artrite iyi geldiği, Alzheimer gelişme riskini azalttığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği de kanıtlanmıştır.

Bütün tahıllar için buğday kepeği, yulaf kepeği, kepekli çavdar unu ,bütün buğday unu, esmer bulgur ve esmer pirinç, kepekli makarna seçim edilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.