Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kışın hareketsiz kalmayın

17.02.2021
224
Kışın hareketsiz kalmayın

Kışın soğuk havaların aktivitelerini kısıtlamasına izin vermemelisin. ara sıra soğuk hava, spor yapma ve dışarı çıkma isteğini yok edebilir. Kat kat giyinerek yürüyüş yerine getirmek, buzda kayma riskini göze olmak, hatta spor salonunda egzersiz yapıyorsan sabahtan arabayı ısıtmak bile sana kuvvet geliyor olabilir.

Egzersizleri karıştırarak, becerikli ve eğlenceli aktiviteler denemek ve spor aşkını alevlendirmek için, kış fantastik bir fırsat olabilir. Egzersizler, kış bunalımını yenmene yardımcı olacaktır.

Kış Programı

1- Düşüncelerini değiştir.

Kış yalnızca soğuk havadan ibaret değildir, onu önünde uzanan yepyeni bir sezon olarak kabul et. Bütün kışı oturarak geçirmemek için, önündeki birkaç ayın planını hazırlayıp, amaçlarını gözden geçirebilirsin. Bu fikir tarzından ilham alarak, kış hakkındaki fikirlerini değiştirebilirsin.

2-Dışarı çık ve oyun oyna.

Eğer yılın bu zamanlarında alıştırma yapmak için enerji toplayamıyorsan, bunun yerine oyun oynamayı denemelisin. İçeride ya da dışarıya oyun oynayarak pek fazla kalori yakabilirsin. Keza alıştırma yapıyormuş gibi hissetmezsin, keza de kalp atışların arttığı için gerçekten mükemmel bir cardio egzersizi yapmış olursun.
Örneğin, bir kartopu savaşında saatte 319 kalori yakarsın. Bir kardan adam gerçekleştirmek bile saatte 285 kalori yakmanı sağlar. Kayak ya da buz pateni gibi açık veya kapalı alanda yapabileceğin aktiviteleri de deneyebilirsin, buz pateninde saatte 450 kalori değin yakılabilir.

3-Bir kış sporu yap.

Neden yeni bir kış sporu denemiyorsun? Kayak ve snowboard gibi, daha fazla kalori yakmanı sağlayabilecek o kadar fazla seçenek vardır. Bunlardan birini kışlık egzersiz planına dâhil edebilirsin.

4-Evdeyken yaratıcı ol.

Dışında hava çok soğuk olduğunda spor salonuna gitmek kuvvet olabilir. Ancak karlı havalar, günlük egzersizini yapmana engel olmamalı. Evindeki sıcak ve kuytu ortamda da çalışabilirsin. Bunun için yeni bir egzersiz CD’si veya birkaç spor ekipmanı alabilir, hatta yalnızca kendi beden ağırlığınla bile çalışma yapabilirsin. Evde egzersiz yerine getirmek, ayrıca uygun ayrıca de eğlenceli bir çözümdür. Spor salonundaki tanıdık olmayan ortamdansa evde kendi ortamında çalışmak, mikrop kapma ihtimalin daha düşük olduğundan senin için daha sağlıklı bir tercih bile olabilir.

5-Yeni şeyler dene.

Yeni bir egzersiz sınıfına tescil yaptır, ya da evde yeni aktiviteler dene; soğuk ayları da mutlaka hareketli bir şekilde geçir. Yeni şeyler denemek motivasyonunu artırabilir. Voleybol ve tenis gibi kapalı alanlarda da yapabileceğin sporlar, kışın faal kalman için olağanüstü çözümler olacaktır.

6-Kendine küçükten büyüğe doğru hedefler belirle. Kış aylarında çalışma gerçekleştirmek daha zorlama olabileceği için, bu konuda sana motivasyon sağlayacak hedefler belirlemelisin. Önce ufak ve ulaşılabilir hedefler devretmek, başlangıç için olağanüstü bir yoldur. Böylece ufak hedeflerini tamamlayarak, evre evre büyük hedefine doğru gidip hayalini gerçekleştirmen daha kolay olur.

7-Telaşı yakala. Kış mevsimini seviyorsan, yılın bu zamanlarında düzenlenen fitness gibi kurs ve aktiviteleri değerlendir. Nefis kış yiyecekleri de işe yarayabilir: Bir fincan tatsız sıcak kakao, portakal, kestane gibi çoğu lezzeti seçim edebilirsin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.