Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kışın içimizi ısıtan besinler

18.02.2021
189
Kışın içimizi ısıtan besinler

Kış aylarında havanın soğuk olması sebebiyle ceset fonksiyonlarının zorlaştığını ve hastalıklara kapı açtığı için metabolizmayı olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Konya Medicana Hastanesi Beslenme Uzmanı Merve Sena Nazlı, kış aylarında beslenmeye daha fazla tartma verilmesi gerektiğini söyledi.

Kışın olmazsa olmazı meyve ve sebzelere bir defa daha dikkat çeken Nazlı, “Güneşin etkisini azalttığı kendimizi yorgun, mutsuz, depresif hissettiğimiz bu soğuk kış günlerinde, günlerin kısalmasıyla birlikte evde geçirilen zaman artıyor buna ast olarak gıda biçiminde değişikliler oluyor. Bu dönemlerde keza içimizi ısıtacak ayrıca de bağışıklık sistemimizi güçlü tutabilecek besinleri harcamak epeyce manâlı.” dedi.

Soğuk kış günlerinde baharat tüketiminin de çok manâlı olduğunu vurgulayan Nazlı, “Pul biberde bulunan kapsaisin ceset ısısını artırarak metabolizmayı da hızlandırır. Zerdeçal içerisinde bulunan kurkumin doğru bağışıklık sistemini güçlendirir. Karabiberde bulunan piperin, zerdeçalın etkinliğini arttırır. Bu yüzden mutlaka birlikte kullanmaya itina gösterilmelidir.

– Karabiber bununla beraber öksürük giderici etkiye sahiptir. Demir içeriği yüksek olan 1 yemek kaşığı pekmeze 1 çay kaşığı karabiber ek edip karıştırarak tüketebilirsiniz. Metabolizma hızlandırıcı özelliği olan zencefil bununla beraber bağışıklık sistemini de güçlendirir, cisim ısısını artırır. Mide bulantılarını da hafifletici etkisi bulunmaktadır.” şeklinde veri verdi ve ekledi “Mevsim meyvelerinden nar, ayva, kivi, portakal, greyfurt, mandalina da kışın mutlaka tüketilmesi gereken meyveler arasında olmalı.” dedi.

Beslenme Uzmanı Nazlı, kışın mutlaka tüketilmesi gereken besinleri şöyle sıraladı:

Bal Kabağı: Sütun kanserine karşısında koruyucu etkisi olan bal kabağı yüksek oranda lif, kalsiyum, A vitamini ve fosfor içerir. Kış aylarının vazgeçilmezi olan bal kabağını tatlı krizlerinde sağlıklı bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Havuç: Yüksek miktarda A vitamini içerir. bununla beraber B6 vitamini, bakır, folik asit, tiamin ve magnezyum içerir. Hücresel yenilenmesini sağlar. Karaciğer ve göz sağlığı için çok kayda değer olan havuç, beyin hücrelerinin onarılmasına muavin olur, beyin sağlığını korur, unutkanlığı azaltır.

Kabak: Sindirimi epeyce kolay olan kabak antikanserojendir. İçeriğinde A, C, E vitamini bulunur bununla beraber yüksek lif içeriğinden dolayı kabızlık problemi olan bireyler için doğru bir tercihtir.

Brokoli: A vitamini, selenyum, folik asit, demir, lif içerir. Kansere aleyhinde koruyucudur, kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Demir içeriğinden kaynaklı kansızlığı önler. Sindirim sistemini çalıştırır. bununla birlikte gerginlik azaltıcı etkisi vardır.

brüksel lahanası: İçeriğinde bulunan antioksidanlar baştan sona kansere aleyhinde koruyucudur. Yüksek oranda K vitamini içeriğinden nedeniyle kemik hastalıkları riskini azaltır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.