Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kısırlıkla ilgili 8 efsane 8 hakiki

18.02.2021
196
Kısırlıkla ilgili 8 efsane 8 hakiki

İnsanlar hemencecik her toplumda çocuk sahibi olma konusunda konuşmaya çok heveslidir. Bu konuyu biri açmaya görsün, hemen kulaktan duyma tavsiyeler, doğruluğu ihtilaflı öneriler konuşulur ve paylaşılır.Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Betül Görgen, kısırlıkla ilgili en çok konuşulan efsaneleri ve gerçekleri sizler için yazdı:

Efsane: Kısırlık kadına ait bir kusurdur.

Hakiki: Kısırlık olgularının 1/3’ü erkek kaynaklıdır. Kadına ve erkeğe ait nedenler nerdeyse eşittir. Geri kalan grupta ise keza kadına ayrıca de erkeğe ait sebepler yer alır. bu nedenle hem bayan keza erkek bir arada değerlendirilmelidir.

Efsane: Benim ailemde cümbür cemaat doğurgan, benim böyle sorunum olmaz.

Gerçek: Kısırlık düşünülenden fazla daha sık rastlanan bir sorun. Sıradan 7-8 çiftten biri bu konuda sorun yaşıyor.

Efsane: Doktora gitmeden bir yıl bekleyin.

Reel: Bu durum herkes için geçerli değildir. 35 yaşın üzerindeyseniz, yamalı adetleriniz varsa, daha önce geçirilmiş operasyonlar söz konusuysa bir sene beklemenize lüzum yok. Hatta bir an önce doktora gidip umma süresini ona tarafından devretmek en doğrusudur.

Efsane: Tüp bebek tedavisinde daima ikiz ya da üçüz olur.

Hakiki: Tedavinin çoğul gebelik riskini artırdığı reel lakin ilerleyen teknoloji tamamen bundan böyle hedef tek ve dinç gebelik almak.

Efsane: Kendimi 35 gibi hissetmiyorum, yaş benim için etkin olmaz.

Reel: Natürel ki sağlıklı yaşam üreme potansiyelinizi olumlu etkiler, lakin yaşın yumurta ve sperm üzerindeki etkisini geriye götüremez. Yaş, üreme potansiyeli için kritik bir belirleyicidir.

Efsane: 40 yaşına dek yumurtalarım için üzüntü etmeme gerek değil.

Gerçek: Birçok bayan takriben 1-2 milyon yumurtayla doğar. Bu sayı erginlik döneminde güya yarıya düşer ve yaşla birlikte azalır. Özellikle 35 yaşından daha sonra ayrıca sayıda hem de kalitedeki bu azalma hız kazanır.

Efsane: Doktoruma çok soru sorarsam problemli hasta olduğumu düşünür.

Gerçek: Doktor ve hasta bir takım gibidir. Sizin için doğru olan tedavi ve mevcut durumunuzla ilgili soru sormaktan kaçınmayın.

Efsane: Üreme sağlığıyla ilgili bir doktorla görüşmek otomatik olarak tüp bebek yerine getirmek demektir.

Gerçek: Üreme sağlığıyla uğraşan bir uzman sizin durumunuzu fazla daha iyi değerlendirerek size doğru bilgi verir. Bu konuda uzman bir doktorda tetkik almak ve bir takım testler yaptırmak sizin tüp bebek yaptıracağınız anlamına gelmez. Çocuk sahibi olma konusunda karar vermeden önceki ilk adımı dürüst atmanızı sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.