Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Koku duyusunu arttırmak için neler yapılabilir ayrı şeyler koklayın!

19.04.2021
69
Koku duyusunu arttırmak için neler yapılabilir ayrı şeyler koklayın!

İlerleyen yaşla beraber koku alma duyusunda ciddi düşüşler yaşanabiliyor. Koku alma duyusu sağlığımız için sandığınızdan çok daha artı değerli. Sene başında ülkemizde görülmeye başlanan koronavirüs nedeniyle de koku alma duyusunda kayıplar yaşandı. Peki koku duyusunu geliştirmek için neler yapılabilir? Koku alma duyusunu arttıracak öneriler haberimizde!

Biraz daha pozitif koklayın

Çalışmalar, biraz daha uzun süre koklamanın beyninizin data işleme yeteneğini artırabileceğini ve bunun kokuları tanımaya asistan olabileceğini gösteriyor. Hem daha uzun süre kokladığınızda daha fazla koku molekülünü soluma eğiliminde olursunuz ve bu da kokuyu daha iyi algılamanıza yardımcı olabilir.

Bambaşka şeyler koklayın

Koku alma duyunuzu ne dek farklı şeyler için kullanırsanızo kadar geilişir. Kokuyu net bir biçimde algılamak için aromatik kokuları yakından koklamayı deneyebilirsiniz. Bunun için faydalanabileceğiniz besinler şunlar: Mango, zeytinyağı, kahve, çikolata, taze yığılmış otlar ve çay.

Koku alma duyunuzu dışarıdan destekleyin

Bu duyunun kısmen ya da adamakıllı kaybedilmesi, B12 vitamini eksikliğinin de bir göstergesi olabilir. B12 eksikliğini tamamlamak için balık, et, yumurtayı ve peynir, süt, yoğurt gibi süt ürünlerini yiyin. Bu yiyecekleri yemeden önce koklamayı da unutmayın.

Koku IQ’nuzu oluşturun

Cümbür Cemaat yalnızca çevresindeki nesneleri koklayarak “koku IQ’sunu” geliştirebilir. Almanya’daki Dresden Üniversitesi Koku ve Tat Kliniğinde yapılan araştırma, insnaların “koku soğancığı”nı eğitimle geliştirebileceğini belirtiyor. Araştırmacılar, sıradan koku alma duyusuna sahip şahısların koku soğancıklarının boyutunu, günde iki kez herkes yaklaşık 30 saniye süreyle dört güzel koku denemesiyle artırabileceklerini ekledi.

Şunu deneyin: İşe taze kahve, muz, sabun ya da şampuan ve peynir gibi sevdiğiniz dört kokuyu seçerek başlayın. Sonra her gün, burnunuzun içindeki reseptörleri ihtar etmek için her birini ayrı olarak koklamak için iki dakikanızı ayırın. Bunu bir hafta baştan başa günde en az dört defa tekrarlamaya çalışın ve arkasından diğer kokulara geçin.

Sigarayı bırakın

Amerika’daki NYU Diş Hekimliği Fakültesinde esas bilim ve kraniyofasiyal biyoloji profesörü olan Dr. Andrew Spielman’a göre, sigara içenler öyle çok yiyeceğin tadını sigaraya başlamadan önceki dek yoğun bir şekilde alamıyorlar çünkü sigara içmek koku alma duyularını değil ediyor hatta zamanla tat alma yeteneklerini tüketiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.