Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kozmetik ürünlerdeki gizli risk: Alerji

18.02.2021
207
Kozmetik ürünlerdeki gizli risk: Alerji

Alerjiye yol açan madde olarak adlandırılın alerjenler, alerjilerin baş sebebidir. Alerji kalıtımsal olarak geçebileceği gibi, alerjene hassasiyet kazandıktan daha sonra aynı maddeyle baştan karşılaşılması da alerjiyi tetikleyebiliyor. Buna yan olarak ciltte irritasyon, kaşıntı, kızarıklık ve döküntü gibi lezyonlar oluşabiliyor. Cilt alerjisine yol açabilen maddeler ise genelde cilt ile her gün temas halinde olan madde veya nesnelerde bulunuyor. Bunlar aralarında nikel (giysiler, aksesuarlar, kozmetikler) ve kobalt (metal işleri, temizleme ürünleri) gibi metaller yer alıyor. Kozmetik ürünlerin içeriğinde birtakım madenler, çeşitli bitki özleri ya da hayvansal maddeler bulunuyor. Birçok birey de bu içerikler sebebiyle alerjik problemler yaşayabiliyor. Günlük rutin bakımımızın önemli parçaları olan şampuanlar, bakım kremleri, makyaj malzemeleri daha güzel hissetmemize tezgâhtar olsa da, ciltte tahrişe, kızarıklığa hatta alerjiye yol açabiliyor. Central Hospital’dan Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Zeyneb Gürbüz, “Kozmetik ürünlerin içeriğinde birtakım madenler, dağıtılmış bitki özleri ya da hayvansal maddeler bulunuyor. Birçok birey de bu içerikler nedeniyle alerjik problemler yaşayabiliyor.” diyor.

Koku veren parfümler güçlü alerji nedenidir

Kozmetik ürünlerin içerisinde bulunan koku sağlayıcı parfümler, alerjinin zinde nedenleri aralarında sayılıyor. Alerjik durumların ortaya çıkmaması için de piyasada yer alan kokusuz ve parfümsüz ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor. Makyaj malzemeleri ise cildin tepki verme eğilimi göstermesine neden olabilen etkili ve koruyucu maddeler içerebiliyor. Bu maddeler de alerjik bünyesi olan kişilerde özellikle göz alerjilerine zemin hazırlayabiliyor. Böyle ürünleri kullanmadan önce cildin nasıl tepki vereceğini görebilmek için yama testi yapılması gerekiyor. Kozmetik ürünlerinde dikkat edilmesi gereken öteki nokta ise son kullanma tarihidir. Raf ömrü dolmuş ürünler ciltte alerjik reaksiyonlara yol açabileceği için satın alınmadan önce mutlaka kontrol edilmelidir.

Kozmetik alerjisi belirtileri

Cilt, kozmetik ürünlerine aleyhinde bambaşka şekillerde tepki gösterir. Kızarıklık, kozmetik alerjilerinin en bariz özellikleri arasındadır. Diğer belirtiler arasında; cildin pullanması, şişlik ve tahrişler yar alır. Kozmetik ürünlere karşısında bir takım alerjik tepkiler hemencecik ortaya çıkarken bazı ürünlerin alerjiye niçin olup olmadığını kavramak haftalar sürebiliyor. Alerjinin sadece ürünün kullanıldığı yerde değil daha geniş bir alanda etkileri görülebiliyor. Cildimizde kozmetik alerjisine en alıngan yerler aralarında dudaklar, boyun bölgesi, göz ve çevresi sayılabilir.

Kozmetikler dermatite yol açıyor

Dermatit, çeşitli cilt iltihaplarını ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bakım ve kozmetik ürünleri dilekçe sıklığı, bağlantı şekilleri ve içeriklerinden nedeniyle alerjik hassasiyetlere ve dermatite yol açabilir. Seboreik ve egzama olarak ikiye ayrılan dermatitin ortaya çıktığı bölge ile alerjiyi tetikleyen maddenin özellikleri yakından ilişkilidir. Kozmetik ve temizleyici ürünlere tabi ortaya meydana çıkan egzama, tipik olarak yüz ya da ellerde görülür.

Alerji testinin sonucuna tarafından mahsul seçilmeli

Kimyasallara aleyhinde oluşan alerjilerin tespiti için günümüzde farklı alanlara yönlendirilmiş alerji testleri uygulanıyor. Testin sonuçlarına göre de hangi üründe hangi malzemenin kullanıldığı hakkında veri sahibi olup fayda sağlayacak ürün seçilebiliyor. Meydana Çıkan sonuca tarafından tahriş ve alerjiye yol açan ürünün kullanımının sonlandırılması, kozmetik alerjisi geçene değin da kokusuz kozmetik ürünlerinin kullanılması gerekiyor. Alerjinin tedavisi her tarafında da anti-alerjik olan ürünler seçim edilmelidir. Alerji ilerlediği takdirde bir uzmana başvurulmalı ve cilt sağlığı için kullanılması gereken yararlı ürünlerin tavsiyesi alınmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.