Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kuru kayısı gün boyu tok tutuyor

17.02.2021
171
Kuru kayısı gün boyu tok tutuyor

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezinde görevli Diyetisyen Serpil Uçar Yiğitcan, kayısının, lifli yapısı ve içeriğindeki potasyum dolayısıyla insana tokluk duygusal verdiğini belirterek, orucun kuru kayısıyla açılmasını önerdi.

Yiğitcan, iftarda çabuk yemek yenilmemesi ve besin tüketiminin geceye yayılması gerektiğini belirtti. Oruç tutulan sürenin uzun olduğuna işaret eden Yiğitcan, böylece vücudun direncini artırmak için sahura kalkılmasının durum olduğunu, sahurla iftar arasına da iki ara öğün yapılabileceğini söyledi.

Kabızlığı gideriyor, tokluk şehvetli veriyor

İnsanların ramazan dışında gün içinde fazla artı beslendiğini açıklayan Yiğitcan, oruçtaysa insan vücudunun dinlendiğini aktardı. Ramazan ayında çok sık yaşanan kabızlık probleminin giderilmesi için kayısı tüketilmesini nasihat eden Yiğitcan, şunları kaydetti:

“Kayısının laksatif özelliği var. Bu özelliği bağırsakların daha çabuk çalışmasını sağlar. Bu yüzden de kayısı tüketerek bağırsak tembelliğini giderebiliriz. Kayısının ayrıca posalı gıda grubuna girdiği hem de fazla artı potasyum içerdiği için kalp sağlığını korumada asistan olacağını düşünüyoruz. İnancımız gereği, orucumuzu hurmayla açıyoruz lakin biz bunu değiştirebiliriz, kuru kayısıyla da açabiliriz. Kayısı, lifli yapısı ve içeriğindeki potasyum dolayısıyla tokluk şehvetli verdiği için iftarda daha eksik yemek yenilmesini sağlayacak, kan şekerimizi düzenleyecektir.”

Kolesterolü önleyici etkisi de bulunuyor

Yağlı yiyeceklerin ve bal-reçel gibi aşırı tatlı gıdaların tüketimine ast olarak kolestrolün yükseldiğine değinen Yiğitcan, kayısının kolesterolü önleyici etkisi bulunduğunu belirterek, bu nedenle ramazanda bol tüketilmesini önerdiklerini söyledi.

Malatyalılara ramazan ayında il dışındaki yakınlarına ve dostlarına kayısı göndermelerini öğüt eden Yiğitcan, böylelikle ayrıca ekonomiye keza de sağlıklı beslenmeye katkı maddesi sunulacağını dile getirdi.

Ramazan ayında tatmin edici ve dengelenmiş beslenmeye itina gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Yiğitcan, kan yağlarını yükseltecek gıda tarzından uzaktan durulmasını önererek, fazla yağlı, kızartılmış ve kavrulmuş yiyecekler tüketilmemesi gerektiğini belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.