Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kuşkonmazın bilinmeyen faydaları

17.02.2021
199
Kuşkonmazın bilinmeyen faydaları

Kuşkonmaz maalesef ülkemizde çok sık tüketilen bir sebze yok. Lezzetinin yanı sıra sağlığa da sayısız faydası bulunan kuşkonmaz, son derece sağlıklı besin öğeleri ve fitokimyasallar içerir. Diyette yer verilmesi gereken sebzelerden biridir. Çoğu sebze gibi kuşkonmaz da düşük kalorilidir. 6 orta yükseklik kuşkonmaz (1/2 su bardağı) 20 kaloridir, 0.2 gram değin da yağ içerir.

Vücuda faydaları saymakla bitmiyor

A, C, K vitamini ve folat ile birlikte kan basıncını düzenleyen mineral olan potasyumu da içerir. Kuşkonmaz folatın önde gelen kaynaklarından biridir, bir B grubu vitamini olan folat DNA yapım ve onarımında gereklidir. ½ kadeh kuşkonmaz jurnal folat ihtiyacının (yetişkinler için 400 mikrogram dek) 1/3’ünü karşılar.

Kuşkonmaz saponin, kuersetin, rutin ve kaempferol gibi fitokimyasalları benzersiz bir kombinasyon halinde sunduğundan incelemeler kuşkonmazın anti inflamatuar (iltihap karşıtı) bir gıda olduğunu göstermektedir. Kronik inflamasyonda zararlı iltihabi kimyasallar vücuda yayılır bu da Tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve Alzheimer ilk olarak edinmek üzere birçok kronik hastalıklar için bir tehlike faktörüdür.

Kuşkonmaz gibi besinler inflamatuar karşıtı bağışıklık bileşiklerinin vücutta üretimini arttırarak inflamasyonları azaltmada yardımcıdırlar. Kuşkonmaz aynı zamanda en enerjik antioksidanlardan biri olan glutatyonu içerir.

İnülin içermesinden ötürü sindirim sistemi sağlığına da yardımcıdır. İnülin prebiyotik olarak adlandırılan bir çeşitlilik karbonhidrattır, kalın bağırsakta yıkılır, sağlıklı probiyotik bakterilerin (Bifido bakteri, Laktobasili) oluşumuna yardımcıdır.

Bir Takım millet kuşkonmaz yedikten sonradan keskin kokulu bir idrarla karşılaşabilmektedirler. Zararsızdır ve kalıtımsal farklılıklara alt olarak bazı bireylerde görülür. Bilim adamları bunun kuşkonmazın içerdiği metil merkaptan (kükürt taşıyan bir amino asit olan methioninin bir türevi) oluştuğunu düşünmektedir.

Kuşkonmaz nasıl kullanılır

Geleneksel olarak eritilmiş tereyağı, hollandez sos ya da poşe yumurta ile servis edilse de daha az yağ içeren alternatifleri planlamak fazla kolay. Kuşkonmazı omletlerinize, ıspanak ya da yeşil salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Kırmızı biber, kırmızı soğan, mantar ve kuşkonmaz ile sebzeli bir burger hazırlanabilir. Tavuk göğüs dilimli, taze fesleğenli makarnanıza çok az zeytinyağı ve limon suyu gezdirilmiş pişmiş kuşkonmaz ilavesi yaparak lezzetli ve doyurucu bir öğün yemek yemek de olası.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.