Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kuşkonmazın yararları saymakla bitmiyor

02.05.2021
166
Kuşkonmazın yararları saymakla bitmiyor

Kuşkonmazın insan sıhhatine yaptığı katkı saymakla bitmiyor.

Kuşkonmazın Besin Kıymetleri

Kuşkonmaz aynı zamanda magnezyum, fosfor, selenyum, çinko, sodyum, demir, bakır, kalsiyum ve mangan gibi mineraller açısından zengin bir kaynaktır. C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, A vitamini, tiamin ve niasin gibi vitaminler de bu nebat içerisinde yeterli ölçüde bulunur.

*Kalori içeriği: 44 kalori
*Protein içeriği: 4.65 gram
*Su içeriği: 165.00 gram
*Çözünür lif içeriği: 1.15 gram
*Çözünmez lif içeriği: 1.75 gram
*Perhiz lif içeriği: 2.85 gram
*Karbonhidrat içeriği: 7.60 gram
*Tekli yağ asitleri: 0.02 gram
*Doymuş yağ ölçüyü: 0.12 gram
*Çoklu yağ asitleri: 0.23 gram

Kuşkonmazın Sıhhate Yararları 

-Kalp Sıhhati:

Kuşkonmaz sıhhatli bir kardiyovasküler sistem için lüzumlu olan folik asit kapsar. Günde üç kere çiğ bal ile az ölçüde kuşkonmaz suyunu karıştırıp içmek, cılız kalbi kuvvetlendirir.

-Natürel İdrar Söktürücü:

Potasyum açısından zengin iken, düşük ölçüde sodyum kapsar. Asparagin sınan etkin bir amino asit ile beraber içindeki mineraller sayesinde tesirli bir diüretik ilaç haline kazanç. Bu sebeple adet evveli kabarıklık gidermede çok bereketlidir. Ayrıca asaplılık, bitkinlik ve bunalım rehabilitasyonunda destekçi olur.

-Artirit, romatizma, adet yarıyıllarında seçim edilmeli

Tarihsel olarak kuşkonmaz artirit ve romatizma gibi kabarıklıkların rehabilitasyonunda kullanılmıştır ve PMSa adet evveli belirti bağlı su bir araya gelmesine ödem da iyi gelebilir.

-Hamileler ve çocuk yapmayı düşünenler bolca yemeli

Özellikle hamile kalmayı düşünüyorsanız veya gebeliğin erken aşamalarındaysanız kuşkonmazı öğünlerinizden eksik etmeyin. Zira kapsadığı folat hücrelerin muntazam parçalanması için zorunludur. Folat olmazsa fetüsün asap sistemi hücreleri muntazam biçimde ayrılmaz. Gebelikte noksan folat tüketiminin muhtelif doğuştan sakatlıklara yol açtığı tanımlanmıştır.

-Sıhhatlı Bağırsak Florası:

Nebatsal mineraller açısından zengindir. Ayrıca hazmedemeyen bir karbonhidrat olarak adlandırılan inulin kapsar. Ancak kalın bağırsakta yaşayan Bifidobacteria ve Laktobasillerin gibi bazı sıhhate yararlı bakteriler bu karbonhidrattan beslenir. Dolayısıyla kuşkonmaz yiyerek inülin alımı, hasarlı bakterilerin gelişimini önleyen yararlı bakterilerin rakamını artırır.

-Doğum Kusurlarıyla Savaş:

Folat tekerrür buradaki en ehemmiyetli etmenlerden biridir. Sıhhatlı folat alımı olmadan, bir fetüsün asap sistemi hücreleri muntazam dağılınamaz. Bu sebeple folat alımı spina bifida gibi doğum yanılgılarına eksiltmeye destekçi olur ve bir yenidoğanın düşük doğum ağırlığı talihini eksiltir.

-Böbrek ve gut hastaları daha az harcamalı ya da tamamen kesmeli

Böbrek meseleyi veya gut problemleri olan şahısların kuşkonmaz gibi pürin kapsayan gıda tüketimlerini kısıtlamaları veya kesmeleri gerekir. Pürinden seri etkilenen şahısların bu maddeyi çok almaları sıhhat meselelerine yol açar. Bedende fazla pürin birikimi fazla ürik asit birikimine yol açar. Ürik asitle irtibatlı meselelerin iki misali ise gut hastalığı ve böbrek taşı yaradılışıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.