Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Lahana çorbası diyeti yardımcı mı yoksa zararlı mı

17.02.2021
198
Lahana çorbası diyeti yardımcı mı yoksa zararlı mı

Lahana çorbası diyeti, kısa süreli kilo kaybı diyetidir. Adından da anlaşıldığı gibi, çok artı miktarlarda lahana çorbası tüketilmesi gereken bir diyet çeşididir. Lahana çorbası diyetini savunanlar, diyetin haftada 4,5 kg değin kilo vermeye muavin olduğunu söylüyor. Ama pek çok sıhhat uzmanı, bu diyetin sağlıksız olduğunu ve sonuçlarının sürdürülemez olduğunu belirtiyor.

Lahana çorbası diyeti nedir

Lahana çorbası diyeti, çabuk kilo verdiren iddialara tarafından haftada 4,5 kg verilmesini sağlayan bir diyettir. Bir haftalık perhiz baştan başa ev yapımı lahana çorbası açık havada yağsız süt, sebze ve meyve gibi 1 ya da 2 çeşitlilik besin tüketilebilir. Bir Takım kaynaklarda lahana çorbası diyetinin açlık diyeti olmadığı daha ziyade düşük kalorili olan lahana çorbasının içeriğinden daha pozitif kaloriyi vücudumuzun yaktığı söylenmektedir. Bu diyet, 1 haftadan pozitif vakit için planlanmaz.

Lahana çorbası diyeti, Sacred Yürek Hastanesi diyeti ya da Mayo Clinic Diyeti olarak da bilinir. Hastanede kalp hastaları için operasyon öncesi hızlı kilo verdirmek için geliştirilmiştir. Bu diyetin tamamen nereden geldiğini bilinmemektedir. 1980’li ve 1990’lı yıllarda popülerlik kazandı ve o tarihten beri de kullanılıyor.

Lahana çorbası diyeti nasıl yapılır

Diyetin temelinde ev yapımı lahana çorbası yatar. Açılış için tüm haftaya yetecek miktarda çorba hazırlamanız gerekmektedir. Malzemeler her kaynağa tarafından farklılık gösterebilir lakin bu temel tariftir.

Lahana çorbası tarifi

Malzemeler

Yarım beyaz lahana
2 orta tepe soğan
2 yeşil biber
3 büyük boy domates
1 demet kereviz
3 adet orta zirve havuç
1 paket mantar
1-2 adet bulyon (isteğe ast)
6-8 su bardağı su

Nasıl yapılır

Tüm sebzeleri küp küp doğrayınız. 2 yemek kaşığı istikrarsız yağda soğanları pembeleşinceye değin kavurunuz. daha sonra kalan sebzeleri üzerine ilave ediniz ve suyu ekleyiniz. İsteğe bağlı bulyon ya da baharat ekleyebilirsiniz. Orta ateşte sebzeler yumuşayıncaya dek 30-45 dakika kaynatınız. Çorbaya, ıspanak ya da yeşil fasulye gibi öteki nişastasız sebzeleri de ekleyebilirsiniz.

Diyetin kuralları

Diyetin her gününde çorbaya ek olarak düşük kalorili bir veya iki gıda tüketebilirsiniz. bununla birlikte hiçbir değiştirme yapılmamalıdır. Sadece su ya da şekersiz dere gibi kalorisiz içecekler tüketilebilir. Perhiz besin alımını sınırladığı için jurnal multivitamin alınması önerilir.

1. gün: Sınırsız çorba ve meyve (muz hariç)

2. gün: Sınırsız çorba ve sebze. Sebze tercihlerimizi pişmiş ya da çiğ yeşil yapraklarlılardan yandan kullanabilir. Bu süreçte bezelye, darı ve fasulye tüketilmemeli. Sadece fırında pişmiş bir orta boy patatesi 1 tatlı kaşığı tereyağı veya akışkan yağ ile tüketebilirsiniz

3. gün: Çorbanın yanına meyve ve sebze beraber tüketilebilir. Fırında patates veya muz yok.

4. gün: Sınırsız muz, yağsız süt ve lahana çorbası tüketilebilir.

5. gün: 280-567g et,tavuk balık, taze domates, sınırsız lahana çorbası ve en az 6-8 kadeh su tüketilebilir.

6. gün: Çorba, et ve sebze tüketilmelidir. Daha çok yeşil yapraklı sebzelere yoğunlaşılabilir. Pişmiş patates değil.

7. gün: Çorbanın yanına ilave olarak sebze, kahverengi pirinç ve şeker ilavesiz meyve suyu tüketilebilir.

Bir haftadan pozitif uygulanması önerilmez

Dyt. Uzun, “Lahana çorbası diyeti, 7 günden artı uygulanmaz ve 14 gün sonradan baştan yapılabilir. Daha önce hiç incelenmediği için lahana çorbası diyetini tasdik etmek olası değildir. Lakin kalorisi düşük olduğu için kilo verimini sağlamaya yardımcıdır. Diyet esnasında sınırsız miktarda çorba ve diğer yiyecekleri yeme izniniz olmasına rağmen, seçimler fazla sınırlı ve düşük kalorili vücut ağırlığınızı gözetmek için yeterince yemek yemek fazla şiddet olacaktır. Ne yazık ancak diyeti uyguladığınız sürede kilo vermeniz basit olur lakin diyeti yapmayı bıraktığınız anda verdiğiniz kilodan daha fazlasını geri alabilirsiniz. Lahana çorbası diyeti gibi düşük kalorili diyetlerin büyük sorunu, kalori alım miktarı kısıtlandığında veya çok artı kilo verildiğinde vücut metabolizma hızını düşürerek yanıt verir. Düşük metabolizma hızı, uzun süreli kilo verme diyetlerinin de karşılıklı sorunudur” ifadelerini kullandı.

Karoser, düşük kalorili diyetler ile 3 günde metabolizma hızını düşürebilir ve diyeti bıraktıktan sonra kilo almamayı temin etmek bu yüzden baskı olabilir. Bunlara rağmen düşük kalorili diyetlerin bazı yararları değil değildir. Obez bireylerde hekim kontrolü aşağıda fazla düşük kalorili diyetler uyguladığında metabolizma hızında, gövde yağında ve insülin direncinde kayda değer değişmeler anektodlar ile gösterilmiştir. Lahana çorbası diyetinin olumlu yanı ise aç kalmaya mecbur değilsiniz. Her gün izin verilen besinlerden istediğiniz dek yiyebilirsiniz. bir de diyetin maliyeti ucuz takibi kolaydır.

Lahana çorbası diyetinin dezavantajları

Lahana çorbası diyetinin birkaç avantajı ve kilo vermenize asistan olmasına rağmen dezavantajları daha ağır basabilir. Lahana çorbası diyetinin en önemli sorunlarından biri, yalnızca bir hafta boyunca peşine düşüp takip edilebileceğidir; bu da anlamlı kilo kaybı için yeterince uzun değildir.

“Karoser, 1 haftada çok artı yağ yakabilir; düşük kalorili diyetlerin ilk haftasında kilo kaybının yüzde 34’ü sadece yağdandır. Diğer 2/3’si su ağırlığı ve adale ağırlığı kaybıdır” diyen Dyt. Emre Uzun, “Su ağırlığı vücudumuzun çabuk enerji rezervi glikojen depolarından kazanç. Normalde, glikojen vücutta depolandığı vakit su moleküllerine bağlanır. Tatmin Edici kaloriyi almadığınızda, vücudunuz depolanmış glikojeni enerji olarak kullanır ve ayrıca fazladan su atar. Düşük kalorili bir diyetle su kaybetmenin bir öteki yolu da böbrekler yoluyladır. Diyetinizde yeterli kalori tüketmiyorsanız, böbrekleriniz idrarda daha artı tuz ve daha pozitif su atacaktır. Daha eksik kısıtlayıcı bir diyetle uyguladığınızda, vücudunuz bu enerji depolarını bitmiş depolayacak ve Lahana çorbası diyetini bitirdikten sonra sağlıklı bir diyetle devam ederseniz suyun ağırlığı geri gelecektir. Lahana çorbası diyeti ile ilgili bir diğer büyük sorun, besin eksikliğidir. Perhiz, kısıtlayıcı besin seçimiyle vitamin ve mineral eksikliğine yol açar ve gerçek bir protein kaynağı sağlamaz. Protein alımının düşük olması diyet esnasında adale kaybını önlemenin güç olacağı anlamına gelir, bu da metabolizmanızı gözetmek için özellikle önemlidir” açıklamasında bulundu.

Birçok birey lahana çorbasının nahoş ve ilk olarak iştah kapatıcı olduğundan şikayetçidir. Her gün benzer şeyi yemek, çoğu kişiyi aldatmaya ya da istedikleri sonuca ulaşmadan vazgeçirmek için tatmin edici olabilir. Ayrıca, haftanın her günü yiyebilecek dek lahana çorbası sıralamak çoğu kez pozitif hacimde yemek yapmayı gerektirir. Bu bazı ahali için dezavantaj olabilir.

Ast etkileri

Lahana çorbası diyeti, kısıtlayıcı ve gıda açısından dengesiz olduğu için, bir seferde birdenbire artı haftada önerilmemektedir. Lahana çorbası diyeti, arzu diyeti olmamasına karşın, besinlerle alınan kalori fazla düşük olduğu için günde 1000 kaloriye kadar ulaşmak zordur.

Vücudunuzun esas işlevlerini yapmak için besinlerle almanız gereken en düşük kalorinin altındadır. Bu en az normalde kadınlar için 1.200 kalori ve erkekler için 1.500 kaloridir. Günde 800 kalorinin altındaki çok düşük kalorili diyetler sadece bir doktorun gözetiminde obez bireyler için önerilir. Bir hekim gözetiminde kullanılan düşük kalorili diyetler, gıda açısından yeterli olacak şekilde tasarlanmıştır. Oysa lahana çorbası diyetinin beslenme seçenekleri fazla sınırlı ve dengesizdir. Perhiz, yedi günün beşinde hemen hemen hiç protein içermez ve birçok günlerde karbonhidrat, yağ ve alınan kaloride fazla düşüktür. Çoğu vitamin ve mineral de yetersizdir. Yalnız bir hafta baştan başa diyetİ uygularsanız özellikle multivitamin alırsanız, vitamin ve mineral eksikliği riski ciddi değildir. Lakin bu, diyetin kalori ve protein eksikliğini telafi etmez.

neticede, lahana çorbası diyetini uygulayan pek çok birey, baş dönmesi, kuvvetsizlik ve halsizlik hisseder. Diyetin içeriğinde lif miktarı yüksek olmasından ötürü o kadar fazla kişide midede gaz birikmesi ve kramplar meydana gelebilir. Bu etkiler bile diyeti ele vermek için bir nedendir.

Lahana çorbası diyetini uzun vadede uygulayan insanlarda safra taşı ve safra kesesi tıkanıklığına ilişkin birkaç anekdot raporu vardır. Safra taşları, çabuk kilo vermenin gözden düşmüş sonucu olabilir. Normalde artı yağlı gıdalar yediğinizde, safra kesesi onları parçalamasına yardımcı olan sindirim enzimleri salgılar. Herhangi bir yağ yememeniz durumunda, safra kesesi uzun vakit boşalmayabilir ve bu da içinde taşların oluşma olasılığını artırır. Safra taşları, çok düşük kalorili perhiz ya da lahana çorbası diyeti gibi eksik yağlı bir diyeti uygulayan bireyler aralarında daha yaygın görülebilir.

Diyabetiniz varsa ve lahana çorbası diyetini yapmak istiyorsanız, özenli olun. Düşük karbonhidrat ve kalorili içerik, kan şekeri düzeylerinizde büyük değişiklikler yapabilir. Ama dinç bireyler için, lahana çorbası diyeti yalnızca bir hafta uygulandığı sürece güvenli olmayan yan etkiler göstermesi mümkün değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.