Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Lenfoma belirtileri ne vakit başlar? Geceleri çoğu kez terliyorsanız dikkat!

09.12.2022
53
Lenfoma belirtileri ne vakit başlar? Geceleri çoğu kez terliyorsanız dikkat!

Boyun ya da vücudun herhangi bir yerinde görülebilen lenfoma millet arasında genelde lenf bezlerinin şişmesiyle akla başlangıçta lenfomayı getirir. Hayati ağırlık barındıran lenfomanın belirtilerini takip ederken oldukça tedbirli davranılması gerekmektedir. Lenfomanın belirtileriniz üzerinizde hissederseniz kısa sürede bir hekime başvurarak yoklama aşağı olmanız gerekiyor. Lenfoma hakkında merak edilenleri Memorial Ataşehir Hastanesi Kanbilim Bölümü’nden Prof. Dr. Hakan İsmail Sarı, 15 Eylül Dünya Lenfoma Günü öncesinde lenfoma ve tedavisi hakkında data verdi.

Lendomanın Belirtileri Neler?

Lenfoma, lenf sisteminin hücrelerinde başlayan bir kanser türüdür. Lenf sistemi, vücudun enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmasına yardımcı olan bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenfomanın en sık görülen belirtisi, lenf bezindeki şişlik yani lenf bezinin büyümesidir. Fakat lenf dokusu bütün vücutta bulunduğundan az kalsın tekrar de başlayabilir. bu nedenle hastalığın belirtileri, tutulan bölgeye ve organa göre değişiklik gösterebilir:

Dalakta büyüme Ateş, gece terlemeleri ve solunum yetmezliği Halsizlik, dermansızlık, iştah ve kilo kaybı Özellikle kemiklerde sızı ve karın ağrısı Daimi öksürük, inatçı kaşıntılar ve deri döküntüleri Alkol tüketiminden sonra lenf bezlerinde ağrı sık sık enfeksiyon dinmek lenfomada görülebilen belirtiler arasındadır. Şişkinlikten korkmayın fakat ihmalkârlık de etmeyin!

 

Boyunda 1 cm. kasık bölgesinde ise 2 cm. olan lenf bezleri adi . Bu boyutların üzerinde bir büyümede lenfoma akılda tutulması gereken bir hastalıktır. İster boyunda ister diğer bir bölgede yaşanan lenf bezi şişkinliklerinde, hastaların kötü huylu bir tümörü düşünerek telaşlanması doğaldır. Ama bu tür büyümelerin büyük bir çoğunluğu kanser dışı nedenlere bağlıdır. Lenf bezinde lenfoma haricindeki şişkinlikler; enfeksiyon, bağışıklık sisteminden kaynaklanan otoimmün hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, romatizmal hastalıklar ve lenf dokusunu yaratıcı hücrelerin içinde bazı moleküllerin birikiminden kaynaklanan ambar hastalıklardan meydana gelebilmektedir. Lenf bezlerinde şişkinlik olması durumunda zaman kaybetmeden doktora başvurulması ve büyümenin nedeninin belirlenmesi gerekmektedir.

lenfoma belirtileri

Lenf Bezinde Yer Alan Şişlik Acımıyorsa…

Lenf bezindeki şişkinliklerin ağrıyla birlikte yaşanması hastaları daha artı endişelendirmektedir. Ancak lenf bezi şişkinliklerinde sızı çoğunlukla enfeksiyon kaynaklıdır. Lenfomadaki şişkinliklerin büyük bir çoğunluğu ise ağrısızdır. 40 yaş ve üzerinde ortaya meydana çıkan, sızısız ilerleyen, haftalar ya da aylardır geçmeyen, sert, birbirine yapışık, birden çok ve lastik kıvamında olan şişkinlikler lenfoma şüphesini artırmaktadır.

Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Lenfoma tedavisinde belirtilmiş standartlar olmakla birlikte, tedavinin planlanmasında hastalığın yaygınlığı, alt tipi, tümörün bir takım biyoloji ile ilgili özellikleri ve kişinin genel sağlığı da dahil edinmek üzere dikkate alınması gereken birçok faktör mevcuttur. böylece her hastaya kadar tedaviyi bireyselleştirmek gerekebilir. Lenfoma tedavisinde; kemoterapi, zeki moleküller denilen hedefe karşın tedaviler, kök gözenekli olan nakli ve radyoterapi tedavileri uygulanabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.