Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Makyaj Malzemelerinizi Gizleme Usulleri ve Kullanım Vakitleri

07.04.2021
203
Makyaj Malzemelerinizi Gizleme Usulleri ve Kullanım Vakitleri

Bazen daha sonra kullanmak üzere aldığımız makyaj malzemelerimiz cildimize hasar verebilir. Ne de olsa onların da emin bir ömrü var. Makûs kokuyorsa, rengi değişmişse kozmetik mahsullerinden uzak durun.
Sürekli kullandığınız dudak boyası veya rimel kampanyaya girdiğinde ondan birkaç tane alıp gizlemek pek usluca bir iş değil. Zira her malzemenin emin direnme süresi var. Mahsul açıldıktan ve kullanılmaya başlandıktan sonra bakteriler, ısı ve ışık mahsulün tesirini negatif etkileyebilir. Bir krem ne kadar akışkan kapsarsa, direnme süresi ve mukavemeti de o kadar düşer. Misalin yağ oranı yüksek bir krem, akışkan oranı yüksek ıslatma özelliği olan bir kreme rağmen daha dayanıklıdır. Kullanım zamanını aşan, çok sıcak ve aydınlık yerde muhafaza edilen makyaj malzemeleri hemen bozulmaya başlar. Bu vaziyette tek deva; onları çöpe atmak ve yenilerini alıp kullanmaktır. Peki, hangi mahsulü kullanmaya devam etmeli, hangisini zamanı geldiğinde çöpe atmalı? İşte yanıtları;

Dudak Boyası
Ömrü 2 – 3 yıldır. Ancak yaz aylarında havanın çok sıcak olması sebebiyle dudak boyasıların yüzeyinde minik su kabarcıkları oluşabilir.

Şayet dudak boyasınız kurumuşsa, dudağınıza sürdükten sonra üzerine parlatıcı sürerek kuruluğu giderebilirsiniz. Çok kuruları çöpe atın.
Fondöten
Açılmadığı sürece 2 – 3 sene katlanır. Şayet fondöteniniz dibe çökmüş ve üst yüzeyde yağ katmanı oluşmuşsa, azıcık sallayarak tekerrür daha önceki haline getirebilirsiniz. Fondöten süngeri kullanıyorsanız, bunu her kullanımdan sonra yıkamalı ve itinayla saklamalısınız.
Göz kalemi
Likit olanların, tıpkı rimeller gibi içine hava dolabileceğinden ömürleri kısadır. Açılıp uzun vakit kullanılmayanların da müesseseye riski var. Kalemlerin ise dayanıklılığı üç yıldır.
Pudra
Tıpkı allıklar gibi uzun ömürlüdür. Ama kompakt pudralar, hava aldıkları vakit süresince müesseseye riskiyle karşı karşıyadırlar.
Nezaret kapatıcıları
1 – 2 sene katlanır. Fakat kompakt biçiminde olanlar daha acele kurur ve bir zaman sonra kullanılamaz hale gelebilir.
Allık
Suya dayanıklı olduğu için uzun süre kullanılabilir. Fakat fazla sıcakta kuruyan allıkları şipşak çöpe atmalısınız.
Far
Dayanıklılık vakitleri 1 – 2 yıldır.Zamanı geçen farların en keskin özelliği ise gözkapaklarında dağılmamasıdır.
Parfüm
Açıldıktan sonra ömrü iki yıldır. En iyisi parfümleri kuru ve serin bir yerde gizlemektir. Güneş ışınlarına maruz kalan parfümlerin kokusu acele uçar.
Oje
Hiç açılmadığı sürece ömrü iki yıldır. Ağzı açılan ve uzun zaman kullanılmayan ojeler kalınlaşarak bozulmaya başlar. Ojelerinizin ömrünü uzatmak için, her kullanımdan sonra fırçasını arınmalı ve ağzını uzun vakit sarih bırakmamalısınız.
Cilt Arınma Mahsulleri
Uzun vakit katlanır. Zira kapsadıkları maddeler bakteri yaradılışını ihtiyata özelliğine sahiptir. Fakat arınma mendilleri 1 – 2 sene içerisinde harcanmalıdır. İçkili mahsullerin ömrü takribî iki, yağlıların ise bir yıldır. Şayet mahsulde tortulaşma başlamışsa, netlikle kullanmayın.
Islatıcı Krem
Açılmadığı sürece takribî üç sene katlanır. Açılan ve uzun zaman kullanılmayan malzemelerin üst yüzeyinde yağ katmanı oluşabilir ve makûs kokmaya başlar. Tüp içinde bulunan ıslatıcı kremler, havayla temas etmediği için daha uzun ömürlüdür.
Güneş Kremi
Asla bir evvelki yazdan kalan güneş kreminizi kullanmayın.Normalde güneş kremlerinin direnme süresi altı aydır.
Otobronzan
Kullanım ömrü 1 – 2 yıldır. Fakat çok sıcak civarlarda uzun vakit bekletilen mahsullerin içeriğindeki bronzlaştırıcı maddeler kısa zamanda tesirlerini kaybedebilir.
Ampüller
Yüksek seviyede konsantre edilmiş tesir maddeleri kapsayan mahsuller açılıp ısı ve ışıkla temas ettikten sonra, ancak 12 saat sabredebilir.

Yafta otobronzan makyaj malzemeleri allık ampüller cilt arınma mahsul fondöten güneş kremi göz kalemi nezaret kapatıcıları ıslatıcı krem oje parfüm pudra dudak boyası makyaj mahsullerinin son kullanma tarihi makyaj malzemelerinin ömrü ne kadar makyaj malzemelerini kullanma biçimi

.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.