Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Mate yaprağının sağlığa faydaları

18.02.2021
206
Mate yaprağının sağlığa faydaları

İçeriğinde yüksek oranda kafein barındıran mate bitkisi, bu sayede uyarıcı ve termojenik özellik gösteriyor. Potasyum, magnezyum ve manganezden de zengin olan bitki, fena kolesterolün düşmesine, iştahı azaltarak ve yağ yakmaya yardımcı olarak kilo vermeye yarıyor, romatizmaya ve yürek-damar hastalıklarına aleyhinde koruyucu etki gösteriyor. Doğal hücresel yenileyici özelliği olan bitki, cildi tazeleyici ve canlandırıcı özelliklere de sahip. Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Perhiz Uzmanı Merve Güler, sıcak suda 1-2 dakika demlendikten sonra mate yaprağının tercihe tarafından sade, sütlü ya da limonlu tüketilebileceğini söyledi.

Kilo vermeye yardımcı

İştah kesme ve diüretik özelliği bulunan mate yaprağı, vitamin ve mineral yapısı açısından da üstteki düzeyde bir fiziki performans sağlıyor. Bu vitamin ve mineraller vücuttaki yağ parçalayıcı enzimlerin aktivitesini engelleyerek yağ emilimini azaltıyor. Özlem duygusu ve aşırı iştahın önünde geçmeye destek ediyor. Bilhassa spor yapan ve ağır maddi aktivite bildiren kişiler için oldukça iyi bir enerji kaynağı olan bitki, vücudun ve zihnin erken yorulmasını engelliyor, zihinsel aktivitenin artmasına da katkıda bulunuyor. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Merve Güler, sindirim kolaylaştırıcı ve bağırsak çalıştırıcı etkiye sahip olan mate bitkisinin, kafeinin emilimini geciktirerek kafeine alt uyarıcı etkinin daha dengeli ve uzun süreli olmasını sağladığını söyledi. Fakat kafein içeriği nedeniyle hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması önerilmiyor. Merkezi sinir sistemini uyarıcı etkisi sebebiyle dokularda yağ ve glikozun mobilizasyonunu ve çabuk yakılmasını sağlıyor. Ödem giderici etkisi ile de özellikle karbonhidrat kısıtlı zayıflama rejimlerine olumlu katkı sağlıyor.

Fena kolesterolü düşürüyor

Mate yaprağının çok sayıda aktif fitokimyasal içermesi tamamen yürek damar hastalıklarını önlediğini ve hipertansiyonu düşürdüğünü söyleyen Besin ve Perhiz Uzmanı Merve Güler, sözlerine şöyle devam etti: “Mate yaprağı bünyesinde, A, C, E, B1, B2, B3 ve B5 vitaminleri ile klorofil, kalsiyum, manganez, demir, selenyum, potasyum, magnezyum, fosfor ve protein inşa taşı olan 15 farklı aminoasit türü barındırıyor. Yeşil çaydan daha kuvvetli antioksidan içeriğine sahip bitki, bu sayede çoğu kronik dejeneratif hastalığa, romatizmaya, yürek-damar hastalıklarına karşı koruyucu nitelik gösteriyor.”

Gırtlak ve mesane kanserlerinde yavaşlatıcı etki gösteriyor

Linosis Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar mate bitkisinin kanser hücrelerini yavaşlatıcı etkisi ve orofaringeal, özofagus, gırtlak ve mesane kanserlerinin yavaşlatılması ile aralarında bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Mate bitkisinin anti-kanser olduğunu bildiren bir takım araştırmalar da mevcut.

Mate yaprağı nasıl kullanılır

Kurutulmuş ve kıyılmış mate çayı, sıcak su içerisinde bekletilmesiyle elde edilir. Yeşil çay tadını andıracak şekilde acımtırak bir tadı vardır. Kurutulmuş mate yaprakları üstüne kaynar olmayan sıcak su dökülür. Bir iki dakika demlenmeye bırakılır. Çoğunlukla sade olarak içilir. Öbür lezzetler almak için süt ya da limon katarak da seçim edilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.