Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Mektep evveli gözlere dikkat

15.05.2021
168
Mektep evveli gözlere dikkat

Özel Hayat Sağlık Kurumu Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İbrahim Ersöz, mektep evveli çocuklarda göz sıhhati hakkında açıklamalarda bulundu.

Özel Hayat Sağlık Kurumu Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İbrahim Ersöz, mektep evveli çocuklarda göz sıhhati hakkında açıklamalarda bulundu.
Çocuklarda yaşanabilecek bir göz sıhhati probleminin mektep zaferini etkilediğine işaret eden Dr. Ersöz, bu mevzuda ailelere ehemmiyetli görevler düştüğünü söyleyerek, “Mektep evveli çocukta göz sıhhati bozuksa, mektep galibiyeti için ehemmiyetli olup, şayet âile tarafından bu vaziyet fark edilmez ise mektep zaferini negatif güzergahta etkileyebilmektedir. Çocuk mektebe başladıktan sonra mektebe gitmek, ders çalışmak ya da ödevlerini yapmak istemezse onları miskinlikle yargılamadan evvel kesinlikle gözlerini tetkik ettirmek gerekir” diye konuştu.
Göz Hastalıkları Uzmanı Ersöz, hastalığın bulguları hakkında şunları söyledi:
“Yakın meşguliyetlerin mektep yarıyılında çoğalmasıyla okuma gönülsüzlüğü başta kazanç. Bununla beraber çalışma gönülsüzlüğü, ivedi bitkinlik, hemen uykusunun gelmesi, sık baş sızısı, çok yakından okuma, televizyonu yakından izleme, gözlerini kısarak bakma, satır kaçırma, parmakla takip etme, sakarlık, gözlerde kaşınma, ışığa karşı hassasiyet, göz kayması veya titreme olması, göz kapağı düşüklüğü, yaşarma, çapaklanma, baş pozisyonu gibi şikayetlerden biri veya birden aşırısı bir arada olabilir. Bazen de şayet çocukta görme aşikarlığı bütünse, âile değişik şikâyetleri çok önem vermeyebilir.”
Çocuklarda ilk göz tetkikinin ilk 6 ayda, başka bir deyişle bebeklik yarıyılında yapılmasının gerektiğini belirten Ersöz, “Kasvet yoksa değişik rutin göz tetkikleri 3 yaş ve mektebe başlamadan 6 yaşında yapılmalıdır. Bundan sonraki senelerde de senede bir rutin göz tetkiki yapılır. Şayet göz sıhhati meseleyi varsa hekim meseleye göre daha sık aralıklarla takip etmelidir. Özellikle kırma hataları mektep yarıyılı ve daha sonrasındaki ergenlik yarıyılında kısa müddette değişkenlikler gösterebileceğinden en az 6 ayda bir periyodik hakimiyetleri yapılmalıdır” dedi.
Mektep çağındaki çocuklarda tesadüfülen en sık göz bozukluğu kırma hatayı olduğunun ifâde eden Dr. İbrahim Ersöz, “Yapılan araştırmalar mektep evveli yarıyılda çocukların yüzde 5 ’inde, mektep yarıyılında ise yüzde 25 ’inde kırma yanılgısıyla alakalı görme problemi olduğunu göstermiştir. Kırma hatalarından miyopi genellikle en kolay fark edilenidir ve mektep yarıyılında ortaya çıkmaya başlar ve de ergenlikle çoğalış gösterir. Çocuklar ya uzağı iyi göremediklerini ifade ederler ya da âile veya hoca çocuğun televizyon ya da tahtaya çok yanaşması, gözlerini kısarak bakması gibi tutumlar sergilediğini belirtir” biçiminde konuştu.Bir günde ikinci yılan hadisesi! Bölgede huzursuzluğa neden oldu!Uzmanlardan mektep çantası uyarısıArdahan, lösemi hastaları için seferber oldu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.