Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Menisküs nedir nasıl tedavi edilir uzmanlar açıklıyor!

25.04.2021
56
Menisküs nedir nasıl tedavi edilir uzmanlar açıklıyor!

“Sporun yaygınlaşmasıyla, menisküs yaralanma ve yırtıklarında çok önemli çoğalma yaşanıyor. Prof. Dr. Mahmut Mutlu menisküs probleminin nedenlerine ve tedavisine dair kayda değer açıklamalarda bulundu”

Kas iskelet sisteminde eklemler ve fonksiyonlar kayda değer özellikler talep eder. Bu yapılar içerisinde diz eklemi yapı ve fonksiyonu öbür bir kategoride yer alır. Diz ekleminde öbür kemik ve yumuşak doku yapıları vardır. Her birinin ödev ve fonksiyonları farklıdır. Diz eklemindeki menisküs dediğimiz oluşumlar, yumuşak doku ve kıkırdak inşa arasında bir özelliğe sahiptir. Son yıllarda, insanların spor yapma alışkanlıkları artan bir şekilde arttığı için spor yaralanmaları içerisinde özellikle zirveye ulaşan menisküs yaralanmaları ve yırtıkları sık görülmeye başlanmıştır.

Yaş gruplarına tarafından değişiyor

Menisküs yaralanmaları, yaş guruplarına tarafından iki başlıca başlık altında incelenir. ‘Bunlardan ilki; genç yaş guruplarında özellikle spor yaralanmaları sonucunda meydana gelen menisküs yırtıklarıdır. İkinci esas başlık aşağıda gördüğümüz menisküs problemleri ise ileri yaş gurubunda görülen dejeneratif menisküs yırtıkları dediğimiz, menisküsün zaman içerisinde yıpranması sonrası meydana gelen menisküs yırtıkları olarak tanım edilebilir.

İlk klinik bulgu: Dizde sızı

 Başlıca hastalar dizde sızı şikâyeti ile başvururlar. Bunun yanında diz hareketlerinde (diz açıp kapama, merdiven inip çıkma, jurnal işlerini görme, yol yürüme) kendini belirlenmiş eden güvensizlik tam ya da kısmi hareket kısıtlanması ağrıya eşlik edebilir. Hem yırtığın tipine tarafından dizde kilitlenme, klik sesi, takılma gibi şikâyetler de görülebilir. Bu bulgulara dizde şişlik eşlik edebilir. Sonuçta; dizde sancı, şişlik ve kilitlenme şikâyetleri ile hastalar doktora başvurabilmektedir.

Eşlik eden problemler olabilir

Menisküs şikâyetlerinin tanı ve tedavisinde, birçok ortopedist bütün tanı ve tedaviye ulaşabilmek için muayenenin yanına bazı tetkikler de ister. Ilk Kez herzamanki iki yönü olan diz grafileri menisküs yaralanmalarını ayrı bazı diz problemlerinden parçalamak için (bir takım kemik hastalıkları ve mekanik diz problemleri gibi) mutlaka çekilmelidir. Keza daha ayrıntılı veri edinmek için MRI (magnetic resonance imaging) tetkikine başvurulabilir. Menisküs yırtığı teşhisi konulmaya çalışılırken diz tabi bağları, çapraz bağlar, kıkırdak ve kemik yapılar da ayrıca dikkatle incelenmelidir. Çünkü menisküs yaralanmalarına eşlik eden diğer problemler gözden kaçabilir. Buna özellikle dikkat edilmelidir.

Tek çare cerrahi tedavi midir?

 Aklımıza ilk gelen, tek çare cerrahi çare, endoskopik yöntem yani artroskopi midir? Bunun cevabı ‘hayır’ olacaktır. Nedeni de bazı yırtık tipleri, yalnızca konservatif dediğimiz kas kuvvetlendirme egzersizleri ile yani diz rehabilitasyonu ile çare edilebilir. Bunun özellikle altını çizerek vurgulamak isterim. Cerrahi tedavide açık cerrahi artık az daha uygulanmamaktadır. Cerrahide en çok başvurulan yöntem diz artroskopisidir. Bu yöntem ile önce yırtığın tipi, boyutları belirlenir. Kısmi menisektomi ile menisküsün bir kısmı dize hasar vermeyecek şekilde alınabilir. Dikilebilecek menisküs yırtıkları ise tamir edilebilir. sonuç olarak, menisküs tedavisinde kas güçlendirme egzersizlerine öncelik verilmeli (diz rehabilitasyonu). Şikâyetler geçmediği takdirde cerrahi çare yöntemleri düşünülmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.