Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Metabolizma hakkında bilmeniz gereken 10 doğru bilgi

18.02.2021
204
Metabolizma hakkında bilmeniz gereken 10 doğru bilgi

Metabolizmanızı daha yakından tanımaya ne dersiniz?

1. Metabolizmanızın geliştirilmesi

Bu mutlaka daha pozitif egzersizin ya da bazı yiyeceklerin daha az tüketilmesi kadar basit değildir. Metabolizmanın niçin bir insandan diğerine farklılık gösterdiğiyle ilgili çoğu neden olabilir. Hormonal seviyeler, tiroid fonksiyonu, hormonların kadın ve erkeklerdeki farklılıkları, ne yediğiniz, nasıl uyuduğunuz ve nasıl çalışma yaptığınız metabolizmanızın farklılaşmasına niçin olur.

2. Kendinizi öteki insanlarla kıyaslamayın

Metabolizma her insan için öbür çalışır, kendine özgüdür. Bir ikiziniz olduğunu düşünün. Çalışma tarzınız, yeme biçimleriniz ve hayat tarzlarınız farklı kilolarda olmanızı sağlar. Bu bütün ırk için aynıdır.

3. Yaşam tarzınızı belirleyin

Uyku alışkanlıklarınız, ne yediğiniz ve ne dek egzersiz yaptığınız gibi etkenler metabolizmanızı değiştirebilir. Yapılan son araştırmalar yeterli uyku almamanın, direkt veya dolambaçlı yoldan, kilo almada ve ilişkili hastalıkların kazanılmasında etkin bir faktör olabileceğini gösteriyor. Yapılan yapılan bir takım uyku çalışmalarında, fazla az uykumak zorunda kalan ırk insülin direnci geliştirmeye başlamışlar. Bu diyabetin öncüsüdür. Yeniden bambaşka araştırmalar, yeterli uyumamanın, normalden daha yüksek kalorili, düşük beslenme öğesi içeren yiyecekler istemenizi sağladığını gösteriyor. Bu da sizin için uygunsuz yiyecekleri seçme olasılığınızı artırır.

4. Bazal metabolizma hızı

“Bazal Metabolizma Hızı” ya da “BMR” 12 saat açlıktan daha sonra, dinlenme anında vücudunun hayati fonksiyonlarını sürdürebilmesi için ihtiyacı olan enerjidir. Çoğu insanın günlük toplam yaktığı kalorinin büyük payı BMR’den kazanç. İşte bu yüzden, yaptığınız kalori hesaplarının tutmaması bir şeyleri hatalı yapıyorsunuz anlamına gelmez.

5. BMR aralıksız değişiyor

Bazal metabolizma hızı yaşlandıkça yavaşlama eğilimi gösterir. Her on yılda bazal metabolizma hızınız azıcık daha düşer. Bunun demin bir bilimsel açıklaması yok.

6. Daha pozitif protein daha artı kas

Birkaç basit cümleyle bu kompleks konuya açıklık getirebiliriz. Vücudunuzun kaslarınızın gelişmesine yardımcı olmak için proteine ​​ihtiyacı vardır. Fazla fazla karbonhidrat tükettiğinizde vücudunuz bu karbonhidratı öncelikli yakacak olarak kullanacak ve yağ kaybı en aza inecektir. Eğer hedefiniz yağ kaybı ise kararında karbonhidratlı yiyecekler yemenin bu hedefe daha tez ulaşmanıza tezgâhtar olacağını bilmelisiniz. Ve eğer amacınız kaslarınızı büyütmek ve güçlendirmekse, yeterince protein aldığınızdan belirli olmalısınız.

7. Dengelenmiş ve dinç beslenme metabolizmanızı geliştirir

Yapılan bir takım araştırmalar, tamamlanmış gıdalar ve kolay karbonhidratların tüketilmesinin vücuttaki iltihaplanmayı artırabileceğini gösteriyor. Bu iltihaplanmalar metabolizmanız üstünde olumsuz bir etki bırakabilir. Tükettiğiniz gıdanın yüksek kalitesi, metabolizmanızın daha iyi çalışmasını sağlar.

8. Metabolizmanız için egzersiz çok manâlı

Çalışma hem metabolizmanız için keza de genel sıhhat durumunuz için önemlidir. Daha fazla alıştırma, daha çok adale ve iyi bir metabolizmanın yolunu açabilir. Metabolizmanızı hız yapmak ve sağlıklı kilo belirlemek istiyorsanız bunun en iyi yolu egzersiz eşliğinde yapılan bireysel bir diyettir.

9. Ek yiyecek yerine yürüyüşü tercih edin

Metabolizmanızı hızlandırdığı veya yağ yaktığı söylenen ticari ek gıdaları göstermek yerine daha fazla yürüyüş yaparak; metabolizmanızı hızlandırabilir, daha dinç kilo verebilirsiniz. Düzenli olarak günde yalnızca 1 saat yürüyüş metabolizma üstünde büyük etkiler yaratacaktır.

10. Metabolizmanızı tanıyın

Ne kadar yediğinizi, ne tür aktiviteler yaptığınızı ve kilonuzu peşine düşüp takip ederek kendi metabolizmanız hakkında daha fazla şey öğrenebilirsiniz. Metabolizmanızı ve kalori gereksinimlerinizi daha iyi anlayabilmeniz için ne yediğinizi, ne yaptığınızı (bedensel aktivite) ve ağırlığınızı izleyip kendinize buna uygun bir yol çizebilirsiniz. Ne yediğinizi izleyerek kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. Yaptığınız fiziksel aktiviteyi takip etmeniz yapacağınız çalışma hakkında size veri verebilir. Tüm bunlar istediğiniz sonuçları görmek için hangi değişiklikleri yapacağınızı belirlemenizde size muavin olacaktır.

Dyt. Serkan Sıtkı ŞAHİN

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.