Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Meyve suyunun sağlığınız üzerindeki etkileri

17.02.2021
218
Meyve suyunun sağlığınız üzerindeki etkileri

İçtiğiniz meyve suyunun her ne değin iki porsiyon meyveye eş değerinde olduğu söylense de bu durum sizi kronik ve hayatınızı korkutma edecek hastalıklara meyilli ülkü getirebilir.

Dokuz yıllık bir alıştırma

101.257 yetişkin üstünde dokuz yıl boyunca yeni yayınlanan bir egzersiz yapıldı ve şekerli içeceklerle yüksek kanser riski arasında herhangi bir bağlantı olup olmadığı üzerinde çalışıldı. Şekerli içecekler kapsamında yüzde 100 meyve suları, meşrubatlar (gazlı ve gazsız), şuruplar, meyveli içecekler, tatlandırıcılı sıcak içecekler, süt bazlı tatlandırıcılı içecekler, spor içecekleri ve enerji içecekleri değerlendirildi.

Kanser riskini artıyor

Meyve suyu sonuçları şok edici çıktı. Yüzde 100 doğal ya da tatlandırıcı taşıyan meyve suyu fark etmeksizin iki içecek türü de genelde kanser veya göğüs kanseri riskinin artmasında istatistiksel olarak önemli etkiye sahipti.

Araştırmacılara kadar, yüksek oranda glisemik yüklemesi- belli bir şekerli meşrubat sonrası kan şekerinde ani bir yükseliş- vücuttaki inflamatuar hücreleri artırıyor ve bu fazla reaksiyonun kanserle bağlantılı olduğuna inanılıyor.

Yüksek oranda obezite kaynağı

Yeni yapılan diğer iki araştırma ise şekerli içeceklerle yüksek oranda obezite ve yağ sebepli kanser riski arasında temas olduğunu ortaya koydu. Viseral yağ (iç organlarınızı kaplayan yağ), hücresel sinyallerini değiştirerek büyüme aracılığıyla kanser için elverişli ortam yaratabilir. Keza ayrı bir takım araştırmalar şekerli içeceklerin yüksek oranda tüketilmesi ile kalp hastalıkları ve diyabet arasında da bağ olduğunu ortaya koyuyor.

Şeker takviyeli meyve sularına dikkat

Birkaç araştırmaya kadar de şeker hastalığı ve şekerli meşrubat tüketimi aralarında bir bağ var. 2015 yılında yapılan araştırma, şekerle tatlandırılmış meşrubatın tüketim alışkanlığına sahip olmakla yağdan bağımsız olarak yüksek oranda Alıcı 2 şeker hastalığı vakası arasındaki bağlantıyı ortaya koyuyor. Aslında, var olan araştırmanın öbür bir analizi de yüksek oranda şekerle tatlandırılmış içecek tüketiminin Alıcı 2 diyabet oluşumu için yüzde 30 oranında daha yüksek risk oluşturduğuna dair kanıt oldu. Sabah içtiğiniz portakal suyunuza daha sağlıklı bir alternatif arıyorsanız, cilt sağlığınızı artıracak ve sindirime asistan olacak limon suyunu deneyin ya da maden suyu için. Meyve suyundan vazgeçemeyenler ise meyve suyunu sulandırmayı deneyebilir. İçeceğinizi yarım kadeh meyve suyu ve yarım bardak su ile hazırlayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.