Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Migren ve sinüzitin tetikleyicisi lodos

18.02.2021
231
Migren ve sinüzitin tetikleyicisi lodos

Lodoslu havalar, bilhassa migren ve sinüzit rahatsızlığı olan kişilerde baş ağrılarını tetikliyor. Lodoslu havalarda migren hastalarının mutlaka ilaçlarını yanına bulundurması gerektiğini bildiren uzmanlar, “Islak saç ile dışarı çıkmayın. Dışarıya çıkarken şapka ya da bere kullanmayı ihmal etmeyin” uyarısında bulunuyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Baş Ağrısı Polikliniği Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Metin, lodoslu havalarda ortaya çıkan baş ağrılarının “migren tarzı baş ağrısı” olarak adlandırıldığını söyledi.

lodos ve migren

Lodos migreni tetikliyor

Doç. Dr. Metin, lodosun baş ağrısına yol açma nedeninin hemen şimdi bütünüyle bilinemediğini belirterek şu bilgileri verdi:

“Bazı hava koşulları özellikle migren ağrılarını tetiklemektedir. Bunlar lodos rüzgarı, bunaltıcı hava veya soğuk, havanın nem dengesindeki ani değişikliklerdir. Lodos, üstünde taşıdığı farklı alanlara yönlendirilmiş toz ve mineraller nedeniyle baş ağrısı ve migrene neden olabilir. Basınç değişimlerinin de etkileri vardır. Bu şart insanı keza maddi keza de ruhsal olarak etkilemektedir. genel olarak kişilerde takâtsizlik, halsizlik, uykusuzluk, vücutta ağrılar, alıştırma isteğinin azalması gibi şikayetlere yol açmaktadır. Lodos baş ağrısı açık havada nefes darlığı, halsizlik, gözde kanlanma şeklinde ayrı sorunlara da niçin olabilir”

migren ve sinüzit

Migren ve sinüzit hastaları daha fazla etkileniyor

Bilhassa migrenin lodoslu havalarda yükselme eğiliminde olduğunu açıklayan Doç. Dr. Metin, “Migren bilindiği gibi çoğunlukla tek yanlı, zonklayıcı, ışık ve sesten rahatsız olmanın eşlik ettiği sızı yapar. Sinüzit rahatsızlığı olan hastalarda bile bu bölgeler hassas olduğundan lodos kişiyi daha fazla etkileyebilmektedir” ifadelerini kullandı.

migren

Migren hastaları ilaçlarını yanında bulundurmalı

Lodoslu havalarda özellikle migren hastalarının migren ilaçlarını yanlarında bulundurması gerektiğini gösteren Doç. Dr. Metin, önerilerini şöyle sıraladı:

“Sağlıklı beslenin, bol istikrarsız tüketin, alkol ve sigaradan uzak durun. Migreninizi tetikleyen kahve, çikolata gibi faktörler varsa bu havalarsa özellikle bunları kullanmayın. Islak saç ile dışında çıkmayın. Gerekli olmadıkça lodoslu günlerde dışarıya çıkmamaya itina gösterin. Çıkmak durumda kaldığınızda da başınızı şapka veya bere ile rüzgardan koruyun. Klimalı ortamlardan kaçının”

lodos

Ne kadar rüzgar o kadar şikayet

Lodoslu havalarda baş ağrısını önlemenin bir takım tedbirlerle mümkün olabileceğini ifade eden Doç. Dr. Metin, “Bu tip havalarda dıştan kalmamak ve ağrınız başlar başlamaz migren ilacınızı edinmek en etkili yöntemdir. Çünkü bu tarz havalarda kişiler ne değin fazla rüzgara maruz kalırsa o kadar fazla görülen şikayetleri artma göstermektedir. Hassasiyeti olan kişiler bu durumlardan daha çok kaçınmalıdır. Eğer bu durum lodos olmadığında da sıklıkla yeniden ediyorsa bir uzmana görünmenizde fayda olacaktır” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.