Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Miyomları çare etmek gerekir mi uzmanlar uyarıyor!

11.03.2021
78
Miyomları çare etmek gerekir mi uzmanlar uyarıyor!

“Miyomlar kısırlık veya tekrarlayan düşük gibi sorunlara niçin oluyorsa cerrahi yöntemler düşünülebilir” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Taner Usta, miyom tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Miyom oluşumları kadınlarda sık görülmekle birlikte, düzenli jinekolojik tetkik yaptırmayanlarda geç ayrım edilen bir sorundur. Bazı durumlarda kısırlığa yol açabilir, hatta  rahmin alınması gerekebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Taner Artist, miyomların bulundukları yere, boyutlarına ve türlerine kadar çare edilebildiğini söyledi. “Özellikle çocuk sahibi elde etmek isteyen kadınlara rahmi koruyacak tedaviler sunulabilir” diyen Ressam, “Miyomlar herhangi bir şikayete neden olmadığı sürece tedaviye lüzum yoktur ancak takiplerinin yapılması gerekir. Miyom takipleri sırasında adet dönemlerinde fazla kanama, anemi, cinsel ilişki sırasında sızı, sık idrara çıkma, kabızlık, bel ya da kuyruk sokumunda ağrı gibi şikayetlerin ortaya çıkması durumunda tedaviye başlanmalıdır” şeklinde konuştu.

İlaç ile miyom tedavileri

Miyom için hap tedavisinde şiddetli ağrıları denetleme altına edinmek ve kanamanın şiddetini eksilmek için sızı kesiciler önerilebilir. Miyomların boyutunu küçültmek ve/veya boyutu denetleme aşağıda tutabilmek için ilaçla hormon tedavisi de yapılabilir.

“Bu oluşumların yol açtığı afiyet sorunlarından birisi de kansızlıktır” uyarısında bulunan Prof. Sanatçı, “Kansızlığı önleyebilmek için demir takviyesi veya ilerleyen durumlarda kan nakli gerekebilir. Şiddetli kanaması olan kadınlar için rahim içerisine yerleştirilen hormonlu spiral takılması kanamayı engelleyebilir” açıklamasını yaptı. 

Medikal yöntemler ile miyom tedavisi çoğunlukla yaşam kalitesini çoğaltmak ve durumu denetleme altına almak için tercih edilir. Bazı kadınlarda menopoz dönemi yakınsa cerrahi müdahale yerine menopoza girmesi beklenir ki, bu dönemde miyomların küçüldüğü görülmektedir. Histereskopi, laparoskopi ve robotik cerrahi ile miyomlara müdahale edilmesi mümkün. Bir rahimde tek bir miyom olabileceği gibi birdenbire artı miyom da bulunabilir. Bu tekniklerden hangisinin seçim edileceğine ise miyomların sayısına, türlerine, mesken noktalarına ve boyutlarına bakılarak karar verilir. Rahmin korunması mümkündür. Öyle fazla kadın bu nesil operasyonlarda rahmin ayrıntılarıyla veya kısmen alınacağını düşündüğü için çekingen davransa da doğurganlığa hasar verecek en minik bir ihtimalin işlem öncesinde masaya değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

 

KAYNAK:PEMBENAR

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.