Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Nitelikli uyku için günde 2 bardak süt tüketin

18.02.2021
204
Nitelikli uyku için günde 2 bardak süt tüketin

Uzmanlar, maddesel ve ruhsal yönden dinç olmanın temel koşulunun iyi bir uykudan geçtiğini belirtiyor. Bilhassa sütün içinde yer alan vitaminlerin düzenli ve kaliteli bir uykuyu sağlayan esas gıda maddeleri olan B6, B12 maddelerini içerdiğini bildiren uzmanlar düzenli süt tüketiminin uyku üzerindeki olumlu etkisine uyarı çekiyor.

Yaşamımızın üçte birini oluşturan uyku, vücudun kendisini yenilemesini, dinç ve uzun yaşamayı destekliyor. Sütteki melatonin triptofan, B6, B12 vitamini taşıyan temel besin kaynaklarının uyku kalitesini olumlu etkilediğini söyleyen uzmanlar, her yaşta insanın günde 2 bardak süt içmesi gerektiğini belirtiyor.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Afiyet Bilimleri Fakültesi Gıda ve Diyetetik Birim Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç; cinsiyet, yaş, somut aktivite ve beslenmenin uykuyu etkileyen faktörler olduğunu söylerken, kesin besin ve içeceklerin uykuyu etkilediğine dikkat çekti.

Uyku ihtiyacı kişiden kişiye farklılık gösteriyor

İnsanların ihtiyaç duydukları uykunun yaş, cinsiyet, besin, aktivite, sağlık durumu, çevresel etraf ve kişisel özelliklere tarafından farklılık gösterdiğine uyarı çeken Prof. Dr. İnanç şöyle konuştu: “Uyku gereksinimi minik çocuklarda günde 10-12 saat, sağlıklı bir erişkinde 6-9 saat, ihtiyar bireylerde 6,5 saat kadardır.”

Kayıtlı beslenme ve içecekler uykuyu etkiliyor

Belli beslenme ve içeceklerin alımının uykuyu etkilediğini dile getiren Prof. Dr. İnanç, “Kafein, uyarıcı bir maddedir ve yatmadan önce kafein taşıyan içeceklerin alınması uyumayı zorlaştırır. Çalışmalar yağ ve arıtılmış karbonhidratlardan varlıklı beslenmenin, yetkisiz sebze tüketmenin ve düzensiz öğünlerin uyku üstünde negatif etkisi olduğunu göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Her yaş grubunda kaliteli uyku için süt tüketilmeli

Birçok batı ülkesinde inek sütünün uyku veren etkisi nedeniyle rahatlatıcı bir gıda olarak kabul edildiğini andıran Prof. Dr. Neriman İnanç, “Süt nitelikli uykuda etkili olan melatonin triptofan, B6, B12 vitamini taşıyan temel besin kaynaklarından birisidir. Düzenli uyku olmadan sağlıklı bir zihinsel ve fiziksel çalışmadan dile getirmek olası değildir. böylece gereken zamanda, gerektiği kadar kurnaz kalabilmek için kaliteli uykuda etkili tek gıda olan sütü her yaş grubunun mutlaka tüketmesi gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.